DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

DOŻYNKI 2019 Ożarów Mazowiecki

Święto plonów 2019 w Gminie Ożarów Mazowiecki jak zawsze było obchodzone bardzo uroczyście. Organizator – DK „Uśmiech” przygotował mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci licznie przybyłych na piknik. Był wieniec dożynkowy, występy lokalnych artystów i wielkich gwiazd. Każdy znalazł coś dla siebie.

Burmistrza Pawła Kanclerza mieszkańcy gminy muszą postrzegać jako dobrego gospodarza, skoro wybrali go burmistrzem na kolejną kadencję. Gospodarzył również na tegorocznych dożynkach. Oprócz niego wszystkich przybyłych na dożynkowy piknik powitali ze sceny: Przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Cichal, Wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Wojciech Białas, poseł na Sejm RP – Jan Grabiec, Zastępcy Burmistrza Ożarowa Maz. – Elżbieta Jastrzębska i Dariusz Skarżyński, Skarbnik Gminy – Małgorzata Piotrowska, radni gminni i powiatowi.

Podziękowania dla rolników

Starostowie dożynek Marek Włodarczyk i Monika Włodarczyk (przypadkowa zbieżność nazwisk) przekazali chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzowi dożynek burmistrzowi Kanclerzowi i rozpoczęli świętowanie słowami: – Jako starostowie tegorocznych dożynek chcemy serdecznie podziękować państwu za przybycie, panu Burmistrzowi i władzom samorządowym Gminy za wspaniałą organizację dorocznego święta plonów, które jest wyrazem wdzięczności nas wszystkich za trud rolniczej pracy. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pracę dla dobra nas wszystkich. To dzięki Wam, drodzy rolnicy, ogrodnicy i wszyscy, którzy pracujecie na tej ziemi każdego dnia, na każdym stole jest chleb. Każda praca rzetelnie wykonana zasługuje na uznanie, a Wasza na szczególne. Zapraszamy do wspólnego świętowania i życzymy udanej biesiady dożynkowej.

Jak powiedział burmistrz, oboje to: – Fantastyczni rodzice, bardzo dobrzy ludzie, fantastyczni obywatele naszej małej ojczyzny. Nie zdajemy sobie sprawy my, którzy codziennie kupujemy ich produkty, jak wielkiego wysiłku, mocy i wiary trzeba, żeby kultywować sztukę bycia rolnikiem w dzisiejszych czasach”. I dodał: – Ja, w imieniu całej społeczności, na Wasze ręce, na ręce wszystkich rolników gminy Ożarów Mazowiecki składam serdeczne podziękowania za Wasz coroczny, odwieczny trud i przyjmuję ten chleb z wielkim szacunkiem i podziękowaniem.

Pierwsza nagroda za wieniec dożynkowy

W tym roku po raz pierwszy został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z taką inicjatywą wystąpił Dom Kultury „Uśmiech”. Wspaniały wieniec przygotowała Lidia Balcerzak ze Święcic. Było to wspólne rodzinne dzieło babci z wnuczkami. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że w przyszłorocznym konkursie wezmą udział wszystkie ożarowskie sołectwa. Zapowiedziano cenne nagrody!

Uroczystości zostały poprzedzone Mszą świętą w intencji rolników w kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

Występy, zabawa, biesiada

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada i zabawa do późnego wieczora. Wystąpił Zespół Ludowy „Ożarowiacy”, Wesołe Wdówki, Ożarowskie Kumoszki, zespół bluesowy „Albo co”, „Kabaret Skeczów Męczących”, zespół „Boys”, Ania Karwan, Anna Wyszkoni z zespołem. Popołudniowy blok artystyczny rozpoczęła, obdarzona pięknym głosem, 14-letnia Wiktoria, wokalistka z zespołu „Ożarowiacy”.

Koła Gospodyń Wiejskich ze Święcic i Piotrkówka Małego przygotowały stoiska ze wspaniałymi potrawami – bigosem, chlebem ze smalcem, kiszonymi ogórkami, domowymi ciastami i mnóstwem innych smakowitości. I to wszystko za darmo, więc ustawiały się do nich kolejki. Był też poczęstunek z grilla, wesołe miasteczko z wielkimi, dmuchanymi zabawkami. Nie zabrakło oczywiście stoisk z balonami, watą cukrową, lodami, napojami, zabawkami. Można było kupić sadzonki, plecione kosze, wyroby cukiernicze, cebulki roślin, krzewy ozdobne. Duże stoiska miały Biblioteka Publiczna w Ożarowie oraz DK „Uśmiech”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 16/2019, 12 września 2019