DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Sąsiedzkie inicjatywy

W tym miejscu chcemy przedstawić inicjatywy mieszkańców, które wydarzyły się w naszej gminie spontanicznie i z potrzeby serca lub towarzyskiej. Nie są dotowane przez gminę, więc tym bardziej zasługują na zauważenie. Wiele się dzieje wokół nas!

Od stycznia w gminie Michałowice raz w miesiącu, a w okresie wakacyjnym – dwa razy częściej, odbywają się koncerty, które nazwaliśmy „Sąsiedzkie Granie”. Skąd taka nazwa? Z jednej strony są to spotkania w domach i przydomowych ogrodach, więc przychodzą przede wszystkim sąsiedzi bliżsi i dalsi, z drugiej strony chcemy, aby muzyka była ważnym elementem integrującym i dawała bodziec do wyjścia z domu i poznania innych mieszkańców naszej gminy – w różnych jej zakątkach. Chcemy integrować ze sobą mieszkańców, a jednocześnie dać im coś, czego w najbliższej okolicy nie ma – namiastkę klubu muzycznego. 

Koncerty odbywają się w różnych miejscach, a artyści są opłacani dobrowolnymi datkami wrzucanymi do kapelusza. Pierwsze „Sąsiedzkie Granie” zorganizowaliśmy u nas w domu w Granicy, w styczniu tego roku. Wystąpiła niesamowita młoda artystka Zagi, którą już za chwilę zobaczą Państwo na scenie 25. Pol’And’Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. Ten pierwszy występ, w którym na widowni w naszym niewielkim salonie usiadło 60 osób, dał nam bodziec do działania i pokazał jak duży jest głód dobrej muzyki. Można go zaspokoić bez konieczności odwiedzania stolicy.

Na Sąsiedzkiej Scenie występowali artyści polscy, ale gościliśmy również Jamesa Harriesa z Wielkiej Brytanii, Teddy’ego Jr. Z Holandii, a 21 lipca – Sashę Boole’a z Ukrainy. Grał także niesamowity Bartek Sosnowski. W salonie w Michałowicach przy widowni liczącej 120 osób dał porywający, brudny, blueso-rockowy, korzenny show. Jedna osoba, a wydawało się, że jest z nim cały zespół. Uczestnicy tego wydarzenia siedzieli na podłodze, krzesłach, kanapach, oparciach kanap, stali. Z kolei w Sokołowie w pewnej klimatycznej piwnicy wystąpiła sąsiadka z ościennej gminy – Suzia z Milanówka, o której będzie niedługo bardzo głośno. Były skrzypce, gitara, klawisze i świetna interakcja z publicznością.

Czerwiec należał do Rebeki – gwiazdy sceny alternatywnej, headlinera wielu letnich festiwali. Kilka dni przed występem u nas grali na Festiwalu w Opolu, a chwilę później – na Festiwalu Open’er w Gdyni. Wystąpili w ramach „Sąsiedzkiego Grania”, bo bardzo im się spodobała nasza idea:

■ wspólny stół, na który uczestnicy przynoszą różne smakołyki: domowe ciasta i lemoniady, sałatki i przekąski,

■ niecodzienna przestrzeń koncertowa, która taką się staje dopiero na czas koncertu,

■ przyjazna, swobodna atmosfera,

■ niesamowita, sąsiedzka publiczność (tak, to dzięki Wam – rozśpiewanym, entuzjastycznie nastawionym miłośnikom dobrej muzyki, artyści chcą do nas przyjechać).

To był pierwszy wakacyjny koncert – w ogrodzie, gdzie publiczność tańczyła na bosaka, siedziała na kocach piknikowych, leżała na trawie. Były bańki mydlane i trampolina dla dzieci. A sąsiedzi słysząc muzykę w swoich domach, podążali za nią i po prostu przychodzili – nie wiedząc dokładnie, co to za wydarzenia. I zostawali, bawiąc się razem z innymi uczestnikami koncertu i poznając z mieszkańcami różnych miejscowości naszej gminy, i nie tylko.

Sąsiedzkie Granie gościło dotychczas w Granicy, Komorowie, Sokołowie, Michałowicach i Regułach. A przed nami druga część roku, kolejni świetni artyści i nowe lokalizacje! Warto już wpisać w kalendarze 4 i 25 sierpnia oraz 15 września.

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku i śledzenia co się dzieje: https://www.facebook.com/sasiedzkiegranie2019. A jeżeli nie korzystacie z Facebooka, zawsze możecie napisać do nas maila na adres: sasiedzkiegranie2019@gmail.com i otrzymywać drogą mailową informacje o kolejnych koncertach. A może macie chęć udostępnić swój salon na jeden z koncertów? Szukamy jeszcze kilku przyjaznych przestrzeni dla sąsiedzkiej muzyki i gorąco zachęcamy do kontaktu z nami.
Do zobaczenia,
Katarzyna Gizińska i Sebastian Grądalski
– organizatorzy Sąsiedzkiego Grania

Fot. Mikołaj Warsztocki

https://www.facebook.com/sasiedzkiegranie2019

sasiedzkiegranie2019@gmail.com

 

MS 12/2019, 25 lipca 2019