DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Słyszysz gorzej niż kiedyś? Jest na to rada!

Szacuje się, że co druga osoba po 65. roku życia może mieć problemy ze słuchem. To poważny problem społeczny, gdyż kłopoty ze słuchem prowadzą do zaburzeń komunikacyjnych, utrudniają funkcjonowanie społeczne, prowadzą do wyobcowania i depresji, a także dysfunkcji poznawczych, w tym problemów z pamięcią.

Osoby dotknięte niedosłuchem często ukrywają swoje dolegliwości przed otoczeniem – posiłkują się czytaniem z ruchu ust lub unikają sytuacji, w których mogą czegoś nie zrozumieć (rozmów telefonicznych, gwarnych spotkań towarzyskich czy samodzielnego załatwiania spraw w urzędach). Jednak mimo zachowywania pozorów normalności, problemy z komunikowaniem się i przyswajaniem informacji przekładają się bezpośrednio na utrzymanie sprawności i niezależności.

Czym charakteryzuje się niedosłuch?

Najczęściej niedosłuch związany jest z wiekiem. Może pojawić się już w czwartej dekadzie życia i pogłębiać się stopniowo, osiągając różny poziom w kolejnych okresach życia. Szacuje się, że dotyczy ok. 50% osób po 65. roku życia, statystycznie częściej mężczyzn niż u kobiet. Jest to niedosłuch spowodowany naturalnym procesem starzenia się organizmu, w tym komórek w ślimaku (części ucha wewnętrznego), które nie mają zdolności samoregeneracji.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności pojawiają się problemy ze słyszeniem w zakresie wysokich częstotliwości. W efekcie, osoby z niedosłuchem ma­ją trudności ze zrozumieniem mowy, zwłaszcza w trudnych warunkach akustycznych, np. na ulicy czy w głośnych, gwarnych miejscach. Często relacjonują, że słyszą, a nie rozumieją słów. W ich odczuciu słowa wypowiedziane przez rozmówców zlewają się, wszyscy dookoła mówią zbyt cicho lub „mamroczą pod nosem”. W konsekwencji osoby z symptomami niedosłuchu najczęściej próbują poprawić jakość swojego słyszenia ustawiając głośno odbiorniki TV, czy radiowe, a w rozmowie proszą o powtórzenie tego, co zostało powiedziane lub o co zostali zapytani.

Ciągły stres wywołany obawą, że czegoś nie dosłyszą prowadzi do wycofania się z życia rodzinnego, rezygnacji z kontaktów z otoczeniem i realizacji siebie, a w ostateczności do izolacji i depresji. Dodatkowo u osób, u których niedosłuchowi towarzyszą szumy uszne, występuje stałe napięcie i zmęczenie spowodowane ciągłą koncentracją.

Jak pomóc osobom, u których podejrzewamy niedosłuch?

Choć na starzenie się organizmu nie ma lekarstwa w postaci tabletki, to osobom z niedosłuchem można skutecznie pomagać w powrocie do świata dźwięków. Najważniejsze jest jak najszybsze dostrzeżenie problemu, dlatego u osób po 50. roku życia zaleca się badania kontrolne słuchu przynajmniej co 2–3 lata. Jeżeli okaże się, że występują ubytki słuchu, należy przeprowadzić dokładne badania diagnostyczne służące określeniu rodzaju i zaawansowaniu poziomu niedosłuchu, a także określić indywidualne potrzeby w odniesieniu do codziennego funkcjonowania i oczekiwania co do poprawy słyszenia oraz rozumienia. Często zapominamy o najważniejszym, że przeciwdziałanie niedosłuchowi, nie polega jedynie na poprawie słyszenia, ale przede wszystkim poprawie komfortu życia. I tu najpopularniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu mogą być aparaty słuchowe.

Jak wybrać aparat słuchowy?

Przy wyborze konkretnego modelu aparatu słuchowego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najnowsza technologia gwarantuje doskonałe, prawie naturalne słyszenie. Współczesne aparaty słuchowe wyposażone są w mikroprocesory o bardzo dużej mocy przetwarzania, a wielkości małego paznokcia. Dlatego też skutecznie można je ukryć w uchu lub za małżowiną uszną. Są praktycznie niewidoczne. Jednak to nie estetyka, a wygoda, jakość dźwięku i komfort użytkowania są najważniejsze. Jeśli mamy ograniczoną sprawność manualną, małe aparaty wewnątrzuszne mogą okazać się niepraktyczne. Najważniejsze, aby samodzielnie obsługiwać aparaty, bo trudności w obsłudze związane z zakładaniem czy wymianą baterii mogą zniechęcić użytkownika. Tego czynnika nie można pominąć zwłaszcza w kontekście osób w podeszłym wieku.

Dobór odpowiednich aparatów to niełatwe zadanie, dlatego warto skorzystać z konsultacji doświadczonego protetyka słuchu. Na podstawie analizy wyników badań, przeprowadzonego wywiadu dotyczącego między innymi problemów ze słuchem i stylu życia, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Najczęściej 2 aparaty słuchowe, bo warto pomyśleć o wsparciu dla obydwojga uszu, jeśli niedosłuch zostanie zdiagnozowany obustronnie. Warto dodać, że aparaty można wypożyczyć i przetestować. To doskonała okazja do sprawdzenia urządzenia w codziennych sytuacjach. Złota zasada to nie zwlekać i udać się do specjalisty jak najszybciej. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać niedosłuchowi, tym większe szanse na spowolnienie procesu pogłębiania niedosłuchu i poprawę komfortu codziennego funkcjonowania.


Agnieszka Kołaczek

protetyk słuchu, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pomocy ludziom z problemami związanymi ze słuchem

MS 20/2019, 14 listopada 2019