DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ośrodek Kultury „ARSUS”

II edycja „Opowiem Wam Historię. Ursus – Wawer – Mokotów – Rembertów”

Teraz, kiedy placówki kulturalne pozostają zamknięte, warto powrócić do wydarzenia sprzed ogłoszenia stanu epidemii, czyli do II edycji „Opowiem Wam Historię. Ursus – Wawer – Mokotów – Rembertów”, która miała swój finał 28 lutego 2020 r. i odbyła się z uroczystą oprawą.

Opowiem Wam Historię...” to projekt partnerski, w tym roku jego uroczyste zakończenie – Biesiada Literacka – połączone z rozdaniem nagród i dyplomów odbyło się w Wawerskim Centrum Kultury.

Projekt jest konkursem literackim skierowanym do mieszkańców Warszawy i okolic. Uczestnicy w poszczególnych edycjach mogą wprawić swoją wyobraźnię w ruch, posiłkując się historiami ludzi, zdarzeniami, miejscami, legendami miejskimi z konkretnych dzielnic. W pierwszej edycji były to Ursus i Wawer, w drugiej – do tych dwóch dzielnic organizatorzy dołączyli jeszcze Mokotów i Rembertów.

W finale II edycji „Opowiem Wam Historię...”, poza laureatami gościliśmy jurorów: Ernesta Brylla i Macieja Wojtyszkę, którzy rozmawiali z nagrodzonymi i wyróżnionymi osobami, zadając im pytania nie tylko związane z ich dziełem literackim, ale nawiązywali też do życiowych doświadczeń autorów i do ich wyobraźni.

W biesiadzie uczestniczyli również przedstawiciele organizatora – Ośrodka Kultury „Arsus” (Justyna Ścibor) oraz partnerów: Wawerskiego Centrum Kultury (dyrektorka Barbara Karniewska i Ewa Andrearczyk), Domu Kultury „Dorożkarnia” (dyrektorka Anna Michalak-Pawłowska) i Domu Kultury „Rembertów” (dyrektor Robert Jasiński).

Laureaci

W kategorii dorośli:

  • I nagrodę otrzymała Anna Bełżecka za opowiadanie „Moja ważna część Mokotowa”,

  • II miejsce przypadło Barbarze Wizimirskiej za monodram „Ocalona”.

Jury przyznało wyróżnienia:

1) za wiersze:

  • Matki Wariatki z Rembertowa” – dla Agaty Kowalczyk

  • Ursus” – dla Krystyny Rozmus;

2) za opowiadanie „Tu na końcu Szarotki” dla Tomasza Rogoży.

W kategorii dziecięcej nagród nie przyznano, wyróżnienia za opowiadania otrzymali: Nina Bajerowska („Morskie Oko”), Laura Muszyńska („Widzieć inaczej”), Milena Majewska („Falenicka historia), Kacper Rożnowicz („Spotkanie w bunkrze na Woli”) oraz Maja Skonecka („Moc przyjaźni”).

Tegoroczna edycja pokazała, że wielką wyobraźnię mają nie tylko dorośli, jak to było w I edycji, ale również dzieci.

Już teraz zapraszamy mieszkańców Ursusa do wzięcia udziału w kolejnym konkursie literackim „Opowiem Wam Historię”. W tej edycji, poza Ursusem, Wawrem, Mokotowem i Rembertowem, można będzie snuć opowieści jeszcze o Ursynowie i Targówku. Szczegóły konkursu w najbliższym czasie.

Zwierciadła”

Niestety, planowane na 4 marca – wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza W. Pileckiego – Mazowieckie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” zostały odwołane. Decyzję podjęto wprawdzie jeszcze przed wykryciem w Polsce pacjenta „0” z COVID-19, ale ponieważ choroba już zaczęła obejmować kolejne kraje Europy – nie podjęliśmy ryzyka zgromadzenia w jednym miejscu paruset młodych ludzi.

