DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nie powstrzymał go zakaz sądowy

Patrolowcy  z Ursusa na ulicy Gierdziejewskiego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem renault. Podczas sprawdzania dokumentów i danych Rafała J. w policyjnych bazach okazało się, że mężczyzna do listopada 2020 roku posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Rafał J. odpowie za naruszenie zakazu sądowego. 36-letni mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał karze. Kodeks karny przewiduje za ten rodzaj przestępstwa karę pozbawienia wolności do lat 3.

Poszukiwany listem gończym

Policjanci z Ursusa patrolując ul. Magnacką postanowili wylegitymować młodego mężczyznę, który na ich widok próbował szybko się oddalić. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach okazało się, że 24-latek jest poszukiwany przez warszawski sąd, który wydał za nim list gończy. Funkcjonariusze zatrzymali Patryka B. Poszukiwany na swoim koncie ma sprawy za kradzieże sklepowe. 24-latek został przewieziony do aresztu śledczego, gdzie odbędzie zasądzoną karę.

800 złotych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych

Około 22.30 policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy w Starych Babicach patrolując rejon gminy zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Interwencję przeprowadzili w Koczargach Nowych na drodze wojewódzkiej numer 580. Kierowca przekroczył dozwoloną prędkość. W terenie, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h, mężczyzna jechał z prędkością 120 km/h. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu od kierującego. Badanie alkomatem potwierdziły przypuszczenia mundurowych. Mężczyzna był nietrzeźwy. Miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Podczas kontroli dokumentów policjanci ustalili, że obywatel Ukrainy przebywa nielegalnie na terytorium RP. Już w zeszłym roku Straż Graniczna wydała wobec niego decyzję powrotu do kraju. Ponadto 35-latek nie posiadał prawa jazdy, ponieważ obowiązywały go dwa zakazy kierowania pojazdami, z czego jeden dożywotnio.

Podczas interwencji policjanci usłyszeli od mężczyzny propozycję wręczenia im 800 złotych w zamian za odstąpienie od czynności. Mężczyzna „chciał się dogadać” z funkcjonariuszami, a pieniądze miał dowieźć kolega. Na tak złożoną propozycję, policjanci zareagowali natychmiast i zatrzymali 35-latka. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut złożenia obietnicy wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom w zamian za odstąpienie przez nich od czynności służbowych oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i wbrew orzeczonym przez sąd zakazom. Za popełnienie tych przestępstw grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 35-latek został przekazany do dalszej dyspozycji Straży Granicznej.

Narkotyki miał przy sobie i w mieszkaniu

Kilka minut przed 3.00 w nocy na jednej z klatek schodowych bloku przy ul. Bohaterów Warszawy policjanci z Ursusa wylegitymowali grupę młodych osób. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło zachowanie jednego z mężczyzn, który nerwowo się rozglądał. Jak się okazało 20-latek miał powody do niepokoju. W foliowej torebce, którą odrzucił policjanci znaleźli pięć zawiniątek z marihuaną. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu. W trakcie przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze znaleźli ponad 14 gramów tego samego narkotyku. Policjanci ustalają teraz, gdzie mężczyzna kupował narkotyki oraz czy zajmował się ich rozprowadzaniem. Mężczyzna usłyszał już zarzuty za popełnione przestępstwo. Za posiadanie prawem zabronionych środków ustawa przewiduje karę nawet do 3 lat więzienia.

Tymczasowy areszt za znęcanie się nad żoną

Policjanci z Ursusa zatrzymali 51-latka, po tym jak używając przemocy fizycznej zaatakował swoją żonę. Do zdarzenia doszło kilka dni temu w jednym z mieszkań na terenie dzielnicy. Z relacji kobiety wynikało, że mężczyzna od dłuższego czasu znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Mężczyzna w chwili zatrzymania był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Noc spędził w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu został przesłuchany i usłyszał zarzut za znęcanie się nad rodziną w warunkach recydywy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zdecydował się na zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Zebrał Tadeusz Kotus

MS Nr 5, 15 marca 2018

Areszt za usiłowanie zabójstwa

Do zdarzenia doszło na jednej z posesji na terenie warszawskich Włoch. Jak ustalili mundurowi, którzy zostali wezwani na interwencję, pomiędzy dwoma mężczyznami doszło do awantury. 25-latek chwycił za maczetę i zaatakował nią 37-latka, zadając mu kilka ciosów. Pokrzywdzony w wyniku odniesionych obrażeń trafił do szpitala. Sprawca zaraz po zdarzeniu uciekł. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu z Ochoty natychmiast zajęli się sprawą. Funkcjonariusze na podstawie pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej już kilka dni później zatrzymali mężczyznę mogącego mieć związek z tym przestępstwem. 25-latek usłyszał w prokuraturze zarzut usiłowania zabójstwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Zgodnie z kodeksem karnym za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.


 

Nie zapłacił za zakupy i zaatakował pracownika sklepu

Do jednego ze sklepów na terenie Ursusa przyszedł młody mężczyzna. Kiedy próbował opuścić placówkę z niezapłaconym towarem, zainterweniował pracownik sklepu. Wtedy 26-latek użył wobec niego gazu łzawiącego. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci z Ursusa zatrzymali Marka O. Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nim skradzione ze sklepu ubrania o łącznej wartości blisko 280 złotych. Mężczyzna trafił do komendy na Ochocie. Policjanci zwalczający przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu przedstawili już 26-latkowi zarzut za kradzież rozbójniczą. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 10 pozbawienia wolności.  

Odpowie za uszkodzenie radiowozu

Do zdarzenia doszło około godz. 17.00 na terenie Ursusa. Dzielnicowa, w trakcie pełnienia służby w swoim rejonie, w pewnym momencie usłyszała hałas dobiegający z parkingu, na którym zaparkowała oznakowany radiowóz. Kiedy poszła zobaczyć co się dzieje, zauważyła młodego mężczyznę kopiącego radiowóz. Policjantka widząc całą sytuację natychmiast podjęła interwencję i zatrzymała pijanego mężczyznę. 29-latek trafił do komisariatu. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległa klapa bagażnika oraz lusterka. Mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzut za uszkodzenie mienia, za co grozi kara do 5 lat więzienia.


 

Odpowie za wybicie szyby

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Została wybita szyba w warsztacie samochodowym na terenie Ursusa. Właściciel budynku oszacował straty na kwotę 1000 złotych. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Wśród nich był dzielnicowy, który sprawuje nadzór nad tym rejonem. Prowadzone przez niego czynności i doskonała znajomość podległego terenu przyczyniła się do zatrzymania 70-letniego mieszkańca Ursusa. Mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat więzienia.


 

Zatrzymany sprawca, odzyskany telefon

Kilka dni temu do komisariatu przy ul. Sosnkowskiego w Ursusie zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o kradzieży. Z jej relacji wynikało, że w trakcie pobytu w przychodni lekarskiej został jej skradziony telefon komórkowy o wartości 800 złotych. Sprawą natychmiast zajęli się kryminalni. Funkcjonariusze bardzo szybko ustalili, że związek z kradzieżą może mieć 36-letni mieszkaniec Ursusa. Następnego dnia mężczyzna został zatrzymany w miejscu swojego zamieszkania. Policjanci odzyskali również skradziony aparat. Śledczy na podstawie zgromadzonych dowodów przedstawili mu zarzut dokonania kradzieży. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Zatrzymani sprawcy kradzieży akumulatorów

Funkcjonariusze z warszawskich Włoch w połowie grudnia 2017 roku przyjęli zawiadomienie o kradzieży akumulatorów z samochodu zaparkowanego na jednej z ulic dzielnicy. Pokrzywdzony wartość strat oszacował na kwotę 1 600 złotych. Sprawą zajęli się kryminalni. Podjęte przez nich działania doprowadziły do wytypowania jednego ze sprawców przestępstwa. 36-letni Emil O. został zatrzymany przez funkcjonariuszy już kilka dni po zdarzeniu. Szybko okazało się, że mężczyzna miał wspólnika - Sebastiana G. Kryminalni pracujący nad tą sprawą wkrótce zatrzymali 26-latka. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty za kradzież. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 


Zatrzymany sprawca napadów na sklepy

Policjanci z Ochoty i Ursusa pracowali nad sprawą dotyczącą  napadu na placówkę handlową na terenie Ursusa, do którego doszło pod koniec grudnia br. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawca wszedł do lokalu, a następnie grożąc pokrzywdzonej przedmiotem przypominającym broń, zażądał wydania pieniędzy. Pracownica, w obawie o swoje życie, wydała gotówkę. Sprawca zabrał pieniądze i uciekł. Scenariusz kolejnych dwóch napadów na sklepy na terenie Ursusa, do których doszło w ostatnich dniach grudnia i na początku stycznia, był podobny.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu przypuszczali, że związek z napadami może mieć ta sama osoba. Razem z  funkcjonariuszami z Ursusa już kilka dni później ustalili tożsamość podejrzewanego mężczyzny. Zaczęły się intensywne poszukiwania 35-latka. Na efekty ich wytężonej pracy nie trzeba było długo czekać. Łukaszowi G. tylko przez kilka dni udało się ukrywać przed policjantami. Mieszkaniec Ursusa został zatrzymany przez kryminalnych.

