DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

MICHAŁOWICE. Wernisaż wystawy „Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom” i historia ruchu uniwersytetów ludowych

Idea uniwersytetów ludowych wciąż żywa


Jakie są początki ruchów samorządowych, ludowych i obywatelskich? Czy działalność dzisiejszych bibliotek może pielęgnować idee wywodzącego się z Danii modelu edukacji międzypokoleniowej? A jaki związek z tymi zagadnieniami mieli Zofia i Ignacy Solarzowie? Odpowiedzi – w Bibliotece w Michałowicach, która zaprasza, do końca marca, na wystawę wypożyczoną z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Pod koniec lutego Biblioteka Publiczna gminy Michałowice zorganizowała w czytelni wernisaż wystawy „Zofia i Ignacy Solarzowie. Idąc ku ludziom”. Ekspozycję zaproponowała obecna na wernisażu Bożena Żelazowska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. – Wystawa składa się z bardzo ciekawych fotografii i materiałów ze zbiorów archiwalnych. Bardzo cieszę się, że mogą być pokazane w Bibliotece w Michałowicach, wyjątkowej instytucji na mapie kulturalnej ze względu na imponującą działalność – podkreślała Bożena Żelazowska.

Znaczenie tytułu wystawy oraz wyczerpujący wykład na temat ruchu uniwersytetów ludowych przedstawiła Zofia Kaczor-Jędrzycka, absolwentka SGGW, wieloletnia prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, działaczka Związku Młodzieży Wiejskiej, wychowana w domu pełnym tradycji ludowych, spółdzielczych, służby ludziom.


„Szkoły dla życia” wg Grundtviga...

Pomysł narodził się w Danii, w połowie XIX wieku, dzięki pastorowi protestanckiemu, pedagogowi – Mikołajowi Grundtvigowi. Dostrzegł potrzebę utworzenia nowego systemu oświatowego, „szkoły dla życia”. Edukację realizować miały wyższe szkoły ludowe (Folkehojskoler), po polsku – uniwersytety ludowe. Pierwszy uniwersytet ludowy rozpoczął działalność 7 listopada 1844 roku we wsi Rodding w północnym Szlezwiku. Wiodącymi były przedmioty humanistyczne. Słuchacze mieli kształtować postawy obywatelskie i prospołeczne. Dzięki temu to właśnie w Skandynawii narodziły się ruchy samorządowe i spółdzielcze. Zresztą, do dziś w społeczeństwach północnej Europy żywy pozostaje ruch obywatelski i spółdzielczy oraz szanowane są idee równości. Twórcy polskich uniwersytetów ludowych tacy, jak Jadwiga Dziubińska, Antoni Ludwiczak, czy jeden z bohaterów wystawy w Bibliotece w Michałowicach – Ignacy Solarz – czerpali wzorce z duńskich placówek.


... i polskie uniwersytety ludowe

Polskie uniwersytety ludowe należą do najstarszych w Europie. Za pierwszy polski uniwersytet ludowy uważa się fermę ogrodniczą w Pszczelinie pod Warszawą – powstała w 1900 roku, pod kierownictwem Jadwigi Dziubińskiej. – Ignacy Solarz, zafascynowany ideą, założył uniwersytet w Szycach koło Krakowa – opowiadała Zofia Kaczor-Jędrzycka. W 1922 roku wyjechał na praktykę rolną do Danii, gdzie zetknął się z uniwersytetami ludowymi. Z jego inicjatywy powstał również Związek Młodzieży Wiejskiej RP i Uniwersytetów Ludowych. Właśnie w Szycach, Ignacy poznał swoją przyszłą żonę Zofię – w następnych latach kierowniczkę amatorskich teatrów wiejskich i Zespołu Pieśni i Tańca „Podhale” w Białym Dunajcu, twórczynię znanego na świecie Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni”, autorkę m.in. Hymnu Batalionów Chłopskich.

Podczas wernisażu wspólnie odśpiewano wybrane pieśni Zofii Solarzowej podając sobie, zgodnie z rytuałem, zapaloną świecę. Zofia Kaczor-Jędrzycka przypomniała też o niezwykłym momencie, gdy ciężko chora Zofia Solarzowa przekazała jej opiekę nad uniwersytetami ludowymi w Polsce. Zwróciła również uwagę, że ideę edukacji międzypokoleniowej bardzo dobrze spełniają dzisiejsze biblioteki. Na koniec dyrektor biblioteki Ewa Kisiel zaprosiła do wspólnego zdjęcia wszystkich uczestników, m.in. również Elżbietę Biczyk (przewodniczącą Rady Gminy Michałowice) oraz Sławomira Ignaczaka (p.o. kierownika Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Marszałkowskiego).


Agnieszka Gorzkowska

MS 4/2017, 9 marca 2017