DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piknik ekologiczny – „Pożegnanie lata” w Piastowie

W niedzielę, 22 września, na dzień przed przyjściem kalendarzowej jesieni, z mieszkańcami Piastowa podczas pikniku ekologicznego, zorganizowanego na boisku bocznym MOSiR-u w Piastowie, żegnało się lato. Czyniło to tak, jak na najcieplejszą porę roku przystało – piękną słoneczną, pogodą, błękitnym niebem i temperaturą powyżej 20 stopni. Sobota przed i poniedziałek po, wcale tak nie wyglądały – było chłodno i wilgotno, niebo zachmurzone.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Początek imprezy wyznaczono na godz. 13.00, zakończenie zaplanowano na 20.00. Piknik ekologiczny „Pożegnanie lata” zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Inicjatywa ta została zapoczątkowana w roku 2002 przez Komisję Europejską, i od samego początku biorą w niej udział także polskie miasta. W krajach europejskich, podczas trwającej przez cały tydzień kampanii, władze samorządowe oraz inne zaangażowane organizacje starają się zachęcać mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia. Promowane są bardziej ekologiczne formy przemieszczania się - transport publiczny, jazda na rowerze czy modnych ostatnio hulajnogach, chodzenie pieszo. W tym roku tematem przewodnim był „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”, a kulminacją, jak co roku, „Dzień bez samochodu”, który przypadł tym razem w dzień wolny od pracy – czyli niedzielę, 22 września. I tego też dnia Piastów żegnał odchodzące lato.

Organizatorzy i sponsorzy

Imprezę zorganizowano na boisku bocznym MOSiR-u w Piastowie, przy Al. Tysiąclecia 1, a jej organizatorami byli: Miasto Piastów, Miejski Ośrodek Kultury i Piastowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Główni sponsorzy wydarzenia to: LS Airport Services, LS Technics, MOSiR Piastów, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie, Grupa CDE zajmująca się odnawialnymi źródłami energii i sieć klubów i siłowni Zdrofit. „Mocne Strony” były jednym z patronów medialnych imprezy.

Atrakcje

Najliczniejszą grupą uczestników na tego typu imprezach są dzieci – przybywające wraz z rodzicami, dziadkami, starszym rodzeństwem – i duża część atrakcji jest przygotowywana pod ich kątem. Ale o starszych i dorosłych też się nie zapomina. Nie inaczej było tutaj. Dmuchańce, trampolina, malowanie buziek, animacje z nagrodami, mnóstwo balonów z logo imprezy. Zajęcia plastyczne prowadzili pracownicy Świetlicy Środowiskowo – Integracyjnej „Dom Jana Pawła II” w Piastowie. Przy wejściu na teren MOSiRU można było „zwiedzić” wóz Straży Pożarnej. Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie zaprezentowało kilka eksponatów ze swojej kolekcji: samochód rajdowy Polonez 2000, Żuka z plandeką i Wołgę. Licznie odwiedzano stanowisko LS Airport Services – największej w Polsce spółki zajmującej się obsługą naziemną samolotów pasażerskich. W namiocie każdy chętny, przy pomocy symulatorów, mógł przenieść się na płytę lotniska, uczestniczyć w rozładunku i załadunku bagażu i holowaniu samolotu na pas startowy. Obok można było zagrać w koło fortuny, gdzie odpowiadając na pytania z dziedziny lotnictwa można było wygrać atrakcyjne nagrody, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy np. jak nazywali się bracia, którzy wynaleźli samolot z napędem(a na początku zajmowali się rowerami), co oznacza skrót SOL, jakie przeznaczenie ma samolot.. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko Piastowskiego Stowarzyszenia „Bezpieczny kot” pomagające kotom dzikim, chorym i bezdomnym. Na tego typu imprezie wystawiało się po raz pierwszy. Można było porozmawiać, podzielić się swoimi odczuciami, udzielić wsparcia. Swoje stanowiska miały też Zdrofit, Junior Odkrywca, Avon i Piastowskie Archiwum Miejskie.

Na scenie

Sporo ciekawego działo się na scenie ustawionej na boisku i w jej otoczeniu. Przegląd atrakcji rozpoczął pokaz ju-jitsu w wykonaniu zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego Hyosai. Klub powstał z inicjatywy Artura Tykwińskiego, czołowego zawodnika ju-jitsu, czterokrotnego mistrza Polski, medalisty zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Następnie klub fitness Zdrofit zaprezentował pokazowy trening aerobiku, dzieci uczestniczące w zajęciach siatkarskich MUKS Tie-break rozegrały pokazowy mecz treningowy (chętni mogli dołączyć i zagrać z nimi), zaprezentowano ćwiczenia jogi. Dzięki SPZOZ Piastun – widzowie mogli utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy. Ciekawostką było to, że pokaz wykonywany był w rytm muzyki – jeden z muzyków „Prywatnej Galaktyki” jest ratownikiem medycznym.

Food trucki

Zadbano też o atrakcje gastronomiczne. Na terenie imprezy zaparkowało kilka food trucków, z których wyróżniał się szczególnie jeden – Obłędnie Smaczne Pętko PODPALACZ, wyglądający, jakby przyjechał ze strażakami, ale poza samochodem, który został od nich kupiony – ze służbami tymi nie miał nic wspólnego.

Atrakcje muzyczne

Po pokazach przyszedł czas na występy muzyczne. Rozpoczęli instruktorzy tutejszego MOKu – Bogumiła Ostrovnoi i jej mąż Denys (prowadzą zajęcia wokalne i naukę gry na saksofonie). Po nich mocniejsze brzmienie zaprezentował lokalny zespół „Prywatna Galaktyka” grający muzykę z pogranicza hard rocka i metalu. Na koniec, dla miłośników muzyki klubowej taneczne rytmy K-Leah (uczestniczki The Voice of Poland) oraz DJ (didżejka) Mixtee .

Bardzo ładne pożegnanie

Lato pożegnało się bardzo ładnie, impreza była udana, pogoda sprzyjała uczestnictwu najmłodszych – w kulminacyjnych momentach było ok. 400–500 osób. Oby złota polska jesień utrzymała się teraz jak najdłużej…

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 18/2019, 10 października 2019