Mężczyzna był już wcześniej karany i przebywał w zakładzie karnym. W prokuraturze usłyszał zarzuty dokonania trzech rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Wobec mężczyzny sąd zastosował areszt na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.


 

Dozór dla złodzieja puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Policjanci z Pruszkowa zostali poinformowani przez pracownika jednego ze sklepów spożywczych o kradzieży puszki WOŚP. W toku podjętych działań okazało się, że puszki zostały skradzione także z innych sklepów spożywczych na terenie Pruszkowa. W sumie podczas weekendu skradzione zostały cztery puszki. Mężczyzna po wejściu do sklepu, zabierał puszki WOŚP znajdujące się przy kasach. Po otwarciu puszek zabierał znajdujące się w nich pieniądze, a następnie puste puszki wyrzucał w rejonach śmietników.

Pruszkowscy policjanci na podstawie zapisu z monitoringu kamer sklepowych szybko rozpoznali sprawcę. Wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Wywiadowczo Patrolowego KSP zatrzymali 30-letniego mężczyznę, podejrzewanego o kradzież puszek, w salonie gier na terenie Pruszkowa.                 

30-latek usłyszał zarzut dokonania kradzieży z włamaniem, do którego się przyznał. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie, wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Za przestępstwo kradzieży z włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat.


Poszukiwany ENA zatrzymany

Praktycznie nie ma dnia by policjanci z Ochoty, Włoch i Ursusa nie zatrzymali osób poszukiwanych. Są to przestępcy poszukiwani listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy ustalenia miejsca pobytu. Tym razem w ręce dzielnicowych z warszawskich Włoch wpadł poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. 35-letni obywatel Białorusi został zatrzymany w mieszkaniu przy ul. Pogranicznej. Mężczyzna był poszukiwany przez białoruski wymiar sprawiedliwości za oszustwa handlowe. Teraz decyzję o jego dalszym losie podejmie prokurator.


Areszt za posiadanie znacznej ilości narkotyków

Kryminalni z Ochoty zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej kilka dni temu udali się do jednego z mieszkań na terenie Ursusa. Z informacji, jakie posiadali wynikało, że przebywający tam mężczyzna może posiadać narkotyki. Kiedy przybyli na miejsce, drzwi do mieszkania otworzyła im matka 32-latka. Gdy kobieta dowiedziała się, że policjanci chcą przeszukać mieszkanie, nie chciała ich wpuścić do środka oraz poszczuła ich psem. To jednak nie przeszkodziło kryminalnym w wykonaniu czynności służbowych. Podczas przeszukania pokoju zajmowanego przez 32-latka policjanci zabezpieczyli ponad 130 gramów marihuany oraz wagę elektroniczną. Funkcjonariusze zabezpieczyli także pieniądze na poczet przyszłych kar. Policjanci zatrzymali mężczyznę i jego matkę. Oboje trafili do komendy na Ochocie. Mężczyzna został już przesłuchany i usłyszał zarzut za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Może mu grozić kara do 10 lat więzienia. Matka 32-latka odpowie za zmuszanie funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności służbowych, za co grozi kara do 3 lat więzienia.


Zatrzymany poszukiwany listem gończym

Policjanci niemal każdego dnia zatrzymują osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Tym razem w ręce funkcjonariuszy z zespołu ds. poszukiwań z Ochoty wpadł 53-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna był poszukiwany za oszustwo.

53-latek od pewnego czasu ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Warszawski sąd wydał za nim list gończy. Intensywne czynności operacyjne prowadzone przez policjantów z zespołu poszukiwań doprowadziły do ustalenia miejsca pobytu poszukiwanego.

Wcześnie rano stróże prawa udali się do jednego z mieszkań na terenie Piastowa, gdzie zatrzymali 53-latka. Mężczyzna uiścił grzywnę w wysokości 3950 złotych, która zwolniła go z osadzenia w areszcie na 198 dni.

