DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Pierwszy Memoriał Andrzeja Gospodarczyka

W ostatni weekend czerwca w Piastowie rozegrany został turniej tenisa ziemnego upamiętniający Andrzeja Gospodarczyka. Memoriał ku jego pamięci zgromadził wielu wyjątkowych gości, jego bliskich i przyjaciół.

Andrzeja Gospodarczyka śmiało nazwać można legendą piastowskiego tenisa. Na tutejszych kortach aż 9-krotnie wywalczył on tytuł Mistrza Piastowa. Dorobek ten z pewnością byłby jeszcze większy, gdyby nie ciężka choroba, która pod koniec 2019 roku przedwcześnie przerwała życie tego utalentowanego tenisisty.

Wśród przyjaciół i osób związanych z piastowskim środowiskiem tenisowym, Andrzej Gospodarczyk uchodził za osobę wyjątkowo ciepłą, towarzyską i kulturalną. W przytaczanych wspomnieniach nazywano go wręcz „gentlemanem piastowskich kortów”. Wiadomość o jego chorobie i śmierci była dla wszystkich ogromnym ciosem. Już w czasie pogrzebu Andrzeja, pojawiła się propozycja uczczenia jego pamięci poprzez organizację specjalnego turnieju tenisowego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był wiceprezes Piastowskiego Towarzystwa Tenisowego i Bocce, Zbigniew Stanecki. Koncepcja ta szybko zyskała sobie uznanie. Do włączenia się w sprawy organizacyjne nie trzeba było nikogo przekonywać. I tak wspólnymi siłami narodziła się w Piastowie nowa impreza tenisowa – Memoriał Andrzeja Gospodarczyka.

Turniej ku czci Andrzeja Gospodarczyka rozegrany został na piastowskich kortach w dniach 27 i 28 czerwca. Zainteresowanie udziałem w Memoriale przerosło znacznie oczekiwania organizatorów. Do rozgrywek zgłosiło się aż 50 osób, co czyni tę imprezę drugą największą pod względem liczby uczestników, w całej historii piastowskiego tenisa.

Uroczyste otwarcie, jak i losowanie turnieju poprowadził znany dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, Zygmunt Chajzer. W wydarzeniu brała udział najbliższa rodzina Andrzeja Gospodarczyka – jego żona oraz syn, którzy byli też fundatorami nagród rzeczowych w turnieju. Na otwarciu obecny był Burmistrz Miasta Piastowa, Grzegorz Szuplewski, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami o Andrzeju Gospodarczyku, któremu wielokrotnie miał przyjemność wręczać puchar Mistrza Piastowa.

Uczestnicy turnieju startowali w czterech grupach: Singiel OPEN, Singiel 45+, Debel OPEN i w jednej specjalnie powołanej na tę okoliczność – Debel „Grupa Przyjaciół Andrzeja”, skupiających osoby najbliżej z nim związane. W wyniku rozgrywek, kategorię Singiel OPEN wygrał Leszek Wrzesień, pokonując w finale Kacpra Żmudę kolejno 6:0 i 6:1. Zwycięzcą grupy Singiel 45+ okazał się Grzegorz Sołtys, który zakończył decydującą potyczkę z Piotrem Skórskim wynikiem 2:0 w setach (6:0, 6:1). Puchar w kategorii Debel OPEN trafił do niepokonanego męskiego duetu w składzie Leszek Wrzesień & Łukasz Pecht. Ich rywale – Piotr Głogowski i Artur Kozieł przegrali z nimi w finale kolejno 3:6 i 3:6. Laur zwycięzców w ostatniej z grup – Debel „Grupa Przyjaciół Andrzeja” powędrował do Macieja Badowskiego oraz Zbigniewa Stawiereja, którym, po zaciętym pojedynku, udało się ostatecznie pokonać duet Witold Osadca & Zbigniew Stanecki z wynikiem 6:4 i 6:2 w setach.

Memoriał Andrzeja Gospodarczyka spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno wśród uczestników, rodziny i bliskich tenisisty, jak i widzów przyglądających się rozgrywkom. – To było prawdziwe sportowe święto, pełne dobrych emocji, które udzieliły się wszystkim przybyłym. Andrzej był duszą towarzystwa tych kortów. Znów udało mu się nas wszystkich połączyć i zafundować dużo zdrowej rozrywki. Jeden z uczestników przebył aż 150 km żeby być tu z nami. Nie brakowało też zawodników, którzy stanęli z rakietą na kortach mimo posiadanych kontuzji. To był wyjątkowy czas i piękne wspomnienie świetnego piastowskiego tenisisty i naszego przyjaciela – podsumowuje Zbigniew Stanecki, wiceprezes PTTiB.

Memoriał Andrzeja Gospodarczyka był pierwszym, ale jak zapewniają organizatorzy, na pewno nie ostatnim na piastowskich kortach. Kolejna edycja imprezy planowana jest na czerwiec 2021 roku. 

Tekst: Agata Ziąbska „CZAS PIASTOWA”
fot. Anna Bartnicka-Ositek (Grupa Creative)

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020