DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ból i krwawienie – najczęstsze objawy chorób proktologicznych

W większości przypadków do konsultacji proktologicznej zmusza nas ból lub krwawienie z odbytu. Wystąpienie tych objawów wywołuje u każdego z nas ogromny stres i wiele pytań dotyczących dalszego postępowania. Jaka jest przyczyna? Czy to jest rak? Czy muszę od razu jechać do szpitala? Czy muszę iść do lekarza i kiedy?

Ból. Po pierwsze postarajmy się odnotować następujące fakty, o które zapyta lekarz i które będą miały wpływ na dalsze postępowanie. Czy ból jest związany z oddawaniem stolca czy utrzymuje się cały czas? Co nasila ból lub przynosi mu ulgę? Czy w okolicy odbytu jest wyczuwalny guzek?

Pomimo powszechnej opinii – ból rzadko jest objawem hemoroidów. Najczęściej związany jest ze szczeliną odbytu, tj. niegojącą się raną kanału odbytu. Oddawanie stolca wiąże się z tak ogromnym bólem, że chorzy boją się iść do toalety, a to prowadzi do błędnego koła i nasilenia objawów. Drugą przyczyną bólów jest zakrzepica żylaka zewnętrznego, której towarzyszy powiększający się guz okolicy odbytu, który może osiągać rozmiary śliwki i uniemożliwiać siedzenie. Kolejną przyczyną bólów jest tzw. zespół dźwigaczy odbytu. Ból nie jest wtedy związany z oddawaniem stolca za to nasila się w czasie siedzenia. Obejmuje odbytnicę promieniując na dolną część tułowia. Epizod bólu może trwać około 20 minut. Generalnie ból w okolicy odbytu jest wskazaniem do planowej konsultacji proktologicznej w przeciągu kilu dni.

KRWAWIENIE. W przypadku krwawienia najważniejszą kwestią jest odnotowanie objętości utraconej krwi. Gdy cała toaleta jest pokryta skrzepami doszło prawdopodobnie do masywnego krwawienia, które wymaga konsultacji lekarskiej tego samego dnia. Także chorzy przyjmujący leki przeciwkrzepliwe powinni być zbadani przez lekarza w dniu krwawienia. Niewielka ilość krwi na lub w stolcu czy ślady krwi na papierze wymagają konsultacji chirurga lub lekarza rodzinnego w najbliższym możliwym czasie w trybie ambulatoryjnym.

Kolor krwi może pomóc lekarzowi we wstępnym wskazaniu miejsca krwawienia. Zazwyczaj żywoczerwona krew sugeruje krwawienie z hemoroidów, natomiast brunatno-ciemna krew wraz ze skrzepami wskazuje raczej na inne odcinki jelita grubego.

Bardzo pomocne jest zauważenie czy krwawieniu towarzyszą inne objawy, np. ból, ale również czy jest wydzielany śluz lub ropa, co może naprowadzić na prawidłową diagnozę. Najczęstszą przyczyną krwawień z odbytu są hemoroidy. Wspomniana wcześniej szczelina i zakrzep żylaka zewnętrznego również mogą współwystępować z krwawieniami. Konieczne jest wykluczenie choroby nowotworowej oraz chorób zapalnych jelit.

Konsultacja proktologiczna pozwala na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie nietrafionej terapii oraz przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż próba samodzielnego leczenia przy pomocy Internetu lub korzystania z porad znajomych.

Więcej informacji na temat różnych chorób odbytu i sposobu ich leczenia można znaleźć na stroniem www.drklucinski.pl

MS 22-23/2019, 12 grudnia 2019