Kultura online

W dobie pandemii w wielu placówkach kultury w całej Polsce zajęcia odbywają się online, tak też prezentowane są wszelkie wydarzenia. Ośrodki kultury mają możliwość skorzystania z dotacji (po złożeniu wniosku) na realizację projektów związanych z kulturą. Pracownicy Ośrodka Kultury „Arsus” nie próżnują w czasie zdalnej pracy – złożyli już trzy wnioski, z których dwa czekają na rozstrzygnięcie, a jeden już otrzymał dotację.

Pod koniec marca powstał projekt pt. „Rzecz dla Ursusa”, w partnerstwie z Fundacją Scena Przyfabryczna, z którym Ośrodek Kultury aplikował do Funduszu Animacji Kultury. Projekt, realizowany w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej, otrzymał dofinansowanie z budżetu Biura Kultury (dla projektów edukacji kulturalnej realizowanych przez domy kultury).

Na początku kwietnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program „Kultura w sieci”. Ma on pomóc finansowaniu zmian formy upowszechniania działalności twórczej. Program jest wsparciem dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Ośrodek Kultury „Arsus” zgłosił do tego programu autorski projekt „Wokół Arsusa kultura Ursusa”.

Świadomi dużej konkurencji – z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcia konkursów.

W ramach programu „Ochotnicy Warszawscy” Ośrodek Kultury „Arsus” otrzymał dofinansowanie w kwocie 5000 zł. Konkurs był związany z nawiązywaniem partnerstw rozwijających wolontariat, a OK „Arsus” od kilku lat współpracuje z Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy organizacji Mazowieckich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”. Wolontariuszami są uczniowie szkoły – zajmują się organizacją, promocją oraz sprawami porządkowymi związanymi z festiwalem. W ramach projektu OK „Arsus” zorganizuje pakiet warsztatów dla wolontariuszy z liceum obejmujący: autoprezentację, naukę programu graficznego Canva oraz kształcenie umiejętności pozyskiwania finansów dla projektów. Wszystkie te działania będą się odbywać online za pomocą aplikacji ZOOM – platformy do prowadzenia wideokonferencji, spotkań, szkoleń.

Projekt będzie trwał od września do grudnia 2020 r. OK „Arsus” już planuje jego uroczyste zakończenie. Miejmy nadzieję, że do tego czasu będzie możliwe bezpośrednie spotkanie, choćby w niewielkiej grupie.

Czas pandemii, czas zatrzymania i izolacji powoduje, że musimy na wszystko spojrzeć z nieco innej perspektywy i szukać nowych rozwiązań w kontynuowaniu aktywności artystycznej, sportowej czy towarzyskiej. Ograniczenia powodują przestawianie się na odmienne formy dotychczasowych działań. Ale myślmy pozytywnie, kreatywnie i nieszablonowo, a na pewno znajdziemy rozwiązania najlepsze z możliwych w tym czasie.

Justyna Ścibor

Dom Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

W związku z sytuacją, w jakiej znalazł się cały świat, również my zostaliśmy zmuszeni do zamknięcia nowego budynku i wyjścia do wszystkich poszukujących i żyjących kulturą w inny sposób. Rzeczywistość, z którą musieliśmy się zmierzyć, była dla wszystkich nowa, ale jednocześnie pozwoliła zatrzymać się i spojrzeć na naszą działalność z innej perspektywy.

Zorganizowaliśmy zajęcia online nauki gry na gitarze, pianinie, studia wokalnego. Niestety pewne ograniczenia techniczne nie pozwoliły na zajęcia wokalne grupowe jak „Wesołe nutki” czy „Swing”, choć chęci były ogromne zarówno ze strony prowadzącej pani Anny Kałużnej jak i ze strony uczestników zajęć. Dziś widać, że jednak spotkania człowieka z człowiekiem nie zastąpi nawet najlepszy komputer i szybkie łącze internetowe.

Poza tą działalnością, wszyscy instruktorzy domu kultury przenieśli swoją aktywność do sieci, opracowując informacje kulturalne. Przygotowywane są materiały i informacje z zakresu muzyki, malarstwa, historii mody, czy ogólnej historii dawnych warszawskich elit.

W związku z brakiem możliwości odwiedzania naszego domu kultury, uruchomiliśmy galerię sztuki online. W niej prezentujemy ciekawe prace plastyczne, malarskie czy fotograficzne artystów. Oczywiście, codzienność życia bez udziału naszych wspaniałych mieszkańców jest nijaka, jednak na bieżąco tworzymy dokumentację, archiwizujemy fotografie itp.

Kończymy również wyposażanie Domu Kultury „Miś”. Brakowało nam jedynie sceny, gdyż naszym zamiarem było stworzenie sceny kameralnej. To się udało, w tej chwili będziemy już montować scenę wraz z oświetleniem i profesjonalnym nagłośnieniem. Tym samym po powrocie do „normalności” odbiór koncertów i widowisk teatralnych będzie zupełnie inny.

W sali widowiskowej stanął również nowo zakupiony fortepian oraz profesjonalne nagłośnienie, na które swoje głosy w budżecie obywatelskim tak licznie oddawali nasi mieszkańcy i osoby zaprzyjaźnione z innych dzielnic. Za to wszystko dziękujemy i oczywiście czekamy na powrót do nas. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli się spotkać i zaproponować ciekawą ofertę na zbliżające się „Lato w mieście”. Do zobaczenia. Czekamy na Państwa i serdecznie zapraszamy do DK „Miś”.

Paweł Wyrzykiewicz

Dom Kultury „Portiernia”

Pracownicy „Portierni” zakończyli prace porządkowe po remoncie. Trwa cały czas dekorowanie wnętrz, aby nadać spójny, nowoczesny wizerunek łączący się z logotypem nawiązującym do Zakładów Mechanicznych „Ursus”.

Pomieszczenia zwiedzali ostatnio: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Kazimierz Sternik oraz Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński. Komunikacja z odbiorcami kultury przeniosła się naturalnie do Internetu na fanpejdże „Portierni” oraz Izby Tożsamości Ursusa. W kwietniu na nowo w bezpiecznych, internetowych przestrzeniach instruktorzy prowadzą zajęcia. Przez cały tydzień warto zaglądać na Facebook oraz stronę ursushistoryczny.pl, którą prowadzi autorka tego tekstu. Prezentuje tam najciekawsze i jedne z nowszych zbiorów Izby, monitoruje bieżące kwestie związane z dziedzictwem Ursusa.

W poniedziałek od 16:00 do 20:00, przez cały wtorek, jak również w czwartek od 15:00 do wieczora instruktorka zajęć wokalnych Magdalena Dydo pracująca z naszą Grupą Musicalową „Phantasia” zaprasza do zacisza domowego na warsztaty online. Zajęcia są otwarte dla wszystkich, którzy chcą odkryć możliwości swojego głosu.

W każdy wtorek i środę nasza opiekunka wolontariatu i prowadząca Klub Podróżniczy Irena Jarzębak wysyła mailowe paczki z prezentacjami i ciekawostkami z odbytych osobiście wojaży dla każdego, kto tylko poda swój e-mail.

Środa zarezerwowana jest dla indywidualnych lekcji gry online na gitarze (instruktor Radosław Krysiński), keyboardzie oraz flażolecie (instruktor Aleksander Brych). Dodatkowo są prowadzone przez popularny ostatnio Zoom zajęcia z fotografii artystycznej (Aleksander Brych).

Czwartki to czas rękodzieła, jakie prezentuje wszystkim zainteresowanym na krótkich filmach instruktorka Renata Przybysz.

W piątki instruktorka zajęć kulinarnych Joanna Bolesławska gotuje online zdrowe posiłki razem ze swoimi widzami po drugiej stronie monitorów. – Na naszych kanałach w social mediach znajdziecie jeszcze wiele innych, wartościowych informacji związanych z kulturą i historią – zapraszają pracownicy „Portierni” wraz z Kierownik Bożeną Kuśmierek.

Agnieszka Gorzkowska

MS 8/2020, 14 maja 2020