DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

W sobotę, 30 listopada o godz. 15.00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na widowisko poetyckie „O przemijaniu – ks. Twardowski”, w reżyserii Karoliny Skrzyńskiej. Spektakl grupy Teatralnia K40 został przygotowany w oparciu o poetycką i prozatorską twórczość ks. Jana Twardowskiego.

Spektakl grupy Teatralnia K40 to wyjątkowa teatralna inscenizacja, która podobnie jak teksty ks. Twardowskiego – uczy, bawi, a zarazem wzrusza do łez. Aktorzy za pomocą fragmentów jego wierszy i prozy opowiedzą o drodze człowieka przez życie. W czasie interakcji z publicznością zmierzą się z trudnym motywem, jakim jest zjawisko przemijania.

Ks. Jan Twardowski – wikary w parafii w Żbikowie (1948–1952), katecheta w tutejszej Państwowej Szkole Specjalnej i w Państwowym Domu Dziecka we wsi Koszajec. „Bez Was świeczki gasną i nie ma żyć dla kogo…” – tak pisał ksiądz Jan Twardowski, w wierszu „Do uczniów moich” o wychowankach miejscowej szkoły specjalnej.

Teatralnia K40 – amatorska grupa teatralna działająca przy Stowarzyszeniu K40 w Komorowie od 2014 r. Zespół tworzą seniorzy pełni pasji, ambicji i życiowego optymizmu. Opiekunką zespołu i pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Karolina Skrzyńska – aktorka związana z teatrem Gardzienice, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Na swoim koncie Teatralnia K40 ma inscenizacje m. in. takich spektakli jak: „Kochanek Sybilli Thompson” opartego na podstawie dramatu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, „Smoczysko Zamczysko” autorstwa Grażyny Siczek czy „Twardowski dla małych i dużych”.

MS 21/2019, 28 listopada 2019

W niedzielę, 1 grudnia o godz. 15.00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Nasze Korzenie”. Wykład i warsztat genealogiczny poprowadzi Igor Strojecki – pasjonat genealogii, publicysta i varsavianista.

Igor Strojecki – od 1977 r. zajmuje się historią własnej rodziny, pasjonuje się historią Warszawy i związanych z nią rodami. Autor albumu pt. „Leon Barszczewski (1849–1910). Od Samarkandy do Siedlec” [wyd. Muzeum Regionalne, 2010]; autor katalogów wystaw, kilkunastu artykułów oraz obszernego hasła o Leonie Barszczewskim w słowniku biograficznym „Etnologowie i ludoznawcy polscy” [t.3, Wrocław-Kraków 2010]. W 2009 r. wydał książkę „Jadwiga Barszczewska-Michałowska – Bojowniczka o Nową Szkołę Polską”. Jest wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Siedleckiego Klubu Kolekcjonera oraz Stowarzyszenia Nasz Norblin z siedzibą w Warszawie.