DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Grand Prix Piastowskich Biegów Historycznych

Kończy się trzeci już cykl Piastowskich Biegów Historycznych. W tym roku było to 11 biegów, odbywających się w rocznice ważnych wydarzeń z historii Polski, poczynając od Chrztu Polski, który miał miejsce w 966 roku, aż do powstania Solidarności w 1980 roku. Upamiętniano w ten sposób wydarzenia, mające znaczący wpływ na losy naszej Ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterstwa i poświęcenia Polaków w obronie Polski – Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Mazurka Dąbrowskiego, Bieg Niepodległości, Bieg Bitwy Warszawskiej 1920 r., Bieg Bitwy pod Monte Cassino, Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy.

Ideą tej niezwykłej inicjatywy było usportowienie mieszkańców Piastowa, przy jednoczesnej edukacji historycznej przede wszystkim młodzieży. W biegach może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Oprócz kategorii „open”, nagrody są przyznawane we wszystkich kategoriach wiekowych. 10 biegów jest rozgrywanych na dystansach poniżej 2 tysięcy metrów, a tylko 2 ostatnie to 5 i 10 km. Dla trzech pierwszych zawodników w każdym biegu przewidziane są puchary i nagrody rzeczowe. Każdy, kto ukończy bieg, otrzymuje pamiątkowy medal. Wszystkie założenia organizatorów sprawdziły się wspaniale. Stale wzrasta liczba uczestników, w biegach biorą udział również zawodnicy z innych miejscowości, a nawet z za granicy. Rośnie świadomość historyczna. W Piastowie powstało Stowarzyszenie Rozbiegany Piastów, którego członkowie biorą udział w biegach, ale również wspólnie trenują i propagują sportowy tryb życia na świeżym powietrzu. Gwiazdą tej grupy jest Wanda Przybylak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, która uczestniczy we wszystkich biegach piastowskich, ale występuje też w biegach organizowanych w innych miejscowościach.

Cykl dwunastu biegów zakończy się 10 listopada Biegiem Niepodległości na dystansie 5 tys. metrów.

Wszystkie biegi rozpoczynają się na stadionie MOSiR w Piastowie zazwyczaj w niedziele o godz. 10.00. Trasa przebiega ulicami miasta i wraca na stadion, gdzie jest meta. Frekwencja w minionym sezonie była bardzo wysoka. Organizatorzy zmuszeni byli wprowadzać limity ilościowe. Mamy nadzieję, że czwarty sezon biegów historycznych 2020 będzie równie udany.

Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy

Trasa Biegu Pamięci Powstańczej Warszawy, który odbył się 6 października na dystansie 10 000 metrów, przebiegała od startu, na stadionie miejskim w Piastowie, ulicami Piastowa i Pruszkowa przez teren byłego obozu Dulag 121 i z powrotem na piastowski stadion. Była to trasa ściśle związana z Powstaniem Warszawskim, ponieważ przez obóz w Pruszkowie w czasie i po upadku Powstania przeszło ponad pół miliona mieszkańców stolicy, później przewiezionych przez Niemców do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do Niemiec. W biegu na 10 000 metrów mogli uczestniczyć wyłącznie dorośli zawodnicy. Ukończyło go 82 biegaczy w wieku od 19 do 72 lat.

Szczegółowe wyniki wszystkich biegów dostępne na stronie mosir.piastow.pl(JS)

MS 19/2019, 24 października 2019

Wyniki OPEN:

Mężczyźni:

1. Daniel Żochowski

2. Radosław Lucjan Selke

3. Piotr Sprengel

Kobiety:

1. Aleksandra Szafrańska

2. Agnieszka Brogowicz Stępniewska

3. Anna Ślusarczyk