DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

80 rocznica Bitwy Ołtarzewskiej

W 1939 roku pomiędzy 9 a 13 września na polach Ożarowa, Ołtarzewa i ościennych miejscowości doszło do zaciętych walk pomiędzy zgrupowaniem Wojska Polskiego, dowodzonym przez Generała Wiktora Thomme, a XVI Korpusem Pancernym Wojsk Niemieckich. Zginęło wówczas ponad 1200 polskich żołnierzy.

W tym roku przypada 80 rocznica tamtych wydarzeń. Świętowaliśmy ją przez cały miesiąc, a 8 września odbyła się uroczystość patriotyczna na Cmentarzu Żołnierzy Września 1939 r. w Ołtarzewie, w której udział wzięli: Wojskowa Asysta Honorowa, wystawiona przez żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Gminy Ożarów Mazowiecki, OSP w Ożarowie Mazowieckim oraz szkół.

Podczas tej uroczystości Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz, w swoim wystąpieniu powiedział m.in.: – Piekło wojny, dramaty jednostek i tragedia całego narodu wyryły trwały ślad w polskiej świadomości historycznej i społecznej. Z perspektywy 80 lat niezwykle ważna jest pamięć o blisko tysiącu żołnierzy spoczywających na Ołtarzewskim cmentarzu, ale też o tych, którzy ginęli na Westerplatte; hubalczykach z Lasów Spalskich. Pamięć o żołnierzach gen. Andersa, zdobywcach Monte Cassino, ale też o tych, którzy do Andersa nie zdążyli i do Polski wracali ze wschodu. Pamięć o tych, którzy z nieludzkiej ziemi nie wrócili do ojczyzny. Pamięć o zesłańcach na Sybir i do Kazachstanu.

Obecni byli również przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego, gen bryg. w st. spocz. W.P. Artur Kołosowski; Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal oraz przedstawiciele samorządu ożarowskiego.

Modlitwę za poległych poprowadził ks. kmdr Zdzisław Słomka – proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Apel Pamięci odczytał oficer z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Honorowa W.P. trzykrotnie oddała salwę honorową.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku.

Rekonstrukcję Bitwy Ołtarzewskiej mogliśmy zobaczyć 28 września w nowej, lepszej lokalizacji – na terenie rekreacyjno-sportowym w miejscowości Kręczki. Projekt miał spory rozmach i zgromadził wielu widzów, o wiele więcej niż w latach poprzednich. W ocenie osób oglądających, inscenizacja wzbudziła spore zainteresowanie i potrzebę kontynuacji tego przedsięwzięcia w przyszłości. Wzięło w niej udział ok. 100 rekonstruktorów, użyty został sprzęt wojskowy: czołg LT-38, samochód pancerny kfz, ciężarówka Mercedes L3000, armata francuska Schneider, armata niemiecka Lig, 3 karabiny maszynowe, 48 szt. karabinów kbk Mauzer, 700 szt. amunicji oraz pirotechnika pola walki.

Wszystko odbywało się w sposób jak najbardziej oddający atmosferę tamtych dni. Dla obecnych – zarówno na uroczystości jak i podczas inscenizacji – była to żywa lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci.

Jan Lal

MS 18/2019, 10 października 2019