DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kilkuset zwiedzających poznawało Dzielnicę Ursus

W ramach realizacji zwycięskiego projektu sfinansowanego z Budżetu Partycypacyjnego „Izba Tożsamości Ursusa zaprasza: Śladami historii po dzielnicy” zainteresowani mieszkańcy, nie tylko z Warszawy, zwiedzili z przewodnikami wartościowe historycznie miejsca północnej części dzielnicy Ursus. Ze względu na duże powodzenie, w przyszłym roku planowane są następne spacery, organizowane już nie w ramach budżetu obywatelskiego, a z budżetu Ośrodka Kultury „Arsus”.

Dzielnica Ursus bez wątpienia obfituje w walory historyczne i kulturowe. Nie można również zapomnieć o dziedzictwie poprzemysłowym i ważnych postaciach związanych z dzielnicą. – Szczególnymi celami dla zgłoszenia takiego pomysłu do Budżetu Partycypacyjnego (obecnie Obywatelskiego) były, poza popularyzacją wiedzy, integracja i rozbudzenie poczucia tożsamości wśród mieszkańców, którzy zamieszkują Ursus od niedawna – argumentuje pracownik Izby Tożsamości Ursusa. Walorem projektu jest też promocja wartościowego stylu spędzania czasu wolnego na powietrzu. Pogoda za każdym razem dopisała. Wszystkie założenia projektu zostały spełnione, o czym świadczyła wysoka frekwencja uczestników w każdym wieku podczas sześciu spacerów – średnio ponad 60 osób na każdym spacerze, a łączna ilość osób, które skorzystały ze spacerów, sięgnęła ponad 360 zainteresowanych.

3 trasy, 6 wycieczek

Od października do grudnia uczestnicy wraz z przewodnikami i koordynatorką z Izby Tożsamości Ursusa poznali w wybrane soboty i niedziele 3 różne trasy. Pierwszy szlak biegł po os. Niedźwiadek. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., o mieszkańcach Czechowic, lokalizacji dawnego składu węgla, o obiektach tzw. Starego Miasta dawnych Czechowic, lokalizacji posiadłości Piotra Nyca, Stefana Hassa, Państwa Jackowskich i wielu innych ciekawostkach, o których barwnie opowiedział Stefan Sobczak – społecznik, mieszkaniec Ursusa od ponad 60 lat. Kolejną trasą wycieczkową były ulice osiedla „Gołąbki”. Irena Jarzębak – przewodnik PTTK – zaprowadziła grupy m.in. na cmentarz ze zbiorowymi mogiłami żołnierzy walczących podczas II wojny światowej. Po drodze mijane były również: dom premiera Grabskiego, zabytkowa kapliczka, kościół pw. Św. Jana Apostoła, a także pomniki przyrody. Natomiast Kazimierz Okraszewski – przewodnik PTTK, inżynier, były pracownik Zakładów Mechanicznych „Ursus – pokazał wycieczkowiczom nieliczne ocalałe hale i obiekty pofabryczne. Okazją było wysłuchać opowieści przewodnika o organizacji Zakładów, rozmieszczeniu poszczególnych wydziałów, produkcji i warunkach socjalnych pracowników. Podczas wycieczek nie zabrakło anegdot. Każdy otrzymał również mapy z opracowanymi trasami, a do odbioru w Izbie będą jeszcze pozostałe nagrody dla uczestników, m.in. pamiątkowa torba.


MS 22-23/2019, 12 grudnia 2019