DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warto przeczytać

„Angole” Ewa Winnicka

Kolejny ciekawy reportaż wydany przez „Wydawnictwo Czarne”. Tym razem czytelnik otrzymuje kompendium informacji na temat Anglików widzianych oczami Polaków. Sporo tu stereotypów, uprzedzeń, generalizacji, ale też, szczerze i z dystansem, opowiedzianych historii, które mogą okazać się pomocne. To wręcz obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcieliby wyemigrować z Polski na Wyspy Brytyjskie. Obszerny wybór opowieści Polaków mieszkających w Anglii pozwala zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami na temat życia na emigracji. Historie rozmówców Ewy Winnickiej są bardzo różne, więc czytelnik nie czuje się ani zachęcany, ani zniechęcany do przeprowadzki. Mamy po prostu okazję przyjrzeć się losom swoich rodaków, którzy pochodzą z różnych warstw społecznych i z których każdy opowiada o zderzeniu swoich oczekiwań z rzeczywistością. Polacy występujący w książce wiele mówią o tym jak postrzegają tytułowych „Angoli”, jednak poprzez ich opowieści więcej dowiadujemy się o nich samych. Mają różne opinie, jednak wspólne dla nich jest to, że żaden z nich nie czuje się z Anglikami na równi, bez względu na swój „staż” emigracyjny, ani status społeczny.

„Bracia Burgess” Elisabeth Strout

Kolejna powieść znakomitej amerykańskiej pisarki opowiadająca o relacjach międzyludzkich. Głównym tematem są tutaj wzajemne osądy, to jak siebie nawzajem postrzegamy, uproszczenia i - co za tym idzie – uprzedzenia wobec wszystkiego, co inne. Osią akcji jest zdarzenie jakie miało miejsce w Maine. Nastoletni Zachary w czasie ramadanu wrzuca do meczetu zamrożony łeb świni. W następstwie tego wydarzenia toczy się sprawa w sądzie, w której nastolatkowi i jego matce pomagają wujkowie z Nowego Jorku, Jim i Bob – tytułowi bracia Burgess. W tym celu powracają w rodzinne strony, do Shirley Falls, niewielkiej miejscowości na północy Stanów Zjednoczonych. Tam mierzą się nie tylko z oskarżeniami mediów i lokalnej społeczności wobec siostrzeńca, lecz także z własną, trudną przeszłością. Elizabeth Strout sumiennie, kawałek po kawałku, ujawnia kulisy życia rodziny Burgessów, co rzuca całkiem nowe światło na czyn młodego Zacha. Nic nie jest tu czarno-białe, dlatego czytelnikowi przyzwyczajonemu do moralizatorstwa i klarownych, podanych „na tacy” rozwiązań, książka niekoniecznie przypadnie do gustu. To powieść dla osób lubiących poddawać refleksji czytane przez siebie lektury. Autorka otrzymała Nagrodę Pulitzera za „Olive Kitteridge” oraz nominację do Bookera za „Mam na imię Lucy”.

„Bez piątej klepki” Marcin Szczygielski

Czwarty tom cyklu powieści młodzieżowych, które zapoczątkowuje „Czarownica piętro niżej”. To właśnie sukces pierwszej części przyczynił się do powstania następnych. Można ją nawet znaleźć na liście lektur szkolnych, co nie zmniejszyło jej popularności wśród małoletnich czytelników, którzy nadal chętnie sięgają po kolejne części przygód Mai. W pierwszym tomie dziewczynka wyjeżdża na wakacje do „ciabci”, co początkowo kojarzy jej się wyłącznie z nudą. Rzeczywistość ją jednak zaskakuje. Gadający kot, duchy, wiewiórka, która chce być lisem, to tylko część niezwykłych niespodzianek czekających ją na miejscu. Nowa książka Marcina Szczygielskiego to wspaniała kontynuacja mieszanki suspensu i fantasy, występujących w poprzednich tomach („Toczarni motyli” oraz „Klątwy dziewiątych urodzin”). Czy i tym razem Maja, Ala, Monterowa, ciabcia i jej kot zdążą uratować świat?!

POLECA Lucyna Dąbrowska

MS 2/2020, 6 lutego 2020


Wszystkie tytuły dostępne są w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy.