DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Rowerowy Trial – kontrola, sprawność, koordynacja

W trudnym czasie pandemii koronawirusa, wielu z nas, poza licznymi ograniczeniami w życiu codziennym, musi poradzić sobie jeszcze z trudnościami w prowadzeniu działalności zawodowej. Wiele firm, aby zachować płynność finansową, musi znacznie ograniczyć lub całkowicie zaprzestać prowadzenia działalności. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się instytucje, dla których być albo nie być jest stała obecność klienta, ucznia czy konsumenta. Do takich podmiotów należą np. kluby lub szkółki sportowe, siłownie, szkoły językowe czy muzyczne. Rozmawiamy z panem Bartłomiejem Dobrzyńskim, założycielem szkółki trialu, która znajduje się całkiem blisko nas, bo w Grodzisku Mazowieckim.


Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom czym jest trial?

Trial rowerowy to konkurencja sportowa, uchodząca za najbardziej widowiskową ze wszystkich konkurencji kolarstwa górskiego, w której najważniejsza jest pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga. Sport ten polega na przejechaniu krótkich odcinków złożonych z przeszkód sztucznych i naturalnych bez dotykania ich ciałem bądź częścią roweru inną niż opona. Zawody dzielą się na kategorie wg wieku, płci oraz wielkości kół: 20' bądź 26'.

Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Idea założenia naszej drużyny TrialTeam Grodzisk powstała spontanicznie, od wielu lat jeździmy wspólnie, wspieramy się, motywujemy i wzajemnie sobie pomagamy w celu osiągnięcia jak najlepszych indywidualnych wyników. Trial jest dla nas od wielu lat nie tylko formą spędzania wolnego czasu i utrzymania dobrej formy fizycznej, ale także pasją, którą chcielibyśmy zarazić innych. Klub nieformalnie istnieje od 2018 r., a formalnie w październiku tego samego roku staliśmy się stowarzyszeniem sportowym.

Na czym polega Wasza codzienna działalność?

Mieliśmy okazję zrobić wiele fajnych rzeczy, kilkakrotnie prowadzić pokazy rowerowe dla mieszkańców gminy Grodzisk Mazowiecki oraz w grodziskich szkołach. Pokazując swoje umiejętności zachęcaliśmy do takiej formy aktywności fizycznej.

Przy współpracy z wielokrotnym mistrzem Polski – Karolem Serwinem – w roku 2019 uruchomiliśmy szkółkę trialu dla dzieci i młodzieży z naszej gminy. W ciągu sześciu miesięcy przeprowadziliśmy serię zajęć trialowych. Pomogliśmy uczestnikom zajęć kupić odpowiedni sprzęt sportowy, wyposażyliśmy ich w koszulki drużynowe. Przeszkoliliśmy trenerów z udziałem wspomnianego Karola Serwina. To był nasz początek – teraz jesteśmy otwarci również na zawodników (w różnych kategoriach wiekowych) nie tylko z naszej gminy, ale i z bliższych i dalszych okolic.

Co wyróżnia TrialTeam Grodzisk?

Mamy fajną atmosferę, która przyciąga nie tylko młodych ludzi, ale również ich rodziców, z którymi budujemy pozytywną relację.

Czy macie już na swoim koncie jakieś sukcesy?

Nasi uczniowie w krótkim czasie zrobili duże postępy. Niektórzy stali się już na dobrą sprawę zawodnikami, uczestniczyli w swoich pierwszych zawodach reprezentując Grodzisk podczas III Rundy Pucharu Polski – właśnie w Grodzisku Mazowieckim. Trenuje u nas ok. 10 dzieci, co może wydawać się liczbą niewielką, ale w całej Polsce jest jedynie około 50 zawodników.

Latem 2019 r. zorganizowaliśmy w Grodzisku Mazowieckim zawody, które śmiało możemy nazwać naszą wizytówką. Tu w ostatnich dniach sier­pnia stanął kemping z namiotami i kamperami. Przybyło ponad dwadzieścioro dzieci z innych polskich klubów – łącznie 45 zawodników z wszystkich kategorii wiekowych, co dla takiej niszy stanowi doskonały wynik. Na dobrą sprawę przyjechał każdy, kto się liczy w naszej branży.

Klub – w dużym stopniu ze środków własnych i pracy członków klubu oraz przy wsparciu władz miasta i OSiR-u – zbudował trialpark na grodziskich Stawach Walczewskiego przy ul. Wioślarskiej. Obiekt, jeden z nielicznych w Polsce, bardzo wysoko oceniany jest przez środowisko cyklistów. Na co dzień służy do trenowania, ale jest dostosowany również do organizacji zawodów na poziomie ogólnopolskim.

Jak wygląda Wasza sytuacja w dobie koronawirusa?

Teraz, właśnie ze względu na wirusa, nasz klub jest w rozpaczliwej sytuacji – musieliśmy zawiesić działanie szkółki trialu. Wstrzymano konkurs publiczny, z którego środki miały być przeznaczone na finansowanie zajęć i czynsz za wynajem hali treningowej. Obowiązują nas umowy, a niestety mamy już zaległości w płatnościach za marzec i kwiecień. Jeśli nie zbierzemy odpowiednich środków finansowych, będziemy musieli w końcu maja wypowiedzieć umowę najmu. Nie stać nas na utrzymanie obiektu jedynie ze składek członkowskich czy prywatnych środków.

Przed nami okres wiosenno-letni, więc możemy trenować na zewnątrz, jednak muszą to być treningi regularne. Lato szybko mija i jeśli stracimy zaplecze treningowe, to w okresie jesienno-zimowym nasi zawodnicy nie będą mogli utrzymać ciągłości treningów, co wpłynie na pogorszenie poziomu i przygotowania do kolejnego sezonu.

Dlatego – korzystając z takiej możliwości – zwracamy się o pomoc do ludzi dobrego serca i z góry dziękujemy za wsparcie. Za zgromadzone środki planujemy opłacić czynsz do końca bieżącego roku za wynajem hali treningowej, sfinansować pracę trenera, niezbędne konsultacje i dostosowanie przeszkód po poprzednim sezonie, ponieważ wiele z nich się zużyło.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Zuchowicz

Zdjęcia: archiwum TrialTeam

MS 8/2020, 14 maja 2020


Od redakcji: Gorąco zachęcamy do wsparcia tej inicjatywy, bo pomoc ma moc. Bo dzięki temu zawodnicy będą mieli dokąd wrócić, kiedy już wygaśnie pandemia. A z drugiej strony – trenerzy i nauczyciele wiedzą, że ktoś czeka na powrót do zajęć, czy do treningów. Wspierajmy więc jak możemy: płacąc składki za przyszłe zajęcia lub przekazując choćby skromną darowiznę. Warto pomagać. My już to zrobiliśmy :)


Jeśli chcesz pomóc:
Facebook:
https://www.facebook.com/TrialTeamGrodzisk/
POST: POMAGAM.PL Kliknij i wesprzyj Ratujmy TrialTeam Grodzisk Mazowiecki