DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warto przeczytać

W rodzinie ojca mego

Marcin Wójcik

Tak wnikliwy zbiór reportaży mógł napisać jedynie ktoś, kto środowiska katolickie zna od środka. I rzeczywiście, Marcin Wójcik jest absolwentem Papieskiej Akademii Teologicznej, a przez siedem lat pracował w „Gościu Niedzielnym”. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie ukończył Polską Szkołę Reportażu. Jego książka opowiada o kulisach życia księży, wśród których centralną postacią jest Tadeusz Rydzyk, właściciel toruńskiego imperium. O tym jak głęboko religia wniknęła w politykę nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, jednak skala władzy i wpływów polityczno-biznesowych Ojca Dyrektora jest naprawdę zatrważająca. Warto o tym mówić, bo ten „catholic thriller”, jak nazwał tę książkę Marcin Kącki, to nasza polska rzeczywistość.

Blady król

David Foster Wallace

Znakomicie ukazane życie, pogrążonych w technokratycznej monotonii dnia codziennego, zasypanych stosem formularzy, pracowników Izby Rozliczeń Skarbowych. Nawet poszczególne rozdziały oznaczone są tutaj jak urzędowe dokumenty, szeregiem przypadkowych cyfr, o umownym znaczeniu, znanym tylko temu, kto je ustalał.

Powieść jest nieukończona, składają się na nią znalezione wśród sterty notatek i plików, zapisanych na komputerze pisarza, fragmenty jego twórczości. Wybrane, ułożone i opublikowane po śmierci Wallace'a przez redaktora i wydawcę stanowią ostatnią opowieść w jego dorobku. W tym chaosie jest jednak więcej prawdy o ludzkiej naturze, niż w tradycyjnych opowieściach. Książki Wallace›a zwykle są pozbawione akcji, może właśnie dlatego są bliżej człowieka niż tworzone od setek lat konwencjonalne, ustrukturyzowane powieści, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

Seksuolożki. Sekrety Gabinetów

Marta Szarejko

Warto sięgnąć po tę pozycję chociażby z uwagi na jej mało popularny temat. Seksualność kobiet jest bowiem mniej znana od seksualności mężczyzn zarówno badaczom jak i zwykłym ludziom. A w czasach kiedy edukacja seksualna jest zagrożona cenzurą, tym bardziej polecam książkę, która nie tylko wypełnia sporą lukę, jeśli chodzi o tego typu publikacje, lecz również w przystępny sposób naświetla wiedzę popartą wieloletnimi badaniami znakomitych seksuolożek, z którymi rozmawia autorka. Rozmówczynie Marty Szarejko opowiadają o przerażająco niskim stanie wiedzy społeczeństwa nie tylko z zakresu seksuologii, lecz również anatomii czy bliskich relacji. Demistyfikują problemy, z którymi najczęściej borykają się kobiety, opowiadają o seksie osób wykluczonych, takich jak osoby starsze czy niepełnosprawne. Mierzą się także z doświadczeniem traumy, jakim jest gwałt czy molestowanie seksualne kobiet i dzieci. Niezwykle ciekawa książka, ukazująca prawdziwe oblicze seksuologii kobiet.

Poleca Lucyna Dąbrowska