DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Ośrodek Kultury „Arsus” wraz z Filiami we wspólnej kampanii stołecznych domów kultury

Zakurzona paprotka na oknie i znudzona sekretarka pijąca kawę? Warszawskie domy kultury już dawno przestały przypominać swoje stereotypowe PRL-owskie odpowiedniki. Współczesne domy kultury to dynamicznie zmieniające się instytucje z ogromnym potencjałem społecznym. To również miejsca twórczej energii, spotkań z drugim człowiekiem i projektów zmieniających świat. Przedstawiamy idee wspólnej, warszawskiej kampanii oraz szereg pozytywnych zmian, jakie przeszedł Ośrodek Kultury „Arsus”. A w najbliższym czasie stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla swoich gości – odbiorców kultury.

Od września br. 19 stołecznych domów kultury, łącznie z „Arsusem”, połączyło swoje siły pod hasłem „(Na)dajemy kulturę!”, by wspólnie powiedzieć: razem możemy więcej! Dzięki licznym spotkaniom w ostatnim roku pracowników promocji z tych instytucji powstała oddolna inicjatywa pracowników działających na rzecz rozwoju publiczności w dzielnicowych ośrodkach kultury, które – mimo że różnią się od siebie: wielkością, repertuarem, sposobem zarządzania czy wysokością dotacji – mają wspólną misję, wartości, a także grupy docelowe, do których kierują swoje działania. W ramach kampanii powstała wspólna strona internetowa www.nadajemykulture.pl, na której w szybki sposób można wyszukać dom kultury w swojej dzielnicy. W Dzielnicy Ursus również w domach kultury i na ich stronach www znajdziemy specjalne ulotki i plakaty kampanii oraz film promocyjny. We wrześniu w większości domów kultury odbywają się także dni otwarte, podczas których każda instytucja prezentuje ofertę całorocznych zajęć.

Zmiany wizerunkowe Ośrodka Kultury przy ul. Traktorzystów 14

W ostatnich tygodniach doszło do pozytywnych zmian wizerunkowych w Ośrodku Kultury „Arsus”. Na trzech zewnętrznych ścianach, we współpracy m.in. z Fundacją Dla Ursusa, powstał mural na temat dziejów Dzielnicy Ursus i działającej tu blisko wiek fabryki „Ursus”. Napis „Ośrodek Kultury” oraz drzwi wejściowe zyskały nowy, czarny kolor, a w szybach pojawiły się nowocześnie zaprojektowane graficznie okleiny z informacjami, pasujące do barw muralu. Cały hol zyskał stonowaną biało-szarą kolorystykę i nowe, szare wertikale. Została odmalowana także klatka schodowa i znajdująca się na piętrze Sala Kameralna. Pojawiły się nowe wystawy i systemy wystawiennicze do ulotek. Konstrukcja ściany wokół sceny na Sali Widowiskowej została zrekonstruowana i odmalowana. Od wejścia do Sekretariatu została położona nowoczesna terakota. Na piętrze odnowiona została Sala Baletowa. W oknach lada dzień zostaną zawieszone nowe rolety.

Nie koniec przemian „Arsusa”

– W najbliższym czasie zrekonstruowany zostanie unikalny świetlik w holu, gdzie jest kasa Kina Ursus. Właśnie czekamy na projekt, który będzie koloryzowany – zdradza Bogusław Łopuszyński, Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”. Ujawnił, że to nie koniec zmian na elewacji 68-letniego „Arsusa”. Pomysłodawcy muralu zapowiadają jego rozszerzenie na pozostałe ściany. Od ul. Dyrekcyjnej Fundacja Dla Ursusa zawiesi również w oknach wielkoformatową wystawę „Czerwiec ‘76”. Jest też wspaniała informacja dla mieszkańców nowego osiedla przy Urzędzie Dzielnicy Ursus: Już wkrótce zostanie otwarte i odmalowane, łącznie z sąsiadującymi ścianami, trzecie wejście do budynku Ośrodka Kultury właśnie od strony ul. Dyrekcyjnej. Pojawi się w jego otoczeniu podświetlana tablica informacyjna. W Kasie Kina oraz Kasie Ośrodka Kultury „Arsus” będzie można na dniach płacić również przez terminale. We wrześniu uruchomione zostaną nowe zajęcia dla dzieci i młodzieży: projektowanie mody. Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się 13 września br. o godz. 17:00 na pierwszym piętrze Ośrodka Kultury „Arsus” w pokoju nr 11. Kontakt w sprawie zapisów: 607 514 110 albo 22 478 34 54.

Pracownicy kultury podnoszą swoje kompetencje

Menadżerowie warszawskich domów kultury konsekwentnie uzupełniają swoje kwalifikacje, podnoszą kompetencje i – co najważniejsze – wymieniają się doświadczeniami, m.in. dzięki realizowanym od kilku lat przez stołeczne Biuro Kultury wspólnie z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta ds. Edukacji Kulturalnej – Anną Michalak-Pawłowską – projektom.

Wymienić należy Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, Laboratorium Edukacji Kulturalnej, czy także sieć ADESTE – projekt Biura Kultury na rzecz rozwoju publiczności warszawskich instytucji kultury. Wszystko po to, by coraz lepiej odpowiadać na potrzeby odbiorców. Również wszyscy instruktorzy Ośrodka Kultury „Arsus” i Filii (Domu Kultury „Kolorowa”, Domu Kultury „Miś”, Izby Tożsamości Ursusa) brali udział w ww. szkoleniach w ostatnich latach i dołączyli naturalnie do oferowanych sieci i możliwości.

Nowe sposoby odbioru kultury. Nowa rola instytucji kultury

Ostatnie badania publiczności w Warszawie („Aktywność kulturalna warszawiaków. Segmentacja, m.st. Warszawa 2018”) wskazują na sukces Dzielnicy Ursus (drugie miejsce w Warszawie dzięki 76% obecności na wydarzeniach kulturalnych; więcej w wydaniu MS 11/2018, z 14 czerwca 2018). Z badań wynika również, że uczestnictwo w kulturze nie oznacza już tylko konsumpcji tradycyjnie rozumianych dziedzin sztuki, jak literatura, muzyka czy malarstwo, ale obejmuje znacznie szersze spektrum działań: oglądanie seriali, granie w gry, uprawianie własnej twórczości czy angażowanie w aktywność kulturalną dzieci przez ich opiekunów. Dlatego też rozwój publiczności warszawskich domów kultury wymaga dzisiaj zupełnie innych narzędzi i innej wrażliwości niż jeszcze kilka lat temu. Temu służą szkolenia, jak na nowo zdefiniować rolę domu kultury w zdemokratyzowanym świecie twórczości.

Instytucjami kultury stały się dziś np. nowe media: Youtube, Instagram czy Netflix.

Proponowanie wszystkim takiej samej oferty kulturalnej w taki sam sposób nie ma już sensu.

Agnieszka Gorzkowska

MS 15/2018, 13 września 2018