DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

„Zero tolerancji” za brak maseczek w naszym regionie

Od soboty, 10 października rząd wprowadził nowe zasady dotyczące zakrywania ust i nosa. Zawierało je rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw w piątek tuż przed północą, 9 października. Po słowach krytyki m.in. uwagach od Rzecznika Praw Obywatelskich i wielu prawników, przepisy o maseczkach zostały poprawione i znalazły się w znowelizowanej ustawie, tzw. „covidowej”. Sprawdziliśmy, jak w naszym regionie łamany jest obowiązek zakrywania ust oraz nosa

Uchwalona przez Sejm 22 października nowelizacja przewiduje karanie grzywną za nieprzestrzeganie obostrzeń, np. dotyczących noszenia maseczek. Lekceważenie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi odtąd uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży w sklepach. Wcześniej Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich – zwrócił się do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych, aby zgodnie z Konstytucją RP, obowiązek zakrywania ust i nosa regulowała ustawa. Wprowadzenie takich zapisów tylko do rozporządzenia naruszyło zasady tworzenia prawa i były już przypadki w Polsce, że sądy odmawiały z tego powodu wszczęcia postępowania w sprawie o brak maseczki ochraniającej twarz.

Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy naszego regionu od 10 października respektowali obowiązek noszenia maseczek. Nawet mimo wątpliwości co do podstaw prawnych, jednak mając świadomość obowiązku moralnego w stosunku do współobywateli, a nie tylko myśląc o swoich ograniczeniach.

Posypały się mandaty. Najwięcej w powiecie pruszkowskim

W odniesieniu do całego powiatu warszawskiego zachodniego dane statystyczne w zakresie nierealizowania obowiązku zasłaniania twarzy za okres od 10 października br. do 28 października br. przekazała nam podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji dla powiatu warszawskiego zachodniego. Ukaranych mandatami karnymi zostały 82 osoby. Skierowano również 4 wnioski o ukaranie do sądu. O wiele więcej kar nałożyli funkcjonariusze w powiecie pruszkowskim. Z danych za okres od 10 do 27 października (przekazała Karolina Kańka – oficer prasowy KPP w Pruszkowie) wynika, że 313 osób ukaranych zostało mandatami karnymi. Do sądu skierowanych zostało 47 wniosków, a 25 osób zostało pouczonych. Od mł. asp. Karola Cebuli z Komendy Rejonowej Warszawa III (obszar: Ochota, Ursus, Włochy) wiemy natomiast, że ukaranych mandatem karnym za brak maseczki zostało 188 osób. Wobec 40 osób zostały skierowane wnioski o ukaranie.

Niestety, nie udało nam się pozyskać szczegółowych danych, oddzielnych dla każdej gminy w naszym regionie. Oficerowie prasowi tłumaczyli, że dane trafiają do jednej bazy, a mandaty opatrzone są numerami, nie miejscowościami, gdzie zostały wystawione.

Agnieszka Gorzkowska

MS 20/2020, 5 listopada 2020