DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kącik serialowy. To warto obejrzeć

W czasie trwającej kwarantanny i płynących zewsząd porad, by pozostać w domu, warto wykorzystać ten domowy czas na nadrobienie zaległości w szeroko pojętej kinematografii. Przedstawiamy Wam poniżej trzy propozycje serialowe, które zdecydowanie zasługują na spędzenie z nimi niejednego wieczoru.

 Jak nas widzą / When they see us (2019)

To czteroczęściowa produkcja Netflixa, oparta na podstawie prawdziwej historii, która wstrząsnęła Ameryką. Przedstawia pięciu nastolatków z Harlemu, którzy zostają fałszywie oskarżeni o brutalny atak na kobietę w Central Parku. Początek wydarzeń sięga wiosny 1989 roku, kiedy nastolatków pierwszy raz przesłuchała policja. Poznajemy losy Anrona McCraya, Kevina Richardsona, Yusefa Salaama, Raumonda Santany oraz Korey’ego Wise’a, którzy przeszli do historii jako słynna „piątka z Central Parku”. Sprawa ta ciągnęła się przez dwie dekady i daje zdecydowanie niepochlebny obraz amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Pomysłodawczynią, współautorką scenariusza i reżyserką miniserialu jest Ava DuVernay. „Jak nas widzą” to mocna historia, wywołująca u odbiorcy całą paletę emocji – od smutku i niedowierzania do złości i autentycznego przerażenia, że taka historia mogła się w ogóle wydarzyć.

Sex Education (2019)

Sądząc po tytule, kadrach z serialu i średniej wieku bohaterów można przypuszczać, że jest to historia wyłącznie dla nastolatków. Założenie to jest jednak błędne i jestem przekonana, że serial trafi do znacznie szerszej wiekowo puli odbiorców. To brytyjski serial komediowo-dramatyczny stworzony przez Laurie Nunn, którego dwa pierwsze sezony spotkały się z dużym entuzjazmem publiczności. Przedstawia losy nastoletniego Otisa (w tej roli uroczy Asa Butterfield), który wraz ze swoją zbuntowaną koleżanką Maeve zaczyna udzielać licealistom porad seksualnych. Mimo że Otis jest raczej wycofanym społecznie introwertykiem to w roli terapeuty sprawdza się znakomicie. Bogatym źródłem jego wiedzy jest jego mama Jean, wyzwolona seksuolog (grana przez Gillian Anderson), która nieco nieudolnie próbuje nawiązać kontakt ze swoim unikającym jej synem. Siłą serialu jest jego lekkość, wielowątkowość i poczucie humoru, ale także to, że umiejętnie opowiada o tematach trudnych i głębokich. Same zaś porady Otisa najczęściej dotyczą relacji międzyludzkich, które nawet w naszym rzeczywistym świecie rzadko kiedy są proste i jednoznaczne. Jestem pewna, że z powodzeniem skorzysta z nich niejeden odbiorca.


Tacy jesteśmy / This is us (2016)

Trójkę spokrewnionych ze sobą bohaterów poznajemy w dniu ich 36-tych urodzin, kiedy to zaczynają wdrażać w swoje życie dawno planowane zmiany. Randall nawiązuje kontakt ze swoim biologicznym ojcem, 200-kilogramowa Kate postanawia schudnąć, a aktor Kevin porzuca bezpieczną, ale nierozwijającą go rolę w sitcomie. Twórcy serialu przedstawiają nam także rodziców tych bohaterów, Rebeccę (graną przez piękną Mandy Moore) oraz Jacka (w tej roli Milo Ventimiglia), których kształtowana z biegiem lat relacja ujmuje wdziękiem i niesłabnącą chemią. Siłą tego serialu jest jego prostota, intymność, szczerość, chęć pokazania codzienności z wszystkimi jej blaskami i cieniami. W czasach, w których twórcy seriali prześcigają się w budowaniu nowych, nieszablonowych, zaskakujących fabuł, „Tacy jesteśmy” znakomicie wypełnia lukę pewnej przyziemności i autentyczności. Codzienność nie powinna kojarzyć się tutaj z nudą, każdy odcinek to znakomicie skonstruowany wycinek z rzeczywistości Pearsonów, który wzrusza, chwyta za serce i regularnie wywołuje w nas uśmiech. 

Marlena Hess

MS 5/2020, 26 marca 2020