DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Otwarcie skweru im. Wojciecha Młynarskiego w Komorowie

Wojciech Młynarski (1941–2017), poeta śpiewający swoje utwory, tekściarz, satyryk, dramaturg, tłumacz, reżyser teatralny do 1958 roku mieszkał z matką i siostrą w Komorowie, a w Pruszkowie w 1957 r. ukończył liceum im. Tomasza Zana. 16 lipca 2020 r. odbyła się wielka uroczystość nadania imienia Wojciecha Młynarskiego skwerowi przy stacji WKD Komorów.

Mimo padającego deszczu na miejsce przybyło bardzo wiele zainteresowanych osób. Wśród gości byli m.in.: Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Wiceprezydent Warszawy i Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Metropolia Warszawa” Michał Olszewski, burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, Przewodnicząca Rady Gminy Michałowice Beata Rycerska, radni gminni, wspaniałe artystki Maja Komorowska, Magda Umer i Adrianna Godlewska – była żona Młynarskiego i matka ich trojga dzieci. Wśród zgromadzonych byli też koledzy z czasów liceum, ludzie, którzy gdzieś na swojej drodze życiowej zetknęli się z mistrzem i mnóstwo fanów. Dla uhonorowania kultowego „tekściarza” kilku dziesięcioleci wybrano właśnie to miejsce, ponieważ jest ono najbardziej uczęszczane w Komorowie z uwagi na dworzec kolejowy i wiele sklepów. Prezydent stolicy przyjechał na uroczystość kolejką WKD.

Nagroda za najwyższą frekwencję

Trzaskowski, korzystając z okazji złożył na ręce Pani wójt list gratulacyjny za zdobycie nagrody (50 tys. zł) za zwycięstwo w konkursie „Głosujesz? Zyskujesz!”, ogłoszonym przez Stowarzyszenie „Metropolia Warszawa”, za najwyższą frekwencję wyborczą w wyborach prezydenckich w metropolii warszawskiej. Drugi wynik uzyskała Podkowa Leśna. W Stowarzyszeniu uczestniczą obecnie 34 gminy. W II turze wyborów prezydenckich udział wzięło 83,66 proc. mieszkańców gminy Michałowice. Dziękując za uznanie wójt Pachecka zauważyła, iż Mieszkańcy gminy już nie raz pokazali, że potrafią się zmobilizować, szczególnie, jeżeli mają wspólny cel. Wyjawiła również, że pieniądze, które gmina otrzymała zostaną spożytkowane na nasadzenia wierzb wzdłuż ścieżki rowerowej przy rzece Raszynce na długości 2,5 km. Nowe drzewa będą świetnym dopełnieniem krajobrazu, a jednocześnie trwałym symbolem demokracji.

Wojtek Młynarski w Komorowie zawsze był

Jak powiedziała na wstępie wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka: – Wojtek Młynarski w Komorowie zawsze był, a ostatnio był trochę bardziej. Zawdzięczamy to Hance Barlak, prezes Towarzystwa „Komorowianie” oraz Joli Skrzypczyk, gorącej miłośniczce mistrza słowa, która na nowo zaraziła nas miłością do jego twórczości. Konsekwencją tej naszej miłości i zainteresowania twórczością Wojtka Młynarskiego stało się dzisiejsze wydarzenie.

Na ogrodzeniu przy skwerze zawisły tablice z tekstami piosenek artysty, a także prace zgłoszone do projektu plastycznego dla dzieci pod nazwą „Młynarski inspiruje”.

Komorowianie i goście przyszli tutaj tak tłumnie, by wspólnie śpiewać, recytować i wspominać Wojciecha Młynarskiego. Część z nich mogła skryć się przed deszczem w przygotowanych namiotach, pozostali byli zaopatrzeni w parasole.

Recytacje

Podczas czytania przez Wójt Pachecką i Prezydenta Stolicy fragmentów tekstów Wojciecha Młynarskiego okazało się, że Rafał Trzaskowski ma wyjątkowe zdolności oratorskie i doskonale mówi po francusku, ponieważ w tym języku, prawdopodobnie z pięknym akcentem, wygłosił fragment utworu „Niedziela na Głównym”, odnoszącego się do piosenki Gilberta Bécaud z 1963 roku – „Dimanche a` Orly”.

Wspomnienia i wspólne śpiewanie

Utwór „Jesteśmy na wczasach” zaśpiewał Franek Kamiński, laureat I Konkursu Piosenki Wojciecha Młynarskiego dla dzieci i młodzieży. Towarzyszył mu komorowski saksofonista i klarnecista Przemek Strouba.

Pani Skrzypczyk przypomniała, że po śmierci poety w 2017 roku została odsłonięta pamiątkowa tablica na domu rodzinnym Wojciecha Młynarskiego. Odnosząc sie do wystawy przy skwerze powiedziała: – Chcemy, żeby to była Komorowska Czytelnia Poetycka. Artysta napisał ponad 2000 tekstów piosenek, a więc będzie co czytać. Piosenki Młynarskiego są na wtedy, na teraz i na jutro. Sam mówił, że starał się tak pisać, żeby sportretować czas, w którym żyjemy, a z drugiej strony znaleźć coś uniwersalnego, co sprawi, że utwór przetrwa dłuższy czas.

