DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Podwyżki dla podróżujących w naszym regionie

Od 1 lutego spółki Warszawska Kolej Dojazdowa i Koleje Mazowieckie podnoszą opłaty za przejazdy.

– Ceny biletów na podróże pociągami Kolei Mazowieckich wzrosną średnio o 10%. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną – jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika – prawie o 65% za 1 MWh. Ponadto, spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15% w stosunku do 2019 r. Podniesienie cen biletów nie rekompensuje w całości podwyżki cen energii trakcyjnej. Pozostałą część pokryje samorząd województwa mazowieckiego w postaci rekompensaty. Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka cen biletów Kolei Mazowieckich miała miejsce w 2015 roku – tłumaczy Donata Nowakowska – rzecznik prasowy KM.

Podobnie tłumaczy podwyżkę spółka WKD: – Zmiana cen biletów wynika ze wzrostu kosztów usług WKD, spowodowanego znacznym wzrostem cen energii elektrycznej, kosztów osobowych oraz rodzajowych obejmujących m.in. koszty utrzymania infrastruktury i taboru. WKD wprowadza zmianę cen w przypadku biletów jednorazowych pierwszy raz od kilkunastu lat.


Władze Pruszkowa poinformowały, że w ramach podpisanego Porozumienia z WKD Sp. z o.o. dopłaci do Biletu Miejskiego kwotę w wysokości – 1,84 zł. Wcześniej dopłata ta wynosiła 1,60 zł.

Natomiast Małgorzata Pachecka – wójt gminy Michałowice – w reakcji na podwyżkę w WKD oznajmiła, że gmina „szykuje nowe rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich mieszkańców gminy i będzie obejmowało zarówno bilety długoterminowe, jak i jednorazowe”. – Dzięki temu, co chcemy wprowadzić, system będzie dużo szerszy i dostępny na równych zasadach dla wszystkich w gminie. Zarazem unikniemy też finansowania mieszkańców innych gmin. Wszystkie zmiany, o których szczegółowo poinformuję, gdy zamkniemy rozmowy z WKD, będą wprowadzane łącznie. Cała oferta ulegnie wyłącznie poprawie – obiecała.

Ceny po podwyżce dla obu przewoźników można szczegółowo sprawdzić w Internecie na stronach: www.wkd.com.pl oraz www.mazowieckie.com.pl

Agnieszka Gorzkowska

MS 2/2020, 6 lutego 2020