 

Policjanci odzyskali skradziony rower

Kilka minut po północy policjanci pełniący służbę w rejonie ul. Warszawskiej w Ursusie zatrzymali 33-letniego Adriana S. Mężczyzna jechał rowerem, który w styczniu br. został skradziony na terenie Śródmieścia. Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie. Śledczy ustalili, również, że 33-latek ma na swoim koncie dwie kradzieże rowerów o wartości 3 500 złotych z klatek schodowych bloków przy ul. Skoroszewskiej i Ryżowej w Ursusie. Wczoraj mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. Odpowie za paserstwo i kradzież z włamaniem, za co grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zabezpieczony rower o wartości 900 złotych wkrótce wróci do prawowitego właściciela.


Zebrał Tadeusz Kotus

MS 3/2018, 8 lutego 2018 r.
Byli poszukiwani

Policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Ursus w ciągu jednej doby zatrzymali sześć osób poszukiwanych. Pięć z nich było poszukiwanych nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego, a jedna listem gończym.

Do policjantów z Komisariatu Policji Warszawa Ursus każdego dnia wpływają nakazy doprowadzenia i listy gończe, na podstawie których funkcjonariusze prowadzą działania mające na celu ujawnienie miejsca pobytu tych osób i ich zatrzymanie.

Kamil P. był poszukiwany listem gończym za kradzież. Dodatkowo mężczyzna podczas zatrzymania znieważył oraz naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy. Śledczy przedstawili już 31-latkowi zarzuty za popełnione przestępstwo. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Za 50-letnim Pawłem M., 39-letnim Marcinem T., 57-letnim Ireneuszem M., 28-letnim Adamem G. oraz 30-letnim Janem W. zostały wydane nakazy doprowadzenia do aresztu śledczego. Policjanci trzech z nich zgodnie z dyspozycją sądu osadzili w areszcie śledczym. 50-latek i 39-latek uiścili grzywnę, która zwolniła ich z osadzenia w areszcie.


Pijana i poszukiwana

Kilka minut przed godziną 8.00 policjanci z Pruszkowa zostali wezwani do jednego ze sklepów w Pruszkowie. Ze zgłoszenia wynikało, że pracownica sklepu jest pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze po przyjechaniu na miejsce potwierdzili te przypuszczenia. Badanie kobiety na komendzie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu jej danych okazało się, że 34-latka poszukiwana jest przez Sąd Rejonowy w Grójcu celem odbycia kary aresztu. Po czynnościach kobieta została przewieziona do jednostki penitencjarnej. Za wykonywanie obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu lub grzywny.


Ukradł pastę, odpowie za posiadanie narkotyków

Policjanci z Piastowa zostali wezwani do kradzieży sklepowej w jedym z supermarketów. Po przybyciu na miejsce okazało się, że 37-letni mężczyzna ukradł pastę do zębów o wartości około 20 zł. Cała sprawa zakończyłaby się mandatem karnym, gdyby nie zawartość kieszeni mężczyzny. Policjanci podczas kontroli osobistej ujawnili w kieszeni spodni torebkę strunową, a w niej susz roślinny. Badanie testerem wykazało, że jest to marihuana. Mężczyzna usłyszy zarzut posiadania środków odurzających. Za kradzież pasty został ukarany mandatem. Za przestępstwo posiadania środków odurzających ustawa przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.


Dwa areszty za rozbój

Do zdarzenia doszło pod koniec stycznia tego roku na terenie Pruszkowa. Policjanci otrzymali zgłoszenie o napadzie na salon gier na początku lutego. Do pomieszczenia weszło dwóch mężczyzn i grożąc przedmiotem przypominającym broń zażądało wydania pieniędzy z kasy. Pracownik salonu oddał pieniądze, a napastnicy uciekli. Sprawą od razu zajęli się pruszkowscy kryminalni. Na podstawie rysopisów oraz szeroko zakrojonych działań rozpoznawczych, już kilka dni po zdarzeniu mieli wytypowanych sprawców napadu.

Mężczyźni w wieku 34 i 31 lat zostali zatrzymani w Warszawie, a następnie osadzeni w policyjnym areszcie. W mieszkaniu 31-latka funkcjonariusze znaleźli przedmiot przypominający broń oraz środki odurzające. Kilka dni temu, w prokuraturze, usłyszeli zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Wobec podejrzanych sąd, na wniosek prokuratury i policji, zastosował tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za przestępstwo rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia kodeks karny przewiduje karę do 12 lat pozbawienia wolności.


Zebrał Tadeusz Kotus

MS 4/2018, 22 lutego 2018