DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ursus w lokalnych opowieściach

5 listopada br. w Ośrodku Kultury „Arsus” miała miejsce biesiada literacka zatytułowana „Opowiem wam historię”. W ramach tego projektu mieszkańcy Ursusa i Wawra przedstawili swoje autorskie opowieści, bazujące na motywach lokalnych. Zgromadzonym na sali kameralnej uczestnikom została zaprezentowana twórczość nagrodzonych laureatów. Była to pierwsza edycja tego konkursu, ale – jak zapewniają organizatorzy – na pewno nie ostatnia.

Ursus i Wawer

Dokładnie o godzinie 18:30 Justyna Ścibor rozpoczęła wydarzenie, przedstawiając jurorów oraz zasady wyłaniania laureatów. – Oceniamy prace, a nie autorów – powiedziała, podkreślając fakt, że jurorzy podczas lektury nie znali twórców poszczególnych utworów. Przewodniczącym jury był Maciej Wojtyszko. Rolę członków objęli Justyna Ścibor, Ernest Bryll oraz Ewa Andrearczyk, reprezentująca Wawerskie Centrum Kultury. Dlaczego Wawer? Otóż organizatorzy konkursu postanowili nie ograniczać go wyłącznie do Ursusa. W tym roku projekt objął dwie dzielnice, ale na tym nie koniec – w 2019 roku dołączą do niego także Rembertów i Mokotów. Założeniem organizatorów jest rozszerzanie go docelowo na całą Warszawę. Tak ambitny cel projektu dobrze obrazuje, jak wielki jest w nim potencjał.

Laureaci

Kolejnym punktem programu było odczytanie wyników i wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zajęły dwie panie – Monika Szuba-Wójcik oraz Joanna Wtulich. Na drugim miejscu uplasowały się Beata Czech i Krystyna Trybuła. Z kolei trzecie miejsce powędrowało do Marii Nojszewskiej. Oprócz tego rozdano trzy wyróżnienia (Antoni Grycuk, Barbara Wizimirska i ponownie Joanna Wtulich). Tytuły nagrodzonych prac znajdują się w ramce. Prace zostały zgromadzone w specjalnie wydanej książce pod nazwą – tak jak sam konkurs – „Opowiem wam historię”. Wydanie to było możliwe dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury (Kultura – Interwencje 2018). Tego wieczoru uczestnicy mogli także na żywo posłuchać fragmentów konkursowych opowieści oraz osobiście poznać zwycięzców.

Inspiracje

Czytaniem fragmentów nagrodzonych prac zajął się Jakub Ziółkowski. Towarzyszący mu na scenie kolejni laureaci dzielili się swoimi inspiracjami do powstania tych lokalnych opowieści. Poznawanie kulis ich twórczości było równie ciekawe jak same utwory. – Inspiracja pojawiła się u mnie podczas tegorocznego zwiedzania cmentarzy. Każda mogiła to inna osoba. W taki sposób postanowiłam uczcić pamięć o nich – opowiadała Joanna Wtulich, autorka „Tajemnicy cmentarza”. Z kolei dla Krystyny Trybuły inspiracją była wieś. – Zachęciło mnie to, że mało się mówi o wsi. Chciałam przemówić głosem ludzi zapracowanych na wsi, żeby przypomnieć Warszawie jak dużo wieś zrobiła dla tego miasta – tak skomentowała swój literacki debiut. Twórcy często podkreślali, że pisanie o ludziach i ich historiach ma, w ich odczuciu, głęboki sens i wciąż jest bardzo potrzebne. Do tego wątku odnieśli się także jurorzy konkursu.

Słowo od jurorów

Człowiek składa się z tego, co zdoła przekazać innym, składa się z opowieści o sobie – powiedział Ernest Bryll w odpowiedzi na pytanie, dlaczego nadal chcemy opowiadać historie. I dodał: – Ja jestem tu pewnie najstarszy z was. W czasie okupacji byłem dzieckiem. Pamiętam jak na jednej wsi ludzie zbierali się w najbliższym kręgu i opowiadali, recytowali wiersze, śpiewali. Szalenie liczył się ten, kto umiał ładnie opowiadać. Opowiadanie polega na tym, że istnieje tylko wtedy, gdy patrzycie. Równie istotne jest, zdaniem Ernesta, uważne słuchanie czyjejś historii, gdy ktoś przedstawia nam kawałek siebie, zaprasza do swojego świata. Z kolei przewodniczący jury Maciej Wojtyszko dodał: – Opowiadanie historii jest niezwykle ludzkie. W każdym człowieku drzemie ogromna tęsknota za opowieścią. Opowieść uczy w szczególny sposób, inaczej niż każda inna nauka.

Do piór!”

Spotkanie klamrowo dopięła Justyna Ścibor, swoją drogą będąca pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia. Podziękowała jurorom oraz wszystkich zgromadzonym, równocześnie zapraszając do udziału w kolejnych edycjach. – I do piór, drodzy państwo! – dodała na koniec. Był też czas na wymianę autografów między autorami. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury (Kultura – Interwencje 2018). Zebrane dzięki niemu lokalne historie Ursusa stanowią ważną cegiełkę w hołdowaniu pamięci o naszej dzielnicy. Wiele jest historii przekazywanych dotychczas wyłącznie z ust do ust. Warto nadać im materialny, bardziej namacalny, odporny na czynnik czasu kształt. Z projektu wybrzmiewa założenie, że każda rzecz ma swoją historię, która jest warta opowiedzenia. A, jak pokazał ten konkurs, nasz Ursus pełen jest takich historii.

Opowiem Wam Historię...


Miejsce pierwsze

Monika Szuba-Wójcik „Dusza powiększona”

Joanna Wtulich „Tylko miłość”

Miejsce drugie

Beata Czech „Opowiem wam historię o wędrowcach”

Krystyna Trybuła „Opowiem wam historię”

Miejsce trzecie

Maria Nojszewska „Kaseta”

Wyróżnienia

Antoni Grycuk „Bez siły na rozpacz”

Barbara Wizimirska „Dom, którego nie ma”

Joanna Wtulich„Tajemnica cmentarza”


Tekst i zdjęcia: Marlena Hess

MS 20/2018, 22 listopada 2018