DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ursusie

10 października pięćsetosobowa sala Arsusa była pełna. Na rozpoczęcie nowego roku akademickiego przybyli po 3-miesięcznych wakacjach studenci UTW, ich nowi koledzy i koleżanki, a także kierownicy i członkowie klubów seniora. Przyszli również: Przewodniczący Rady Programowej Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ursusie prof. Janusz Komender, Burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszka Proszowska, Dyrektor Ośrodka Kultury Arsus i członek Rady Programowej TUTW Bogusław Łopuszyński. Gościem specjalnym był rektor Uniwersytetu Medycznego w Warszawie (przez 2 kadencje), wybitny transplantolog, prof. Marek Krawczyk. Wszystkich witała pani Lucyna Wasilewska – prezes TUTW.

Inaugurację rozpoczęło uroczyste odśpiewanie przez chór Viva Musica i wszystkich obecnych „Gaudeamus igitur”  (łac. „Radujmy się więc”) – pieśni, traktowanej jak hymn, tradycyjnie śpiewanej na uczelniach z okazji inauguracji roku akademickiego i przy innych ważnych wydarzeniach. Jej historia sięga XIII wieku.

Życzenia i odznaczenie

Burmistrz Olesiński powitał zebranych słowami: – Witam wszystkich słuchaczy Uniwersytetu Pięknego Wieku. Widok tej zapełnionej sali przekonał mnie, że wiedzę można przyjmować w każdym wieku. Życzył wszystkim owocnych studiów i jak najlepszego samopoczucia.

Prezes UTW Lucyna Wasilewska, prof. Janusz Komender i Burmistrz Olesiński uhonorowali prof. Krawczyka medalem z okazji obchodzonego w ubiegłym roku XV-lecia UTW w Ursusie.

Postęp naukowy a etyka lekarska

Profesor Marek Krawczyk wygłosił niezwykle interesujący wykład „Nowe technologie w medycynie, a etyka lekarska”.  Zwracając się do słuchaczy podchwycił określenie burmistrza „piękny wiek”. Może trzeba pomyśleć o zmianie nazwy TUTW? Profesor rozpoczął od historii chirurgii. Wspomniał prof. Koprowskiego, odkrywcę szczepionki przeciw chorobie Heinego–Medina, z którą jedynym sposobem walki jest profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, nawiązując do ruchów antyszczepionkowych. Mówił o osiągnięciach współczesnej medycyny, o nieprawdopodobnym postępie w diagnostyce w czasie ostatnich kilkudziesięciu lat. – Wchodzimy w nowy przedział czasowy, który przynosi nowe wyzwania – zauważył profesor. Tutaj przeszedł do problemów etycznych. Etyka lekarska zaczyna się od przysięgi Hipokratesa, którą Marek Krawczyk składał 50 lat temu. W Polsce obowiązuje Kodeks Etyki Lekarskiej z 1991 roku. Między innymi czytamy tam, że lekarz nie może się posługiwać wiedzą, którą posiada w celach innych niż ratowanie życia, leczenie, niesienie ulgi w bólu. Prelegent rozważał następnie dylematy, powstające w związku z rozwojem transplantologii (przeszczepianie organów). Wyjaśnił, ze stosuje się pojęcie zgody domniemanej na pobranie organów od osoby zmarłej, jeżeli nie ma informacji, że zmarły nie życzył sobie pobierania jego narządów. Kolejne wątpliwości dotyczą kolejności kwalifikowania do przeszczepu, pewności, co do autonomiczności decyzji dawcy, dotyczącej pobrania jego organu. Słuchacze usłyszeli, że pierwszy udany przeszczep nerki został wykonany w 1954 r. w Bostonie od bliźniaka jednojajowego. Na świecie istnieje problem sprzedaży organów, szczególnie w biednych krajach, jak Indie i Pakistan. Pierwszego przeszczepu części wątroby od żywego dawcy dokonali w Polsce profesorowie: Marek Krawczyk i Piotr Kaliciński w 1999 roku. Do tej pory dokonano ok. 350 takich zabiegów bez powikłań i zgonów. Wiąże się to jednak zawsze z niewielkim, ale jednak ryzykiem. Była też mowa o medycynie sportowej i tzw. medycynie na życzenie – estetycznej.

W konkluzji profesor Krawczyk stwierdził, że czym bardziej zaawansowana technika, tym więcej powstaje dylematów etycznych i dodał, że nie możemy przy wprowadzaniu nowych technologii (robotyzacja) doprowadzić do odhumanizowania medycyny.

Prezes Wasilewska poprosiła o uczczenie minutą ciszy dwojga członków TUTW, którzy w tym roku odeszli: Jerzego Dubińskiego (jednego z założycieli Uniwersytetu) i Elżbiety Smolińskiej.

Piętnaścioro nowych członków otrzymało legitymacje studenckie. W części artystycznej z koncertem „Raz na ludowo, raz na wesoło” wystąpił chór Viva Musica pod kierownictwem Aliny Małachowskiej. Tym razem artyści zaprezentowali piosenki zespołu „Mazowsze”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 19/2019, 24 października 2019