DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

NASZE STRONY. Problemy z kupnem biletów ZTM i KM w naszym regionie


„Białe plamy” z biletomatami. Przynajmniej kilka lat na poprawę


Dotarły do nas niepokojące sygnały od mieszkańców Dzielnicy Ursus, Piastowa, Pruszkowa, Ożarowa Mazowieckiego oraz Michałowic w kwestii problemów z zakupem biletów ZTM i KM. Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała nie tylko ze względu na trwające prace modernizacyjne linii kolejowej nr 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, ale i przez nowe zasady sprzedaży biletów. Od 2018 roku niemożliwe jest zaopatrzenie się w bilety ZTM u kierowców i motorniczych. Zapytaliśmy zatem o planowane działania naprawcze Koleje Mazowieckie oraz Zarząd Transportu Miejskiego.

W związku z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi na linii kolejowej podmiejskiej i zamknięciem stacji PKP Warszawa Ursus zlikwidowany został tamtejszy automat z biletami kolejowymi. – Codziennie kilka osób przychodzi do nas zdezorientowanych, bo chcą kupić bilet kolejowy, aby wsiąść w autobusową komunikację zastępczą. A nie mają gdzie – poinformowali pracownicy z pobliskich sklepów. Sprawdziliśmy. Nigdzie w pobliżu stacji nie ma żadnej informacji o automacie z biletami. Na stacjach kolejowych PKP Warszawa Ursus Północny oraz PKP Warszawa Gołąbki również nie kupimy biletu – ani w kasie, ani w biletomacie. Mieszkańcy narzekają i nic dziwnego. Coraz więcej osób osiedla się w Dzielnicy, więc biletomaty na ww. stacjach okazałyby się bardzo przydatne tym bardziej, że nie wszyscy muszą posiadać karty miejskie czy aplikacje, dzięki którym zakupią bilety. Ten sam problem dotyczy mieszkańców Piastowa. Chcąc np. zakupić bilet, aby wsiąść w zastępczy autobus ZG, podróżni muszą dostać się w tym celu do… Pruszkowa, na ul. Ołówkową 1D, naprzeciwko Dworca PKP. Do wyboru pozostają jeszcze 2 biletomaty w... Brwinowie: przy ul. Pszczelińskiej 3 (teren OSP) oraz ul. Armii Krajowej 14 (obok sklepu Top Market). Trochę daleko.

 

„Trwają rozmowy”

Zapytaliśmy o rozwiązania tych problemów rzeczniczkę prasową Kolei Mazowieckich. – Jeśli chodzi o montaż biletomatu w Piastowie, informuję, że obecnie trwają rozmowy z zarządcą terenu – lokalizacja wytypowana do zainstalowania urządzenia to ul. Warszawska 43. Natomiast biletomat w Ursusie ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Wojciechowskiego i Jagiełły. Trwają ustalenia dotyczące warunków i możliwości zainstalowania urządzenia – odpowiedziała Donata Nowakowska. Dodała oczywiście, że bilety na przejazdy realizowane pociągami spółki KM oraz autobusami ZKA (Zastępczej Komunikacji Autobusowej) można nabyć za pośrednictwem strony internetowej bilety.mazowieckie.com.pl, w aplikacji mobilnej SkyCash oraz we wszystkich kasach i biletomatach KM z określonym w Regulaminie z wyprzedzeniem, tj. dla biletów okresowych – 7 dni przed datą planowanej podróży, natomiast dla biletów jednorazowych – 30 dni przed datą planowanej podróży.

 

Zbyt mała ilość biletomatów ZTM w ościennych gminach

W związku z brakiem możliwości od Nowego Roku zakupu biletów u motorniczych i kierowców pojawiły się niedogodności również dla pasażerów jeżdżących autobusami Warszawskiego Transportu Publicznego, szczególnie w naszym regionie: Piastowie, Pruszkowie, Ożarowie i Michałowicach. „Głównym zadaniem kierowców i motorniczych jest spokojne, bezpieczne i punktualne przewiezienie pasażerów” – uzasadnia swoją decyzję ZTM. „Osoby prowadzące pojazdy muszą skupić swoją uwagę na ruchu ulicznym, a konieczność przyjmowania pieniędzy i wydawania biletów może powodować obniżenie koncentracji” – czytamy na stronie ZTM. O ile jeszcze w Dzielnicy Ursus jest 28 punktów sprzedaży biletów typu „KIOSKI”, w których prowadzona jest sprzedaż pełnej gamy biletowej ZTM, a także jest 10 automatów biletowych, to na terenie pozostałych gmin sprawa nie wygląda już tak pięknie. W Michałowicach automat biletowy znajdziemy tylko na stacji WKD Michałowice (peron 1), a „KIOSK” przy ul. Jesionowej (budynek na stacji WKD).

 

