DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Obchody 81 rocznicy Bitwy Ołtarzewskiej

Oficjalne obchody rocznicowe odbyły się 12 września na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie. Był apel pamięci, okolicznościowe przemówienie burmistrza Ożarowa Mazowieckiego i złożenie kwiatów.

Bitwa Ołtarzewska miała miejsce między 9 a 13 września 1939 roku na polach Ożarowa, Ołtarzewa i ościennych miejscowości. Doszło tam do zaciętych walk pomiędzy zgrupowaniem Wojska Polskiego dowodzonym przez Generała Wiktora Thomme a XVI Korpusem Pancernym Wojsk Niemieckich. Zginęło wówczas ponad 1200 polskich żołnierzy.

Tegoroczne uroczystości miały charakter kameralny ze względu na pandemię. Nie odbyła się realizowana w ostatnich latach inscenizacja bitwy.

Hołd poległym w sobotnie wrześniowe południe oddali kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu warszawskiego zachodniego oraz reprezentacje młodzieży szkolnej i mieszkańców. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe oraz wojskowa asysta honorowa.

W swoim przemówieniu Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego, podkreślił, że warto pielęgnować pamięć, a wraz z nią dumę z polskiego oddania dla sprawy Ojczyzny.

Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik

Wydział Spraw Społecznych

(Foto: P. Krupa)

MS 17/2020, 24 września 2020