DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

„Gdyby koty mogły mówić”

to tytuł najnowszego filmu niezależnej grupy produkcyjnej „Filmownia”. Dokument został zrealizowany bez budżetu przez pięcioosobową grupę ludzi, których połączyło zamiłowanie do kotów. Obecnie jest wyświetlany w różnych częściach Warszawy, a po pokazach zawsze odbywa się dyskusja na temat społecznej odpowiedzialności wobec kotów wolno żyjących.

Na stronie grupy Filmownia znajduje się opis:

Film Gdyby koty mogły mówić opowiada o bezdomnych i wolno żyjących kotach z Warszawy i okolic. Kolejne epizody odsłaniają również historie, pozostających do tej pory w cieniu, kocich opiekunek, które na co dzień spędzają czas na udzielaniu pomocy potrzebującym czworonogom.
Losy zwierząt przedstawione są przez pracownicę schroniska, lekarkę weterynarii, osoby prowadzące dom tymczasowy, społeczne opiekunki miejskich kotów oraz prezeskę Fundacji JOKOT. Wszystkie kobiety opowiadają o losie niechcianych miejskich kotów, ale z ich historii wyłania się uniwersalny obraz odrzucenia i pogardy wobec słabszego”.

Produkcja rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku, a zakończyła w lipcu. Grupa Filmownia zorganizowała od tego czasu aż sześć pokazów, połączonych z dyskusją z ekspertami i zbiórką karmy dla kocich podopiecznych warszawskiej Fundacji JOKOT. Pokaz przedpremierowy odbył się pod koniec sierpnia, na Grochowie, w klubokawiarni Cała Jaskrawość, zaś premiera – 9 września w Spółdzielni Socjalnej Wola.

Wszystko zostało zrealizowane bez budżetu, bez żadnego wsparcia instytucjonalnego. Filmowcy zebrali środki od prywatnych darczyńców na wytłoczenie płyt z nagraniem, by rozdystrybuować je wśród instytucji kultury i chętnych organizacji, szkolących wolontariuszy z udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom.

Filmownia organizuje pokazy w wielu dzielnicach Warszawy. W listopadzie film pokazywany był w żoliborskich Miejscach Aktywności Lokalnej. Po projekcjach odbyła się dyskusja m.in. z technikiem weterynarii, kocimi behawiorystkami z grupy Catexperts – profesjonaliści dla kotów, wolontariuszkami ze schroniska „Na Paluchu” oraz z Fundacji JOKOT, a także z osobami publicznymi – z publicystką Dorotą Sumińską, aktorką Ewą Złotowską oraz radną Dzielnicy Żoliborz Donatą Rapacką. Każdemu spotkaniu towarzyszyła zbiórka karmy dla podopiecznych Fundacji JOKOT lub schroniska w Jadowie, a w MAL-u przy Czytelni Pod Sowami można było nawet adoptować obecnego na spotkaniu psa Pikusia, do czego bardzo zachęcała Ewa Złotowska.

21 listopada film został wyświetlony w ramach projektu „Retro kino dla wszystkich” prowadzonego w Ośrodku Kultury „Arsus” przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Filmownia, jak zawsze, udostępniła swój dokument bezpłatnie, a po projekcji odbyła się dyskusja z Agnieszką Marks, kocią behawiorystką, która od ponad jedenastu lat prowadzi Pruszkowski Dom Tymczasowy dla kotów, będący grupą Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt VIVA. Zgromadzona publiczność pytała m.in. o to, po czym rozpoznać na ulicy kota wychodzącego od wolno żyjącego oraz jak radzić sobie z trudnym zachowaniem kocich rezydentów, np. z autoagresją? Wszyscy zgodnie podkreślili jak ważna jest edukacja w zakresie praw zwierząt oraz właściwej opieki nad nimi. – Szkoda, że takie wydarzenia wychodzą jedynie z prywatnej inicjatywy miłośników zwierząt – podsumował jeden z uczestników.

Filmownia zakończyła tegoroczny cykl pokazów swojego filmu 8 grudnia, w domku fińskim na Jazdowie. Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem, Rotacyjny Dom Kultury Śródmieście, przy ul. Jazdów 3/18, pękał w szwach. Zaproszone ekspertki, kocia behawiorystka Joanna Jaczyńska z grupy Catexperts – profesjonaliści dla kotów, Agnieszka Siwczyk z Fundacji JOKOT oraz Magdalena Depta, wolontariuszka ze schroniska „Na Paluchu”, odpowiedziały na pytania uczestników. Dyskusja była bardzo ciekawa i zaskakująca. Każdy wniósł do niej coś swojego. Rozmowy toczyły się jeszcze długo po części oficjalnej, podczas deserowego poczęstunku. Najwięcej emocji wzbudził poruszający głos cudzoziemki, próbującej odzyskać kota, którego oddała uprzednio do schroniska.

Film „Gdyby koty mogły mówić” został udostępniony przez autorów warszawskim bibliotekom publicznym, m.in. na Woli, Żoliborzu, Ochocie, Ursusie, Włochach, Targówku oraz na Śródmieściu. Można go bezpłatnie wypożyczyć we wszystkich placówkach, posiadających filmy w swoich zbiorach.

Kilka egzemplarzy płyt, wytłoczonych dzięki zeszłorocznej zbiórce środków, zostało przekazanych prozwierzęcym fundacjom w celach edukacyjnych oraz charytatywnych (nagranie można nabyć jako „cegiełkę” od Fundacji JOKOT). Nadal zgłaszają się fundacje z prośbą o przesłanie płyty, a Filmownia chętnie udostępnia swój dokument wszystkim, którzy chcieliby zorganizować wydarzenie związane z pokazem i dyskusją o kotach w swoim mieście.

Kolejna projekcja zapowiedziana jest już na przyszły rok, 16 lutego, w Służewskim Domu Kultury, przy ul. Bacha 15. Tym razem projekcja odbędzie się w ramach organizowanej przez grupę Catexperts – profesjonaliści dla kotów trzeciej edycji „Dnia Kota”. Podczas wydarzenia miłośnicy zwierząt będą mieli okazję wziąć udział w wykładach, szkoleniach ze zdrowego żywienia, udzielania pierwszej pomocy kotu, z rozwiązywania problemów behawioralnych, a także w licznych zajęciach edukacyjnych, konkursach i zabawach. Patronat medialny zarówno nad wydarzeniem jak i filmem objął Miesięcznik Kocie Sprawy. Wstęp na film „Gdyby koty mogły mówić”, dyskusję oraz wykłady jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy – informują organizatorzy na stronie wydarzenia.

Catexperts – profesjonaliści dla kotów prowadzi wiele pożytecznych kampanii informacyjnych, m.in. „Kocham Nie Porzucam”, „Nie Jestem Złośliwy” oraz „Ostatnie Pożegnanie Pupila”.

Na szczęście edukacja na temat bezdomnych i wolno żyjących kotów wychodzi poza fora internetowe i staje się coraz bardziej powszechna, najwyższy czas – w końcu są one częścią naszego ekosystemu.

Lucyna Dąbrowska

Zdjęcia: Filmownia

MS 22/2018, 20 grudnia 2018