DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Czerwcowe ulewne deszcze i lokalne podtopienia w gminie Ożarów Mazowiecki

Jeszcze do niedawana zmagaliśmy się z pogłębiającą się suszą. Aktualnie mamy intensywne odpady deszczu i burze powodujące szereg utrudnień, szkód materialnych i gospodarczych. Intensywność i gwałtowność tych zjawisk meteorologicznych doprowadziły do licznych podtopień posesji prywatnych i osiedli mieszkaniowych oraz spowodowały lokalne wystąpienie z brzegów Kanału Ożarowskiego. Zalane zostały tereny upraw rolnych m.in w Pogroszewie, Pogroszewie Kolonii, Macierzyszu, Płochocinie Wsi i w wielu innych miejscowościach. Ucierpiały też osiedle JWC i osiedle mieszkaniowe przy ul. Nadbrzeżnej, jak również posesje przy ul. Polnej w Ożarowie Mazowieckim 

W akcjach pomocy poszkodowanym mieszkańcom wielką sprawnością i umiejętnościami odznaczali się strażacy OSP z Ożarowa Mazowieckiego i Święcic. Wspierało ich blisko 30 jednostek straży zarówno ochotniczej i zawodowej z terenu PWZ i powiatów ościennych, co świadczy o skali zagrożenia, z którym się mierzyliśmy. Działania Straży Pożarnej wspierali strażnicy miejscy, pracownicy ZUK i Urzędu Miejskiego. Bardzo ofiarnie służbom pomagali mieszkańcy zagrożonych rejonów gminy.

Nasza gmina została w sposób szczególny dotknięta skutkami nawałnic, które miały miejsce od 18 do 30 czerwca. Na blisko 200 wyjazdów z terenu PWZ ponad 80 interwencji miało miejsce w Ożarowie Mazowieckim i pobliskich miejscowościach.

W dalszym ciągu sytuacja meteorologiczna jest skrupulatnie monitorowana przez służby miejskie, kontrolowany jest również stan Kanału Ożarowskiego.

Suma rocznych opadów dla Mazowsza centralnego, w tym naszej gminy, wynosi średnio 500–550 mm/m2.

Z obserwacji gminnej stacji meteorologicznej wynika, że od początku roku suma opadów wyniosła 250 mm/m2, z czego większość, tj. 181,6 mm/m2, wystąpiła tylko w czerwcu, czyli na każdy metr kwadratowy terenu spadło 181 litrów wody, a znaczna część opadów przypadła na koniec miesiąca. Niewątpliwie jest to anomalia pogodowa powodująca na obszarach nizinnych podtopienia i zalania, czego aktualnie doświadczamy.


Paweł Kanclerz

Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020