DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

e-Recepty i Internetowe Konto Pacjenta

Okres przedświąteczny to czas, gdy jesteśmy nękani niezliczoną ilością reklam wszystkiego, co może się sprzedać w większych ilościach na święta. W prasie, radiu, telewizji pojawia się ostatnio bardzo często reklama związana z kampanią Ministerstwa Zdrowia dotyczącą IKP – Internetowego Konta Pacjenta oraz nierozerwalnie z nim związaną e-receptą. Uważam, że warto temu tematowi poświęcić trochę uwagi, gdyż na naszych oczach dokonuje się swoisty przełom w informatyzacji ochrony zdrowia. W tym przypadku na pewno nie czas na krytykę, ale wręcz na fajerwerki.

Wspomniane konto pacjenta nie jest stworzone przez żadną przychodnię, sieć medyczną czy grupę biznesową – ale jest wynikiem systematycznej, wieloletniej pracy Ministerstwa Zdrowia.

Z nazwy konta wynika, że zakładamy je w sieci Internet, na stronie www.pacjent.gov.pl. Wchodząc na wspomnianą stronę, w miejscu Internetowe Konto Pacjenta klikamy z przycisk „zaloguj się”. Zostaniemy poproszeni o wybór sposobu logowania. Najprostszym i darmowym sposobem logowania (czyli potwierdzeniem swojej tożsamości) jest Profil Zaufany. Daje on nam nie tylko możliwość logowania na IKP, ale także darmowy i w pełni bezpieczny dostęp do wielu usług publicznych.

Profil zaufany

Gdy mamy Profil Zaufany, korzystając z niego znajdziemy się na swoim IKP. Wystarczy już teraz w zakładce „moje konto” wybrać „ustaw powiadomienia” i podać swój numer telefonu, mail – a następnie wcisnąć klawisz „zapisz”. Od tej pory informacja o każdej wystawionej e-recepcie będzie do nas przychodziła mailem lub sms-em. Wystarczy to do odebrania leku w aptece. Nie potrzebujemy recepty papierowej, nie ma obaw, że ją zgubimy, zniszczymy. Ponadto istnieje możliwość odbioru tylko części leków z e-recepty, a kolejne możemy odebrać w innym terminie.

Co zrobić jeśli nie mamy Profilu Zaufanego?

Po prostu trzeba go założyć. Oprócz możliwości logowania na IKP, Profil daje możliwość załatwienia przy komputerze wielu spraw urzędowych, jak np.: becikowe, złożenie wniosku o 500+, PIT-a, wyrobienie dowodu osobistego czy założenie firmy. Więcej szczegółów na:

https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Profil Zaufany można założyć na dwa główne sposoby.

1. Najszybszy i najłatwiejszy – bo bez wychodzenia z domu, polega na zalogowaniu się do swojego internetowego konta bankowego i wypełnieniu wniosku o założenie Profilu Zaufanego, lub nawet tylko odznaczeniu w odpowiedniej zakładce „załóż profil”. Lista banków, które dają taką możliwość, znajduje się pod adresem: pz.gov.pl.

2. Dla osób bez internetowego konta bankowego, lub jeśli nasz bank nie posiada takiej opcji, istnieje druga możliwość założenia Profilu. Należy to zrobić poprzez wejście na stronę pz.gov.pl, zarejestrowaniu się. Następnie należy udać się do punktu potwierdzającego (NFZ, ZUS, Urząd Skarbowy, Urząd Gminy, lub innej placówki oznaczonej „PZ” (lista takich placówek jest również na stronie www.pz.gov.pl ). Na potwierdzenie tożsamości mamy 14 dni od czasu rejestracji.

Opisane powyżej ścieżki są bardzo proste, intuicyjne i nie wymagają wcale dużego obycia z komputerem czy Internetem. Okres świąteczny, czas spotkań rodzinnych – to moim zdaniem doskonały moment na wspólne założenie dostępu do IKP dla osób, które nie czują się na siłach aby zrobić to samodzielnie.

Historia naszego leczenia

Indywidualne Konto Pacjenta, poza opisaną powyżej e-receptą daje nam pełną możliwość wglądu w naszą historię choroby, posiadaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tutaj możemy sprawdzić przepisane leki (cała historia od stycznia 2019 r.), wizyty lekarskie (od 2008 r.), pobyty w szpitalu, sanatorium, skierowania na badania. Możemy również poznać kwoty wydane przez NFZ na realizację naszych recept, wykonane badania czy konsultacje. W wielu miejscach pojawia się klawisz „zgłoś nieprawidłowość” co daje bardzo łatwe zgłoszenie ewentualnych niezgodności. System na bieżąco sprawdza również prawo do świadczeń.

Komfort dla pacjenta i lekarza

IKP już dzisiaj dostarcza bardzo dużo informacji, daje rewolucyjne możliwości związane z wygodą e-recepty. Dla mnie jest jednak oczywiste, że Ministerstwo Zdrowia pójdzie znacznie dalej. Na naszych oczach, w ciągu najbliższego czasu, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, zalecenia lekarzy specjalistów dla lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej – wszystko to będzie przekazywane elektronicznie. Daje to niewyobrażalny komfort dla pacjenta, a przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Lekarz szybko i sprawnie zapozna się ze szczegółami hospitalizacji. Zrobi to nawet, gdy pacjent zapomni karty wypisowej ze szpitala. Pogotowie ratunkowe natychmiast sprawdzi na co choruje nieprzytomny pacjent, jakie przyjmuje leki. Postawienie trafnej diagnozy, udzielenie skutecznej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia będzie prostsze.

Słynne „karty życia” które jeszcze niedawno były promowane przez ich pomysłodawców pójdą w zapomnienie. Świat, technologia rozwija się w niesamowicie szybkim tempie, a niektóre genialne myśli wizjonerów ochrony zdrowia, dotychczas utopijne, stają się na naszych oczach rzeczywistością. Warunek jest jednak jeden – trzeba wsiąść do tego pociągu.


Paweł Dilis

Specjalista medycyny rodzinnej
ViaMed Przychodnia Ursus

MS 22-23/2019, 12 grudnia 2019