Zastępcze autobusy, ale bez biletomatów…

W Piastowie jest nieco lepiej: 14 „KIOSKÓW”, ale zaledwie 1 biletomat przy PKP Piastów. Nie oznacza to jednak, że mieszkańców omijają problemy z kupnem biletów. – Piastowskie kioski (przynajmniej w okolicy przystanku Traugutta) są ubogo wyposażone w bilety bądź wcale ich nie mają... Niestety doświadczyłam tego nie raz – informuje nas mieszkanka Piastowa. – Idąc na przystanek zahaczyłam o dwa sklepy i kioski. Wszędzie brak biletów, w autobusie również (…). No to już jakaś paranoja jest! – wtóruje kolejna osoba. – To chore, że akurat teraz, kiedy jest ten remont na kolei, oni wyłączają sprzedaż biletów w autobusach. Żeby chociaż w tych autobusach zastępczych je zostawili – narzeka następny pasażer. W podobnym tonie skarżą się inni: „Żaden z autobusów PKS Grodzisk Maz. nie posiada biletomatu, więc to bardzo utrudnia podróż. Fakt, są różne aplikacje na telefony, ale nie każdy musi mieć takową aplikację bądź telefon”. Kilkakrotnie podkreślany jest problem kupna biletów w weekendy i święta. Padają również propozycje ustawienia biletomatów ZTM przy pętli autobusowej przy ul. Ogińskiego, w okolicach sklepu „Biedronka”, ronda im. Ryszarda Kaczorowskiego, przy przystankach Toruńska i Norwida, gdzie nie ma ani „KIOSKU” ani biletomatu. Mieszkańców irytuje też brak kasowników – nie można sobie aktywować biletu po zakupie w biletomacie. Trzeba podkreślić, że Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił komunikację zastępczą na czas zamknięcia linii kolejowej. Jednak zastępcze autobusy dojeżdżające do Piastowa – 717 –  oraz przejeżdżające przez Piastów do Pruszkowa – ZW – nie mają  w ogóle zamontowanych biletomatów!

 

„Więcej kontrolerów”

W Pruszkowie podobnie: linie zastępczej komunikacji autobusowej – ZP i wspomniana ZW – również nie zostały wyposażone w biletomaty. A automaty z biletami na terenie Pruszkowa znajdziemy jedynie przy stacji WKD Pruszków (peron 1, ul. J.I. Kraszewskiego) oraz przy ul. Ołówkowej 1D. „KIOSKI” działają w 10. lokalizacjach. Sprawdziliśmy jednocześnie sytuację w Ożarowie Mazowieckim. Tam niestety bilet z automatu kupimy jedynie przy stacji PKP Ożarów Mazowiecki. „KIOSKÓW” nie ma zbyt wiele – funkcjonują jedynie w 9. miejscach. Jak sytuację oceniają mieszkańcy Ożarowa? – W mniejszych gminnych miejscowościach nie ma biletomatów, o sklepach też nie wspomnę, bo takich brak na tzw. „odludziach”. Jedynym ratunkiem było kupno biletu u kierowcy (…) – komentuje mieszkaniec. – Mieszkając w Umiastowie nie mam gdzie kupić biletów. (…) Jedynie, gdzie mogę kupić, to dopiero w Ożarowie – zgłasza problem inna osoba. – W Morach nie ma ani sklepu ani kiosku. Na starej stacji paliwowej były bilety. Teraz już nie ma gdzie ich kupić. Moja córka nie ma karty, więc jak czasem musi skorzystać z autobusu, nie ma możliwości zakupu biletu. Mieszkańcy gminy zwracają uwagę, że coraz więcej kontrolerów jeździ w liniach 713 i 743 – jakby chcąc celowo wykorzystać niefortunną sytuację, w jakiej znaleźli się od 1 stycznia pasażerowie. Pojawiły się głosy, że we wszystkich autobusach jeżdżących w 2. droższej strefie powinna zostać utrzymana sprzedaż biletów u kierowców i że ZTM nie przeanalizował dokładnie sytuacji w podwarszawskich miejscowościach. Wśród innych problemów wymieniano brak ujednolicenia systemu sprzedaży w biletomatach – w niektórych można płacić np. tylko kartą, co też bywa niewygodne.

 

Na biletomaty w autobusach poczekamy…

Zadaliśmy w związku z powyższymi problemami pytania Zarządowi Transportu Miejskiego. – Planujemy wyposażenie wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej ZTM w mobilne automaty biletowe, niemniej jednak z uwagi na trwające Umowy przewozowe wieloletnie na dzień dzisiejszy nie jest możliwe wyposażenie całego taboru w urządzenia – komentuje sytuację Igor Krajnow, Kierownik Sekcji Komunikacji Medialnej i Społecznej. Dodaje: – Nie skupiamy się tylko na biletomatach, ponieważ na terenie dzielnicy oraz ościennych gmin jest wiele innych punktów sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, których absolutnie nie można pominąć. Ponadto warto dodać, iż oprócz automatów biletowych i kiosków bilet komunikacji miejskiej można również zakupić z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Jednak, jak wykazaliśmy w tekście, „wiele innych punktów sprzedaży biletów” to jednak naciągane stwierdzenie w przypadku podwarszawskich miejscowości.

 

Badanie sprzed roku… jedynie poglądowe

Przypomnieliśmy się jednocześnie o wyniki i działania w związku z przeprowadzaną równo rok temu ankietą wśród pasażerów. Dawała ona m.in. możliwości sugerowania nowych lokalizacji dla biletomatów, głównie dla Warszawy, jednak były tam pola dedykowane dla ościennych gmin. – Badanie zostało przeprowadzone jedynie poglądowo. Z chwilą podpisania Umowy pomiędzy ZTM a przyszłym operatorem automatów biletowych ankieta zostanie ponownie przeanalizowana i wskazane zostaną miejsca wybrane przez pasażerów. Mając na uwadze wcześniejsze zgłoszenia od pasażerów dzięki zawartej Umowy z Mennicą Polską S.A. został zainstalowany automat biletowy w zespole przystankowym Hassa w dzielnicy Ursus – odpowiedział Igor Krajnow. Wszelkie uwagi od pasażerów przekazaliśmy do ZTM i KM, i będziemy śledzić działania w celu poprawy komfortu podróżnych. Pełną, aktualną listę punktów sprzedaży biletów prezentujemy na naszej stronie internetowej www.mocnestrony.com.pl.

 

Agnieszka Gorzkowska

MS 2/2018, 25 stycznia 2018