DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warto przeczytać

Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olga Tokarczuk

Niektóre książki Olgi Tokarczuk trudno zaklasyfikować gatunkowo, ta również znajduje się gdzieś na granicy, jednak najbliżej jej chyba do kryminału, poruszającego przy okazji wątki ekologiczne i społeczne. Silnie uwydatnione są tutaj m. in. prawa zwierząt. Główna bohaterka, Janina Duszejko mieszka ze swoimi psami w Kotlinie Kłodzkiej. Przez pozornie spokojną do tej pory okolicę przetacza się fala morderstw popełnionych na myśliwych. Miejscowa policja szuka sprawcy, a główna bohaterka, której słowa mało kto traktuje poważnie, przypisuje owe zabójstwa zwierzętom, w odwecie za popularne na tych terenach polowania. Powieść została zekranizowana przez Agnieszkę Holland w filmie „Pokot”.

Judasz” Amos Oz

Powieść jednego z najwybitniejszych izraelskich pisarzy opowiada historię Szmuela Asza, który zimą 1959 roku przerywa studia na Uniwersytecie Hebrajskim i rozpoczyna dość nietypową pracę, polegającą na dotrzymywaniu towarzystwa starszemu, niepełnosprawnemu człowiekowi, w zamian za zakwaterowanie i skromne wynagrodzenie. Od tej pory bohater spędza czas na dyskusjach ze swoim podopiecznym, w których przewijają się wątki narodu żydowskiego oraz relacji pomiędzy zwaśnionymi narodami i religiami. Głównym tematem rozmów byłego studenta z Gerszomem Waldem, któremu dotrzymuje on towarzystwa, jest Jezus w oczach Żydów, to bowiem tytuł pracy magisterskiej porzuconej przez Szmuela. Liczne rozmowy ogniskują się także wokół postaci Judasza Iskarioty, który z kolei odgrywa dużą rolę w większości żydowskich polemik z chrześcijaństwem. W książce istotna jest również Atalia, była synowa pana Gerszoma Walda, w której zakochuje się główny bohater. Powieść jest dosyć mroczna, jednak głównemu bohaterowi udaje się jednak wyjść z domu swoich pracodawców i zacząć tak naprawdę żyć, na własny rachunek.

Ja i grupa” Justyna Święcicka

Książka zawiera zestaw gier i zabaw dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi. Bogaty wybór ćwiczeń można dowolnie zestawiać, wykorzystując je na wszelkich zajęciach dodatkowych dla dzieci, na lekcjach wychowawczych, na przerwach czy podczas szkolnych zabaw. Głównym zadaniem tej książki jest zwiększenie umiejętności społecznych, poczucia własnej wartości i kreatywności uczniów poprzez wykonywanie opisanych w niej działań.

Być może należało mówić” – Jacek Podsiadło

Utwory wybrane z lat 1984 – 2012. Tom zbudowany jest z blisko 200 tekstów ułożonych chronologicznie, zgodnie z ukazującymi się przez lata tomami. Wiersze wybrał i opatrzył posłowiem Piotr Śliwiński. Książka wydana została po długiej przerwie autora przez Biuro Literackie we Wrocławiu w 2014 roku. Poezja Jacka Podsiadły nigdy nie należała do najłatwiejszych, ani poprawnych politycznie, tak więc sięgając po książkę trzeba liczyć się z dużą ilością „nieuczesanych myśli”, co tylko utwierdza w przekonaniu, że Podsiadło jest poetą łamiącym wszelkie schematy. Wydawałoby się momentami, że są to teksty napisane przez zbuntowanego młodego człowieka, który odrzuca wszelkie narzucone konwencje i dystansuje się od instytucji publicznych, jednak tomik ten autor wydał będąc już po pięćdziesiątce.

Wszystkie pozycje dostępne są w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Poleca Lucyna Dąbrowska