DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WSZECHOBECNY HAŁAS

Gwałtowny wzrost infrastruktury miejskiej spowodowany migracją ludności, pociągnął za sobą wzrost liczby samochodów, autobusów i linii tramwajowych, co w ostatnich latach nasiliło efekt hałasu miejskiego. Mieszkając w dużym mieście, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak hałas negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie zwracamy uwagi na jego obecność, gdyż przebywając przez dłuższy czas w otoczeniu dźwięków o dużym natężeniu, przyzwyczajamy się do ich obecności i przestajemy na nie zwracać uwagę. Niestety, hałas miejski jest niebezpieczny.

Co to jest hałas?

Za hałas uznaje się dźwięki o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako bezcelowe, uciążliwe, przykre i dokuczliwe.

Hałas może być szkodliwy dla zdrowia człowieka. Nie chodzi tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Według naukowców, hałas powoduje dyskomfort, obniża poziom koncentracji i zmniejsza kreatywność. Negatywnie wpływa na poziom hormonów w naszym organizmie, np. podnosząc poziom adrenaliny. Długotrwałe głośne dźwięki wywołują stany napięciowe, irytację, lęki i stres. Często przyczyniają się do migrenowych bólów głowy, ogólnego zmęczenia i obniżonego nastroju. Ponadto, stałe przebywanie w hałasie może nieodwracalnie uszkodzić nasz słuch. Zbyt wysokie natężenie dźwięków może prowadzić do urazów akustycznych o charakterze ostrym, spowodowanych np.: nagłym wybuchem czy wystrzałem lub też przewlekłym, a więc stopniowym, trwałym niszczeniem słuchu. Urazom akustycznym towarzyszą: ból ucha i głowy, szum uszny, a nawet całkowita głuchota.

Grupy ryzyka

W grupie ryzyka narażonej na poważne uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem znajdują się m.in.: pracownicy dużych zakładów przemysłowych, górnicy, zawodowi kierowcy, funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy budowlani oraz rolnicy pracujący przy maszynach ciężkich, i inni.

Hałas miejski

Nawet jeśli nie znajdujemy się w grupie ryzyka to przebywanie na co dzień w hałasie miejskim też przyczynia się do powolnej utraty słuchu. W mieście głównym powodem hałasu jest ruch uliczny i obecność tzw. hałasu przemysłowego.

Samochód osobowy wytwarza dźwięki na poziomie 75–84 dB, motocykl: 79–87 dB, samochód ciężarowy: 83–93 dB, a autobus: 86-92 dB. Hałas przemysłowy to huk narzędzi udarowych i pneumatycznych wykorzystywanych w przemyśle ciężkim – młotów, szlifierek i wiertarek itd. oraz sprzętu ciężkiego – koparek, dźwigów czy walców, które emitują dźwięki o natężeniu nawet 134 dB. Do naszych uszu dociera hałas placów budowy, kopalni, stoczni i innych zakładów. Czy możemy cieszyć się komfortem życia w ciszy? Raczej nie.

Jak zadbać o swoje zdrowie i komfort ciszy w mieście?

Oprócz urbanistycznych rozwiązań mających na celu przestrzeganie norm dopuszczalnych poziomów hałasu, my sami powinniśmy dbać o swój komfort życia w ciszy. Na przykład budując dom lub wykańczając mieszkanie, warto zadbać o to, by okna były dźwiękoszczelne. Jeśli pracujemy w warunkach hałasu powinniśmy zawsze stosować ochronniki uszne. Powinniśmy również unikać częstego przebywania w hałaśliwych miejscach i kontrolować głośność w słuchawkach umieszczanych bezpośrednio w uchu. Bardzo ważne, by wykonywać badania profilaktyczne.

Jeśli mieszkasz w mieście, pracujesz w hałasie i nigdy nie sprawdzałeś, czy dobrze słyszysz, to warto zrobić ten pierwszy krok i wykonać badanie słuchu. Badanie słuchu powinno być wykonywane raz na rok, gdyż regularne przebywanie w hałasie już na poziomie 70 dB może być szkodliwe.

Hałas jest wszechobecny. Już nie można go kojarzyć wyłącznie z przypadkowymi sytuacjami, czy też przemysłem ciężkim i pracą wykonywaną przez określone grupy zawodowe. Niestety, na stałe wpisał się w pejzaż naszej cywilizacji.

Agnieszka Kołaczek

– protetyk słuchu, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pomocy ludziom z problemami związanymi ze słuchem

MS 19/2019, 24 października 2019