DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kino Retro po francusku

15 stycznia br. o godz. 17:00 w OK „Arsus” odbyło się kolejne, choć pierwsze w tym roku, spotkanie filmowe w ramach Kina Retro. Tym razem zaprezentowano francuski film pt. „Na zawsze razem” w reżyserii Mikhaëla Hersa. Niemal trzymiesięczna przerwa  w projekcjach sprawiła, że mieszkańcy Ursusa zatęsknili za pokazami i tłumnie przybyli oglądać francuską produkcję.

Amanda

Oryginalny tytuł filmu to „Amanda”, czyli imię uroczej siedmiolatki, której losy stanowią główną płaszczyznę tej historii. Towarzyszy jej mama Sandrine oraz brat mamy, David, z którym obie bohaterki mają zaskakującą bliską więź. Beztroskie życie bohaterów nie trwa jednak długo i wkrótce zostają oni wystawieni na ciężką próbę, która całkowicie wstrząśnie ich dotychczasową rzeczywistością. Brzmi to jak historia jedna z wielu. Jednak właśnie w jej uniwersalności, przy równoczesnej prostocie przekazu, tkwi największa siła tego filmu.

Okiem reżysera

„Lubię, gdy moje filmy zakorzenione są w życiowych zwrotach. Zawsze staram się trzymać blisko codzienności i tego, co czuję, zaufać sytuacji i zadać sobie szczere pytanie, jak mogłoby to wyglądać w prawdziwym życiu.” – tak w ubiegłym roku opowiadał o tym filmie w mediach reżyser Mikhaël Hers, tuż przed premierą tego filmu. – „Chciałem sfilmować bohaterów dotkniętych emocjami, niezamykających się w skorupie związanej z żałobą. Takie osoby doświadczają wielu emocji i zależało mi, żeby przejść przez tę złożoność, oscylując pomiędzy większymi i mniejszymi momentami smutku i szczęścia.” – dodał. W rezultacie stworzona przez niego historia zdecydowanie ma szansę spodobać się widzom.

Ma pobudzać

Cykl „Kina Retro” preferuje właśnie takie ambitne, złożone, poruszające widza obrazy filmowe. Filmy, które po zakończonym seansie zostawiają w widzu jakąś refleksję, skłaniają do spojrzenia na pewne tematy z innej pespektywy, często niepoddające się jednoznacznym ocenom. „Na zawsze razem” dotyka m.in. relacji między młodością a odpowiedzialnością, poszukiwania swojego miejsca w świecie, radzenia sobie z utratą, która najczęściej jest długim, wielofazowym procesem. Zwykle po filmie odbywa się dyskusja z zaproszonym gościem, niestety tym razem jej zabrakło.

Następna projekcja została zaplanowana na 5 lutego br. i będzie to amerykańska produkcja pt. „Wymarzony”. Pokazy odbywają się raz w miesiącu, zawsze w środy o godz. 17:00. Warto już teraz zarezerwować sobie ten czas.

Marlena Hess

MS 2/2020, 6 lutego 2020