DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Ursusie

W tym roku 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Ursusie była obchodzona wyjątkowo uroczyście. Był koncert w Sanktuarium na osiedlu „Niedźwiadek”, składanie kwiatów, przemówienia, msza święta w kościele św. Józefa, koncert i wspólne śpiewanie w Parku Czechowickim

Pierwszym punktem obchodów był koncert w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, gdzie wystąpiła Orkiestra Dęta z Nadarzyna wraz z solistami: Krzysztofem Ciupińskim – Świątkiem, Piotrem Rafałko i Anną Nadwodną. Artyści zaprezentowali  repertuar z utworami patriotycznymi.

Hołd bohaterom

O 17.00  złożono  kwiaty  na zbiorowej mogile ofiar z września 1939 roku na cmentarzu przy ul. Rakuszanki. Następnie odbyła się ceremonia zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przy Pomniku  przy  ul. Cierlickiej. Wartę honorową pełnili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ursusie. W trakcie uroczystości zabrał głos Zastępca Burmistrza Kazimierz Sternik. Przypomniał okoliczności wybuchu wojny i najważniejsze momenty kampanii wrześniowej, podkreślił sześcioletnią walkę tysięcy żołnierzy największej w Europie armii podziemnej i walki Armii Polskich poza granicami. Powiedział również o konsekwencjach II wojny dla Polski przez następne kilkadziesiąt lat. Ksiądz Sajnóg przypomniał męczenników II wojny światowej, z których 28. beatyfikował święty Jan Paweł II na Placu Piłsudskiego w czasie jednej z pielgrzymek do Polski i odmówił modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę. Zaprosił też wszystkich obecnych na Mszę św. w intencji Ojczyzny w Kościele św. Józefa Oblubieńca NMP. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, SP nr 4, SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 14, 56. Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół nr 42.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje: Zarządu Dzielnicy z Zastępcą Burmistrza Kazimierzem Sternikiem w towarzystwie dziekana ursuskiego Zbigniewa Sajnóga, Rady Dzielnicy z Przewodniczącym Dariuszem Pastorem, Wiceprzewodniczącą Anną Lewandowską, Wandą Kopcińską, Dawidem Kacprzykiem i Łukaszem Nejmanem, OSP w Ursusie, Filii Muzeum Harcerstwa w Ursusie, Stowarzyszenia Dzieci Wojny, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Obywatelskiego w Ursusie, Platformy Obywatelskiej w Ursusie, Prawa i Sprawiedliwości w Ursusie, Biblioteki Publicznej Dzielnicy Ursus, Klubu Seniora z Domu Kultury Miś, ZHP Ursus-Włochy, Harcerskiego Kręgu Seniorów Ursus, Uniwersytetu Trzeciego Wieku  im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Szkoły Podstawowej nr 382, Szkoły  Podstawowej nr 381. Na uroczystości obecni byli kombatanci i mieszkańcy dzielnicy. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Porucznik Kondrat z AK

Na zakończenie głos zabrał 91-letni por. Kazimierz Kondrat, mieszkaniec Ursusa, kombatant Armii Krajowej (po ukończeniu tajnej szkoły podstawowej został łącznikiem w II Podlaskim Pułku Ułanów Spieszonych AK). Z ogromnym wzruszeniem podziękował obecnym i poprzednim władzom Ursusa oraz księdzu za pamięć i oddawanie hołdu bohaterom, a nauczycielom za nauczanie i wpajanie patriotyzmu. Zakończył słowami: – Pamiętajcie o bohaterach, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żebyśmy byli wolni. Niech żyje Polska wolna i niepodległa!

Koncert „Znów Walczy Stolica”

Po mszy w amfiteatrze w Parku Czechowickim  odbył się koncert, zatytułowany „Znów Walczy Stolica”. W pięknym, nastrojowym spektaklu wystąpili piosenkarze Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego: Aleksandra Okrasa-Wachowska, Judyta Nowak-Labuń, Piotr Rafałko, Robert Szpręgiel oraz muzycy Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. Artyści wraz z widzami oddali hołd ofiarności polskiego wojska nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale w każdym momencie naszej historii. Niektóre pieśni i piosenki – z okresu I i II wojny światowej, kampanii wrześniowej, okupacji, Powstania Warszawskiego i okresu powojennego licznie zgromadzeni mieszkańcy śpiewali razem z nimi, w czym pomocą były specjalnie na ten cel przygotowane przez Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy śpiewniki. 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 16/2019, 12 września 2019