DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warto przeczytać

Pod osłoną nocy” Sarah Waters

Jedna z najnowszych książek znakomitej angielskiej autorki odbiega nieco od jej poprzednich powieści. Akcja rozgrywa się tutaj w latach 40, a nie w epoce wiktoriańskiej jak większość jej dzieł, i ma charakter odwróconej chronologii. Historia czworga londyńczyków rozpoczyna się w książce w roku 1947, po czym akcja przenosi się do roku 1944, a następnie 1941. Losy Kay, Duncana, Helen i Viv przeplatają się ze sobą na wiele różnych sposobów. Wraz z nimi poruszamy się gęstymi zaułkami nieco mrocznego, lecz fascynującego Londynu z czasów wojny. Autorka znakomicie kreśli krajobraz miejski, dając wyjątkowy popis swojej znajomości historii, nie tylko miasta, lecz także ówczesnej obyczajowości Anglików.

Dziwniejsza historia” Remigiusz Ryziński

Książka Remigiusza Ryzińskiego to poruszająca opowieść o samotności i wyobcowaniu na tle wojennej i powojennej Polski. Bohaterowie otwarcie mówią o swoim doświadczeniu wykluczenia, emigracji oraz życia w homofobicznej i antysemickiej Polsce XX wieku. Świat przez nich przedstawiony nie wydaje się wcale tak odległy od dzisiejszej rzeczywistości, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Jednym z bohaterów jest Michał Głowiński, ocalały z Holocaustu, dzięki Irenie Sendlerowej, znany profesor nauk humanistycznych Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autor licznych publikacji naukowych.

Z nienawiści do kobiet” Justyna Kopińska

Antologię rozpoczyna premierowa opowieść syna Violetty Villas o jego matce, która nie udźwignęła ciężaru własnej sławy. W zbiorze opisana jest też historia seryjnych morderców z Gliwic, ofiary księdza pedofila oraz kobiet molestowanych przez wysoko postawionych wojskowych. Autorka poruszyła również temat dyskryminacji w sporcie, który od zawsze zdominowany był przez mężczyzn.

Wszystkie przedstawione tu historie są bardzo poruszające i bulwersujące, wywołują zarówno smutek jak i złość. Prawie w każdej z nich przemoc jest wynikiem nadużycia władzy w zhierarchizowanych instytucjach, takich jak Kościół czy Służba Więzienna. Czasem trudno znieść opis bezradności ofiar wobec oprawców, którzy wykorzystują błędy w systemie dla zaspokojenia własnych potrzeb, lecz chyba jeszcze trudniej czyta się o znieczulicy otoczenia.

Kopińska stara się choć w minimalnym stopniu przywrócić godność ofiarom i oddać im sprawiedliwość. Jej teksty niejednokrotnie odmieniały przebieg wielu spraw dotyczących przemocy wobec kobiet, nierzadko zamiatanych pod dywan, trywializowanych, czy wręcz legitymizowanych przez wielu wpływowych ludzi w kraju.

POLECA Lucyna Dąbrowska

MS 5/2020, 26 marca 2020