DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Choroby okolicy odbytu są nadal wstydliwą kwestią, choć dotykają coraz większej liczby osób. Niepotrzebne czekanie lub samodzielne próby leczenia mogą prowadzić do rozwoju choroby. Wielu pacjentów bagatelizuje problem hemoroidów czy krwawień z odbytu, co prowadzi do ich rozwoju, gdy leczenie zachowawcze okazuje się już nieskuteczne. Zgodnie z najnowszymi trendami trzeba wtedy zastosować zabiegi małoinwazyjne, a nawet kwalifikować do operacji. Ponadto konieczne jest wykluczenie groźniejszych chorób, np. raka jelita grubego czy chorób zapalnych jelit.

Moim celem jest, aby pacjent czuł się komfortowo podczas całej wizyty. Kładę nacisk na stworzenie atmosfery, w której pacjent nie będzie skrępowany mówieniem o swoich problemach, a samo badanie odbywa się w pełnym poszanowaniu zasad intymności – mówi dr Kluciński.

Niestety, wielu badanych doświadcza niepotrzebnego stresu, gdy podczas wizyty do gabinetu lekarskiego wchodzą inne osoby z personelu odrywając lekarza od pacjenta. Codzienny rytm pracy, niedobory personelu i biurokratyzacja powodują, że lekarz ma coraz mniej czasu na rozmowę z pacjentem. Kolejka przed gabinetem proktologicznym może zwiększać u chorego niepokój i niechęć do leczenia.Tego wszystkiego na pewno nie doświadczy pacjent podczas wizyty u dr. Klucińskiego.

Pierwsza wizyta

Warto przypomnieć, że na wizytę lekarską należy zabrać całą dokumentację medyczną, tj. karty informacyjne ze wszystkich hospitalizacji, wyniki badań diagnostycznych oraz listę przyjmowanych leków. W pierwszej kolejności lekarz zapyta o główne dolegliwości, ich lokalizację, od kiedy się pojawiły, jak długo trwają, czy są jakieś czynniki, które je nasilają. Kolejne pytanie dotyczy objawów współistniejących. Po zebraniu wywiadu lekarz przystępuje do badania. Podstawowym badaniem w gabinecie proktologicznym jest badanie przez odbyt, które nie należy do przyjemnych, ale jest konieczne do postawienia wstępnej diagnozy. Ważnym uzupełnieniem jest rektoskopia, czyli założenie do odbytu specjalnej, podłączonej do źródła światła rurki, umożliwiającej uwidocznienie ew. polipów, owrzodzeń czy małych hemoroidów. Następnie pacjent zostaje poinformowany o przyczynach choroby i sposobach jej leczenia, bo jedynie pełne zrozumienie istoty schorzenia gwarantuje sukces.


Przy dolegliwościach niezbędny specjalista

Bardzo szybkie tempo życia powoduje, że nie mamy czasu zadbać o własne zdrowie. Wybieramy drogę na skróty, kierując się do najbliższej apteki i kupując preparaty na hemoroidy. Wielu moich pacjentów przychodzi z wykupionymi czterema lub pięcioma lekami, które okazały się nieskuteczne – mówi dr Kluciński.

Choroby okolicy odbytu mogą dawać podobne objawy. Wyczuwalny guzek okolicy odbytu może być niegroźnym zakrzepem żylaka zewnętrznego albo różnego rodzaju nowotworem. Krwawienie z odbytu występuje zarówno w hemoroidach jak i w guzach jelita grubego czy chorobach zapalnych jelit. Świąd okolicy odbytu towarzyszy hemoroidom, ale może być również objawem zakażenia owsikami oraz występować jako samodzielna jednostka chorobowa. Hemoroidy są najczęstszą chorobą odbytu, ale nie jedyną. Tylko specjalista jest w stanie postawić diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie.

Przełamanie wstydu i udanie się na konsultację proktologiczną pozwala na zaoszczędzenie czasu i uniknięcie nietrafionej terapii. Ponadto przynosi zdecydowanie lepsze efekty. Odkładanie wizyty prowadzi do rozwoju choroby, co może z kolei skutkować opóźnieniem rozpoznania np. groźnego nowotworu. Nawet najlepsza strona internetowa, medium społecznościowe czy rada aptekarza nie zastąpi profesjonalnej konsultacji proktologicznej.

Więcej informacji na temat różnych chorób odbytu i sposobu ich leczenia można znaleźć na stronie www.drklucinski.pl

MS 20/2019, 14 listopada 2019