Magda Umer i Maja Komorowska

Artystyczną część imprezy rozpoczęła Magda Umer. Piosenkarka wspomniała artystę i zainicjowała wspólne śpiewanie piosenką „Jeszcze w zielone gramy”.

Jestem szczęśliwa, że mogę tutaj być (...). Jestem waszą sąsiadką i przede wszystkim jestem osobą wychowaną przez twórczość Wojtka Młynarskiego. To jeden z najwspanialszych twórców w ogóle (…). On był wielkim wychowawcą i nauczycielem inteligencji powojennej. Dzięki niemu nie poddawaliśmy się w czasach, kiedy bardzo trudno było się nie poddawać.

To wielkie wzruszenie dla mnie, że jestem w Komorowie. Wychowywałam się tu razem z Wojtkiem Młynarskim i jego siostrą Basią. Znałam go od dziecka. Często się odwiedzaliśmy. Spędzaliśmy wspólnie święta i uroczystości rodzinne. Mieszkaliśmy w Komorowie po drugiej stronie torów. Wojtek to jest moje dzieciństwo i wczesna młodość – powiedziała Maja Komorowska.

Aktorka wręczyła prezydentowi Trzaskowskiemu różę, złożyła mu osobiste podziękowania i dodała kilka ciepłych słów o nim i jego cechach osobistych. Rodziców prezydenta i całą rodzinę znała dobrze od wielu lat.

Adrianna Godlewska

Aktorka Adrianna Godlewska zwróciła uwagę, że jej przedmówczynie – ... wychowały się na kontaktach z Młynarskim, a ja wychowałam z nim troje dzieci. Tutaj w Komorowie w 1964 roku braliśmy ślub, który nam dawał ksiądz Kozłowski. Nasze wspólne życie było długie, trudne, ale fantastyczne.

Dziewczyny z Komorowa

Uczestnicy wydarzenia, którzy przynieśli teksty ulubionych piosenek mogli wymienić je na okolicznościowe, pamiątkowe t-shirty. Koło gospodyń wiejskich „Dziewczyny z Komorowa” zorganizowało własne stoisko, na którym rozdawane były koszulki i można było się napić wspaniałego napoju z owoców i warzyw ich własnej produkcji w kubeczkach z tytułami piosenek Młynarskiego. Na jednej z plansz przy skwerze jest tekst piosenki mistrza – „Dziewczyny z Komorowa”.

Młynarski karierę rozpoczął w trakcie studiów na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w 1960 r. w kabarecie „Hybrydy”. Napisany i wyreżyserowany przez niego program kabaretowy „Radosna gęba stabilizacji” miał premierę w listopadzie 1962 r. W późniejszym okresie zaczął również występować z autorskimi recitalami, podczas których prezentował własne piosenki i tłumaczenia piosenek innych artystów we własnym wykonaniu W latach 70. zaczął pisać libretta operowe i musicalowe.

Nie ma chyba drugiego autora, który by zostawił tak ogromny dorobek niezwykłych, mądrych, ponadczasowych tekstów. Wybitni kompozytorzy tworzyli muzykę do jego tekstów, a najlepsi polscy piosenkarze śpiewali przeboje do słów Młynarskiego. Wiele powiedzeń, sformułowań przeszło do języka codziennego. Tworzył ponad pół wieku. Zmarł 15 marca 2017 r.

Róbmy swoje

Piosenkę „Róbmy swoje” poeta napisał w roku 1966, a suplement do niej w 1995. Tytuł, a zarazem motyw przewodni utworu był wiele razy, do dnia dzisiejszego, cytowany przez różne osoby publiczne, również polityków. Niestety, wiele osób dostosowywało ten zwrot do swoich, zróżnicowanych potrzeb i często w ich ustach przybierał zupełnie inne znaczenie niż w oryginale – w 1966 r. w Polsce panował reżim komunistyczny.

Róbmy swoje (1966 r.)
(...)
Róbmy swoje,
Pewne jest to jedno, że
Róbmy swoje,
Bo dopóki nam się chce,
Drobiazgów parę się uchowa:
Kultura, sztuka,
wolność słowa, dlatego
Róbmy swoje,
Może to coś da? Kto wie? (...)
Suplement (z 1995 r.)
Minęły lata, proszę Pań,
I chmurzy lico moje,
Że dziś wczorajszy byle drań
Też śpiewa „Róbmy swoje!”.
I w mądrych ludziach przygasł duch,
Choć ciągle im tłumaczę,
Że gdy to samo śpiewa dwóch,
To nie to samo znaczy! (...)


Gmina Michałowice

MS 14–15/2020, 6 sierpnia

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski