DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

III Ożarowski Wieczór Żartu za nami

Grupa MoCarta to kwartet smyczkowy łączący muzykę klasyczną z kabaretem. Ponad 20 lat temu muzycy szturmem zdobyli polską scenę kabaretową, a 4 października podbili serca gminnej publiczności jako gwiazda III Ożarowskiego Wieczoru Żartu. Na widowni w Hali sportowo-rekreacyjnej w Kręczkach zasiadło ponad 700 osób.

Przed gwiazdą wieczoru mogliśmy wysłuchać krótkiego koncertu, mieszkającego w naszej gminie artysty Łukasza Brzeziny (akordeon) i Jakuba Murasa (saksofon). Akordeon z saksofonem to dosyć niecodzienne połączenie instrumentalne, a występujący duet artystów to jeden z niewielu funkcjonujących w Polsce duetów w tym właśnie zestawieniu. Mogliśmy usłyszeć autorskie aranżacje typowych dla akordeonu utworów Astora Piazzolli, a także jednej z najbardziej znanych kompozycji na saksofon – Pequeña Czarda (Pedro Iturralde), skomponowanej oryginalnie na saksofon i fortepian.

Gwiazdą wieczoru był kwartet smyczkowy Grupa MoCarta, który rozpoczął działalność w 1995 r. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów „PaKa 97”, a w maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. „Mozart wiecznie żywy”. Od tej pory Grupa MoCarta prowadzi aktywną działalność koncertową, nagrywa płyty, występuje w radiu i telewizji.

Artyści występowali już w ponad 40 krajach. Ich dowcip przyciąga widzów bez względu na wiek, język, narodowość i poglądy polityczne. Każdy utwór to starannie dobrane fragmenty muzyki klasycznej i rozrywkowej, połączone wraz z akcją sceniczną i kilkoma rekwizytami w całość, doprowadzające publiczność do spontanicznych wybuchów radości, a czasem nawet do łez. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolek Błaszczyk.

Podczas koncertu artyści prezentowali dzieła wybrane z 20 lat swojej twórczości. Muzycy opowiadali również anegdoty ze swojego artystycznego życia. Świetna atmosfera podczas koncertu udzieliła się również widowni. Muzycy w pewnym momencie zaprosili na scenę Pawła Kanclerza – burmistrza Ożarowa Mazowieckiego, który „wkręcony” został we wspólny występ trzech tenorów. Pokazując dystans do siebie, poczucie humoru i talent wokalny odśpiewał on wraz z artystami fragment „O sole mio” przy aplauzie i burzy braw publiczności.

W dobrych nastrojach opuszczali mieszkańcy gościnną halę widowiskowo-sportową, która ponownie sprawdziła się jako miejsce koncertów. Wychodząc można było usłyszeć m.in.: „Wspaniały koncert. Wysoki kunszt muzyczny, artystyczny i duża dawka humoru.”, „Rewelacyjny koncert!”, „Grupa MoCarta – miło się ogląda ludzi, którzy bawią się muzyką!”. Niech te słowa będą najlepszym podsumowaniem wieczoru.

Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik

Wydział Spraw Społecznych

MS 19/2019, 24 października 2019