DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

VII Międzynarodowy Festiwal Folkloru

W niedzielne słoneczne popołudnie, 4 sierpnia, w Ożarowie Mazowieckim, występami na boisku osiedla Floriana przy ul. Obrońców Warszawy, zakończyła się kolejna, siódma już edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych odbywających się latem na Mazowszu. Pomysłodawcą i patronem festiwalu jest burmistrz Ożarowa Mazowieckiego – Paweł Kanclerz, a głównym organizatorem DK „Uśmiech”. Co roku zapraszane są cztery zespoły z zagranicy, a towarzyszy im gospodarz festiwalu – zespół ludowy „Ożarowiacy”, działający przy wspomnianym domu kultury. W tym roku goszczono 3 zespoły z Europy (Ukraina, Węgry, Włochy ) i jeden z Ameryki Południowej (Kolumbia – po raz pierwszy).

Płochocin, Błonie, Warszawa, Ożarów mazowiecki

Festiwal rozpoczął się w środę, 31 lipca, koncertem w Płochocinie, na terenie boiska przy ul. Lipowej. W czwartek, 1 sierpnia, zespoły zaprezentowały się w Błoniu. Najpierw wzięły udział w paradzie na tutejszym rynku, a następnie wystąpiły w Centrum Kultury przy ul. Jana Pawła II. W sobotę zawitały do stolicy. Miejscem koncertu był Amfiteatr w Parku Górczewska na Bemowie. Zakończenie festiwalu odbyło się tradycyjnie, w niedzielę, w Ożarowie Mazowieckim. Przed południem, o godzinie 10.30, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej odprawiona została ekumeniczna msza święta z udziałem festiwalowych gości, którzy przygotowali oprawę – co jest już tradycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. W ubiegłorocznej relacji pisaliśmy o wzrastającej z roku na rok popularności imprezy, co znajduje swój wyraz w ilości uczestniczącej w wydarzeniu publiczności. W tym roku widzów zgromadzonych na koncercie podsumowującym festiwal było jeszcze więcej. Brawa, uśmiechy, dokumentowanie występów, wspólna zabawa i komentarze po występach świadczyły, że była to bardzo udana impreza.

Parada i podziękowania

Finał festiwalu rozpoczął się o godz. 16.00 – paradą zespołów, które przeszły ulicami Ożarowa na boisko przy ul. Obrońców Warszawy. Tam znajdowała się scena i miejsca dla publiczności. Na trasie do barwnego korowodu dołączali ludzie udający się na koncert. Po dotarciu na miejsce artyści skupili się na scenie, a publiczność zajmowała miejsca na ustawionych pod zadaszeniem krzesełkach oraz na nawierzchni boiska. Zgromadzonych przywitała Małgorzata Wojciechowska – kierownik zespołu „Ożarowiacy”, która w tym roku pełniła rolę konferansjera. Na scenę zaproszono pomysłodawcę festiwalu – burmistrza Ożarowa Mazowieckiego – Pawła Kanclerza. Obok niego stanęli: przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Cichal, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ożarów, gospodarz obiektu, na którym odbywał się dzisiejszy koncert – Tadeusz Złotkowski, nowy dyrektor Domu Kultury „Uśmiech” – Krzysztof Jabłoński. Wymieniono też współorganizatorów imprezy: Powiat Warszawski Zachodni, Bemowo Dzielnicę m. st. Warszawy, Centrum Kultury w Błoniu, Spółdzielnię Mieszkaniową Ożarów i CIOFF. Burmistrz Paweł Kanclerz podkreślił, że: Co roku jest nas więcej, mamy chyba dobre chody na górze, bo zawsze jest piękna pogoda. Widział już koncert w Płochocinie i: – Nawet nie macie pojęcia, co was zaraz fantastycznego czeka. Ale zanim to nastąpiło, były podziękowania dla tych, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali imprezę – dyrektora DK Uśmiech i zespołu „Ożarowiacy” z Małgorzatą Wojciechowską – Ta impreza nie mogłaby się odbyć bez tych fantastycznych dzieciaków i młodzieży. Dzięki wielkiemu wsparciu moralnemu i finansowemu rodziców – mamy jeden z najfajniejszych i najlepszych zespołów na Mazowszu. Były brawa dla „Ożarowiaków”, brawa dla najlepszej publiczności. Na koniec burmistrz wyraził nadzieję, że gościom żal będzie odjeżdżać z gościnnej ziemi ożarowskiej. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Cichal (w Płochocinie było odwrotnie): – Usłyszymy to, co najpiękniejsze dla każdego narodu – tańce, śpiew i muzykę. Oglądajmy i słuchajmy – naprawdę warto” – podkreślił walor edukacyjny tego typu imprez – „język śpiewu i tańca jest językiem międzynarodowym, jest zrozumiały dla wszystkich – życzę dobrej zabawy. Każdy z zespołów otrzymał upominki – lalki w strojach ludowych i pamiątkowe dyplomy. Pamiętano również o tych, którzy opiekowali się zespołami, oprowadzali, którzy sprawiali, że wszyscy goście mogli się porozumieć. Kiedy tłumaczy zapraszano na scenę – nie trzeba było długo czekać, wszyscy już na niej byli – śpiewają i tańczą w zespole „OŻAROWIACY”.

Występy

Po powitaniach i podziękowaniach przyszedł czas na występy. Tradycją jest, że artyści przygotowują dla publiczności niespodziankę. W ubiegłym roku zagraniczni goście nauczyli się piosenki „Szła dzieweczka do laseczka” i zaprezentowali ją zgromadzonym, zatańczyli także polkę łowicką. W tym roku przedstawiciele zaproszonych zespołów zatańczyli poloneza. Po tym niezwykle sympatycznym początku przyszedł czas na występy poszczególnych zespołów.

OŻAROWIACY” po raz pierwszy

Jako pierwsza zaprezentowała się najmłodsza na tym festiwalu grupa „Gęśliki”(10–13 lat) – jedna z czterech grup wiekowych zespołu „Ożarowiacy”. Zespołowi przygrywała kapela ludowa pod kierownictwem Waldemara Dąbrowskiego. – Gęśliki po raz pierwszy uczestniczą w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru, dotychczas brali udział w przeglądach i imprezach lokalnych – mogą być trochę stremowani. Przyjmijcie ich ciepło – zapowiedziała występ swoich podopiecznych Małgorzata Wojciechowska. Tremy nie było widać, na widowni rodziny i znajomi – Jeśli chcecie tak tańczyć – zapraszam już od września do DK Uśmiech.

BARVY PODILLIA” z Ukrainy

Po nich pojawili się goście z Ukrainy – dziecięcy zespół „BARVY PODILLIA” (Barwy Podola) istniejący od roku 2007. Na początku była to grupa 12 dzieci. Obecnie w zespole jest ich ponad 80. W repertuarze mają tańce: ukraińskie, białoruskie, polskie, mołdawskie, węgierskie oraz irlandzkie, jak również ludowe i współczesne. Podczas żywiołowych tańców oraz występu solistki korzystali z podkładu muzycznego z taśmy.

BARTINA” z Węgier

Po ekspresyjnym występie tancerzy z Ukrainy, zaprezentowali się goście z Węgier – zespół „BARTINA” z małego, liczącego 40 tysięcy mieszkańców miasteczka Szekszard położonego na południu Węgier. Są zespołem z dużym dorobkiem, działają od 53 lat, zwiedzili prawie całą Europę. W repertuarze grupy znajdują się tańce z różnych regionów Węgier oraz z Transylwanii, gdzie mieszka dwa miliony etnicznych Węgrów pielęgnujących swoją kulturę. Podczas występów tancerzom towarzyszyła kapela z tradycyjnymi instrumentami, w tym charakterystycznymi dla muzyki węgierskiej – cymbałami. Zespół „Ożarowiacy” na początku tygodnia powrócił z występów na Węgrzech – tam nawet najmniejsza miejscowość posiada tzw. tancbudy, gdzie miejscowa ludność śpiewa i tańczy swoje tańce – „uwielbiają je tańczyć”. Są one niezwykle barwne i zróżnicowane – najbardziej charakterystyczne to czardasz i verbunk.

SIKELIA FOLK AGRIGENTO” z Włoch

Po nich pojawili się Włosi z zespołu „Sikelia Folk Agrigento”, istniejącego od 2015 roku. Powstali, aby kultywować i przekazywać przyszłym pokoleniom sycylijską tradycję ludową. Wszyscy członkowie zespołu należeli wcześniej do innych grup, które reprezentowały spuściznę ludową Sycylii na całym świecie. Grupa składa się z 10 par tancerzy oraz orkiestry. Muzycy grają na tradycyjnych, sycylijskich instrumentach. W odróżnieniu od reszty występujących na festiwalu zespołów, złożonych najczęściej z młodzieży – tutaj tańczą ludzie dojrzali.

Także i w DK Uśmiech, po wakacjach, ma powstać kolejna grupa wiekowa „Ożarowiaków”: 30+ .

OŻAROWIACY” po raz drugi

Po ekspresyjnym występie Włochów, na scenie stanęli tancerze z grupy młodzieżowej zespołu „Ożarowiacy” – zaprezentowali pieśni i tańce z regionu kaszubskiego. Kaszubi mają swój język (nie – gwarę), uczą się go od przedszkola, przez czas szkoły podstawowej, do ukończenia szkoły średniej. Język kaszubski można również zdawać na maturze. Tamtejsza gmina Bursy jest gminą partnerską z gminą Ożarów Mazowiecki, stąd zespół „Ożarowiacy” włączył ten region do swojego repertuaru. Wśród instrumentów, na których kapela przygrywała tancerzom podczas występu był charakterystyczny instrument kaszubski – diabelskie skrzypce.

OASIS”z Kolumbii

Na koniec wystąpił zespół „Oasis” z Kolumbii. Wykonawcy z tego kraju po raz pierwszy wzięli udział w festiwalu. Publiczności zaprezentowali 3 rodzaje tańca: – z regionu Pacyfiku (płd.-zach. część kraju) – nawiązujący do tradycji afrykańskiego dziedzictwa niewolników z czasów kolonialnych; – z regionu Atlantyku (płn.- zach. część kraju) – będący pod wyraźnym wpływem łączenia się rasy afrykańskiej i miejscowej w okresie kolonialnym oraz z regionu górskiego (płn.-wsch. części kraju) – wyrażający poprzez szybkie ruchy kokieterię i uczucie, pod wpływem łączenia się przybyłych w okresie kolonialnym Europejczyków i ludności miejscowej.

Finał

To był ostatni występ festiwalu, ale nie jego zakończenie. Tradycyjnym finałem jest wspólna zabawa występujących artystów i publiczności. Animatorami tegorocznej byli Kolumbijczycy. – Wstańcie i ruszcie do tańca, bo jest z kim potańczyć – zachęcał burmistrz Paweł Kanclerz.

Do zobaczenia za rok!

Tymi słowami pożegnała wszystkich prowadząca koncert – Małgorzata Wojciechowska. – Dziękuję za wspólną zabawę, mam nadzieję, że ten dzień zostanie nam długo w pamięci. A więc – do zobaczenia za rok!

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 14-15/2019, 22 sierpnia 2019