DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Od 1 września ruszają dotacje dla mieszkańców Warszawy

Ceny instalacji fotowoltaicznych dosyć znacznie spadły w ostatnim roku, co w połączeniu z drożejącym prądem czyni jeszcze bardziej opłacalną inwestycję we własną elektrownię słoneczną. Dodatkowo mieszkańcy Warszawy mają możliwość uzyskania zwrotu 40% poniesionych nakładów na instalację paneli słonecznych.

Od 1 września rusza nabór wniosków o dotację i jest to najprawdopodobniej ostatnia możliwość uzyskania tak atrakcyjnego dofinansowania z budżetu m.st. Warszawy.

Po jesiennych wyborach samorządowych władzę może przejąć inna opcja polityczna, która, mimo niewątpliwych zalet w innych dziedzinach, jednoznacznie preferuje rozwój energetyki opartej na węglu kamiennym. Wśród zwolenników zielonej energii krąży dowcip, że dotacje będą przyznawane na wynalezienie paneli słonecznych zasilanych węglem.

Koszt instalacji o mocy 3kW wystarczającej dla przeciętnego domu jednorodzinnego kształtuje się na poziomie 15 tysięcy złotych. Powinno to zmniejszyć rachunki za prąd o ponad 150 zł miesięcznie. Przy żywotności instalacji szacowanej na 30 lat (producent paneli udziela gwarancji na 25 lat) amortyzacja instalacji wynosi 40 zł miesięcznie. Daje to czysty zysk roczny bez żadnego podatku na poziomie minimum 9% od zainwestowanego kapitału. Żaden bank w Polsce nie zapewni takiego oprocentowania lokaty. Zysk ten może jedynie wzrosnąć ze względu na rosnące ceny energii.

Na naszej stronie www.zbg.pl dostępne są artykuły prasowe prognozujące wzrost cen prądu o 15% w samym tylko roku 2019. Dodatkowo montaż instalacji fotowoltaicznej na domu jednorodzinnym opodatkowana jest 8% podatkiem VAT, natomiast na prąd z państwowej elektrowni nałożony jest VAT 23%.

Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć jeszcze na dodatkowy bonus minimum 6000 zł od aktualnie urzędującej Pani Prezydent, która akurat w tym przypadku stanęła na wysokości zadania i szczodrze dotuje inwestycje chroniące środowisko.

Instalację projektujemy indywidualnie w oparciu o rachunki za prąd. Nie ma sensu budowy instalacji większej niż potrzeba, ponieważ za wyprodukowaną nadwyżkę elektrownia nic nie zapłaci. Najwięcej prądu instalacja generuje w miesiącach letnich. Rozliczenie następuje raz do roku i mamy prawo w dowolnym czasie pobrać z sieci 80% energii przesłanej w okresach nadprodukcji. Operator sieci ma obowiązek zainstalować – na wniosek inwestora – licznik dwukierunkowy, który zlicza prąd przesłany do sieci i pobrany z sieci. Oczywiście warto zaplanować włączanie energochłonnych urządzeń typu zmywarka, pralka, pompa ciepła na słoneczne dni, wtedy całą energię konsumujemy na bieżąco i nie tracimy 20% na wynagrodzenie dla elektrowni za przechowanie energii.

Dopłaty od aktualnej Pani Prezydent dostępne są również na modernizację kotłowni i instalację pomp ciepła.

Mamy dopracowane przygotowywanie wniosków i zgłoszeń – w mijającym sezonie 100% naszych wniosków zostało zrealizowanych bez żadnych poprawek.

Od czego zacząć ?

1. Pod numerem telefonu 22 66 77 255 należy umówić się na wizytę w naszym biurze i przedstawić rachunki za prąd z ostatnich 2 lat.

2. Na poczekaniu, po zadaniu kilku pytań, generujemy projekt koncepcyjny zgodny z preferencjami klienta.

3. Jeżeli inwestor zaakceptuje projekt, przystępujemy – po wpłacie 300 zł – do przygotowania projektu technicznego i odpowiednich wniosków.

4. 1 września następuje złożenie wniosków i Urząd, po ich rozpatrzeniu, zaprasza inwestora na podpisanie umowy o dotację. Wtedy możemy zawrzeć umowę na wykonanie instalacji i przystąpić do realizacji.

5. Po zakończeniu realizacji składamy w Urzędzie dokumentację powykonawczą i w ciągu 21 dni Urząd przelewa pieniążki na konto inwestora.

Czasu jest niewiele, a pula pieniędzy ograniczona, dlatego
wcześnie złożone wnioski mają większą szansę szybkiej realizacji!

Więcej szczegółów na naszej stronie www.zbg.pl


MS 14/2018, 23 sierpnia 2018