DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Zakończenie XV roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. prof. Jana Grabskiego w Ursusie uświetnione wspaniałym koncertem Marka Torzewskiego

W roku akademickim 2017/2018 do ursuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczało 450 słuchaczy, których łączny wiek znacznie przekraczał 30 tysięcy lat! Jak powiedziała Prezes Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie, Lucyna Wasilewska – wszyscy zdali, a ci, którzy solidnie pracowali – z czerwonym paskiem.

Ostatnie przed wakacjami spotkanie UTW miało bogatą oprawę artystyczną. Z koncertem wystąpił chór Viva Musica, który działa już 10 lat i uświetniał wszystkie uroczystości, organizowane przez Towarzystwo. W 2014 roku kierownictwo artystyczne chóru przejęła Alina Małachowska. Zespół się rozrósł i nastąpił jego dynamiczny rozwój. Odnosił sukcesy w wielu konkursach. Partie solowe na koncertach wykonują Zuzanna Skalska, Elżbieta Chojecka i Tadeusz Drągowski. Nową akompaniatorką została w marcu 2018 r. Vlasta Traczyk. Wystąpił też zespół dzieci, uczestniczących w zajęciach wokalnych Aliny Małachowskiej oraz sama prowadząca.

Wiceburmistrz dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień, życzył studentom wspaniałych wakacji i podziękował za udział w życiu dzielnicy. Obecni byli również: Wiceburmistrz Kazimierz Sternik, Kierownik Domu Kultury „Kolorowa” Elżbieta Zdanowska-Cozac, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszka Proszowska i wiele innych osób.

Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński wręczył pani Alinie dyplom, upamiętniający otrzymanie przez nią od Ministra Kultury medalu „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Dyrektor, korzystając z okazji i obecności dwóch wiceburmistrzów, zaproponował ustanowienie medalu dla osób szczególnie zasłużonych dla Ursusa.

A potem wszyscy rozeszli się do domów?

Nie, wtedy na scenie pojawiła się wielka gwiazda – Marek Torzewski – słynny tenor, występujący na największych scenach świata, m.in.: w La Scali, a przez 8 lat w Teatrze Królewskim w Brukseli. Półtoragodzinny koncert mistrza prowadziła jego żona Barbara, która sama również zdecydowała się zaśpiewać. Na zakończenie państwo Torzewscy wystąpili w biało-czerwonych szalikach kibiców reprezentacji Polski w piłce nożnej, czym wzbudzili wielki entuzjazm widowni. Koncert był wspaniały. Głos Torzewskiego wypełnił i zdominował całą ogromną salę. Zebrał owacje na stojąco. Lucyna Wasilewska wręczyła mu na pożegnanie książkę o Ursusie i wiersze uczestników UTW. Nie poskąpiła też pocałunków.

Wielki tenor okazał się bardzo ciepłą, kontaktową osobą. Między utworami utrzymywał stały kontakt z publicznością. Zarówno mistrz jak i Barbara Romanowicz-Torzewska opowiadali ciekawe epizody z setek występów na scenach świata. Po koncercie nie odmówił kilku pamiątkowych zdjęć i autografów.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 14/2018, 23 sierpnia 2018