DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

PIASTÓW. Uroczystości w 74 rocznicę zamachu na Kutscherę. Miasto uhonorowało Zbigniewa Gęsickiego „Juno” i Marię Stypułkowską-Chojecką „Kamę”

Akcja Kutschera


Pierwszego lutego minęły 74 lata od brawurowej akcji wykonania wyroku na niesławnej pamięci „kacie Warszawy” brigadefirerze SS i generale Policji Franzu Kutscherze. Piastów uczcił rocznicę zamachu i śmierci bohaterów.

Uroczystość poprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Piastowie (dawniej Gimnazjum nr 1) im. Zbigniewa Gęsickiego „Juno”. Pod pamiątkową tablicą poświęconą uczestnikowi akcji na Kutscherę Zbigniewowi Gęsickiemu przy ulicy jego imienia. Na miejsce uroczystości przybyli m.in.: burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, były burmistrz, członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego Zbigniew Brzeziński, przewodnicząca Rady Miasta Agata Korczak, wiceprzewodniczący Kazimierz Dymek, kombatanci (wśród nich panowie: Henryk Janiszewski i Wojciech Długoborski), przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Piastów, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, PTTK – Oddział Praga, SP Nr 5 i LO im. A. Mickiewicza, Hufca ZHP Piastów i mieszkańcy miasta. Obchody uświetniła delegacja Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Komandosi dziedziczą tradycje i kontynuują działania formacji historycznych, do których należą: kompania Commando, Batalion AK Zośka, Batalion AK Parasol, Batalion AK Miotła i Polski Samodzielny Batalion Specjalny. Żołnierze złożyli wieniec kwiatów i pełnili wartę honorową przy pamiątkowej tablicy. Dzień wcześniej w Katedrze Polowej WP odprawiona została msza święta w intencji uczestników akcji bojowej, a 1 lutego grupa uczniów z nauczycielami z SP Nr 5 uczestniczyła w obchodach stołecznych, idąc śladami bohaterów akcji.

Piastów pamięta o bohaterach

Burmistrz Szuplewski powiedział jak dumni są piastowianie, że „Juno” był mieszkańcem ich miasta oraz że w tak niezwykły sposób kształtuje naszą tożsamość, naszą teraźniejszość i przyszłość. Burmistrz przypomniał o zbliżającej się 75. rocznicy Powstania Warszawskiego i zamiarze poświęcenia tego roku na utrwalenie pamięci o wydarzeniach i postaciach, związanych z walką o wolność w Warszawie i Piastowie. – Dzisiaj musimy każdego dnia walczyć o naszą historię. Trzeba oddzielić zasługi od postaw haniebnych. Żołnierze pokolenia Kolumbów dali świadectwo temu, jak wielkimi wartościami są miłość ojczyzny, wolność, niepodległość – dodał. Szczególnie podziękował za obecność harcerzom z Hufca ZHP Piastów im. Aleksandra Kamińskiego, innego wielkiego bohatera tamtych czasów, który to hufiec obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Przypomniał też, że upamiętniamy dzisiaj całą grupę bojową, która przeprowadziła akcję likwidacji Franza Kutschery.

Major Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama”

Szczególnym momentem uroczystości było wystąpienie przewodniczącej Rady Miasta Agaty Korczak, która poinformowała o wspaniałej inicjatywie uczniów z Gimnazjum Nr 1 im. Z. Gęsickiego. Otóż była to propozycja nazwania parku przy ul. Stanisława Kostki i Al. Krakowskiej przy MOK-u imieniem innej uczestniczki zamachu na Kutscherę – Marii Stypułkowskiej – Chojeckiej „Kamy”, honorowej obywatelki Piastowa. 30 stycznia 2018 r. Rada Miasta podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę. Wiadomość tę ze wzruszeniem przyjął syn „Kamy” – Sławomir Chojecki, który był (wcześniej wraz ze zmarłą w 2016 roku mamą) na wszystkich uroczystościach rocznicowych.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski


1 lutego 1944 r. w Alejach Ujazdowskich w Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” dokonali udanego zamachu na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę. Zespół „Pegaza” składał się z 12 osób. Operacja była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru, która została przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego. Gubernatorstwa. Po stronie polskiej straty, wraz ze zmarłymi w następnych dniach w warszawskich szpitalach „Lotem” i „Cichym”, wyniosły 4 zabitych i 2 rannych. Dwaj żołnierze, „Sokół” i „Juno”, zostali zastrzeleni w nurtach Wisły, kiedy ewakuując samochód biorący udział w akcji, otoczeni przez Niemców, skoczyli z Mostu Kierbedzia.