DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

IV Konkurs Kolęd i Pastorałek im. Pawła Buczyńskiego

23 stycznia 2020 r. w Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim odbył się finał IV Konkursu Kolęd i Pastorałek im. Pawła Buczyńskiego. W tegorocznej edycji konkurs po raz pierwszy poszerzył swój zasięg: jak zauważyła Dyrektor konkursu Magdalena Migda-Radziszewska, ta muzyczna inicjatywa objęła już nie tylko Gminę Ożarów Mazowiecki, ale cały Powiat Warszawski Zachodni. Zgodnie z regulaminem, konkurs został ograniczony tylko do szkół podstawowych mieszczących się na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Na finał wydarzenia do Domu Kultury Uśmiech zjechali się uczestnicy z Ożarowa Mazowieckiego, Ołtarzewa, Duchnic, Płochocina, Święcic, Koczarg, Kampinosu i Zielonki.
Jury w składzie: Alina Buczyńska (żona śp. prof. Pawła Buczyńskiego), Józef Stępień (śpiewak operowy – tenor, solista bydgoskiej Opery, a także Teatru Wielkiego w Łodzi i  Opery Narodowej w Warszawie) i Mariusz Latek (artysta Filharmonii Narodowej, dyrygent Chóru Ab Imo Pectore, nominowany przez kapitułę redakcji „Polska The Times” do tytułu „Osobowość Roku 2019”) przysłuchiwało się uczestnikom prezentującym swe umiejętności w czterech kategoriach: „solista 4–6 klasa”, „solista 7–8 klasa”, „zespół 4–6 klasa” i „zespół 7–8 klasa szkoły podstawowej”.

Ku radości organizatorów z roku na rok poziom konkursu wzrasta. Młodzi artyści nie tylko śpiewają (również w obcych językach), ale także sami grają. Na uwagę zasługuję Cezary Brunowski z Koczarg (zwycięzca kategorii „4–6 klasa”), który przy własnym akompaniamencie gitarowym wykonał kolędę Mary, Did You Know? Natomiast w kategorii „7–8 klasa” bezapelacyjnie zwyciężyła w iście piosenkarskim stylu Wiktoria Smaga z Ożarowa Mazowieckiego. W rywalizacji zespołowej trzeba wyróżnić (w kategorii „4–6 klasa”) zespół ze szkoły podstawowej w Ołtarzewie. Ta 10-osobowa grupa śpiewająca i grająca na różnych instrumentach zaprezentowała się znakomicie. Zwracała uwagę precyzja i dobra synchronizacja
w wykonaniu kolędy przez tak dużą grupę. W kategorii „7–8 klasa” zwyciężył zespół z Płochocina.

Serdeczne podziękowania należą się Dyrektorowi Domu Kultury Uśmiech Krzysztofowi Jabłońskiemu za użyczenie sali na finałowe zmagania konkursowe, a także Jarosławowi Orzechowskiemu ze sklepu Kanapka (patronacki sklep piekarni Grzybki), który od pierwszej edycji konkursu bezpłatnie dostarcza słodkości dla wszystkich jego uczestników. Dziękujemy Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu za dofinansowanie konkursu.

Konkurs Kolęd i Pastorałek posiada niezwykłego patrona – Pawła Buczyńskiego, który na stałe zapisał się w historii polskiej kompozycji, jak również w ważnej dla społeczności lokalnej historii Ożarowa Mazowieckiego (patrz: ramka).

Paweł Buczyński, urodzony 7 kwietnia 1953 roku w Laskach, w latach 1968–1974 uczęszczał do PSM II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie, gdzie w czerwcu 1974 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu. Na ten okres przypadły jego pierwsze doświadczenia kompozytorskie – pod kierunkiem Andrzeja Dobrowolskiego napisał kilka utworów wykonywanych potem na szkolnych koncertach kompozytorskich.

W 1974 roku został przyjęty do warszawskiej PWSM, do klasy kompozycji prof. Tadeusza Bairda. Do ważniejszych utworów skomponowanych przez niego w czasie studiów należą: Sny (1975, na rożek angielski, róg, wibrafon, klawesyn i wiolonczelę), Śpiewy mizoginiczne (1976, na chór a cappella), I Kwartet smyczkowy (1976), Requiem (1977, na głosy i zespół instrumentalny, do tekstu Roberta Rożdiestwienskiego, prawykonanie 1978 w Filharmonii Narodowej).

Po otrzymaniu stypendium rządu austriackiego, Paweł Buczyński studiował w latach 1983–1984 w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu pod kierunkiem Romana Haubenstocka-Ramatiego. Ponadto brał udział w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej  Muzyki w Darmstadcie (1980, 1982, 1984) oraz Międzynarodowym Warsztacie Młodych Kompozytorów w Borowcu w Bułgarii (1982).

Od 1979 roku pracował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie był m.in. prodziekanem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (1993–1996). Był także wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (1990–1994). W latach 80. i 90. pełnił różne funkcje w Zarządzie Głównym i Zarządzie Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich, zasiadał także w jury Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda (1995 i 1997).

Paweł Buczyński uważany był za jednego z najważniejszych kompozytorów swojego pokolenia. Stworzył dziesiątki utworów, między innymi takie dzieła jak Litania na orkiestrę, Muzyka opadających liści i Oratio 1982. W ostatnim czasie skomponował oratorium Benedictus – oratorium in honore beati Edmundi in partes quinque, które miało swoją premierę 13 listopada 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jego twórczość była klasyfikowana jako wyraz „nowego polskiego romantyzmu”, który cechuje klasyczna orkiestracja i forma, lecz występujące w nim środki muzyczne tożsame są dla romantyzmu i zdobyczy drugiej awangardy.

Wśród licznych zdobytych przez artystę wyróżnień należy wymienić: I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Forum Młodych” w Krakowie za I Kwartet smyczkowy (1977), I nagrodę za Tricorne na 2 flety, wiolonczelę i klawesyn (1978) w konkursie kompozytorskim organizowanym z okazji Festiwalu „Młodzi Muzycy Młodemu Miastu” w Stalowej Woli (1979), I nagrodę w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Muzykę opadających liści na orkiestrę smyczkową (1980; ten sam utwór w 1985 roku zdobył wyróżnienie na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu). W 1981 roku otrzymał wyróżnienie za utwór Grej muzyczko na chór mieszany a cappella (1981) na Konkursie Kompozytorskim im. Jana Sztwiertni w Cieszynie.

Poszukując natchnienia do swych nowych kompozycji, pod koniec lat 90. artysta wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał przy ul. Kopernika w Ożarowie Mazowieckim. Mieszkańcy Ożarowa z pewnością zapamiętają jego kompozycję na cześć świętego Jana Pawła II, wielokrotnie rozbrzmiewającą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Paweł Buczyński, wybitny kompozytor i mieszkaniec Ożarowa Mazowieckiego, zmarł 5 stycznia 2015 roku w wieku 61 lat w szpitalu w Warszawie. Msza pogrzebowa odbyła się w górnym kościele wypełnionego po brzegi ożarowskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W ceremonii pogrzebowej, oprócz mieszkańców Ożarowa, wzięli udział także rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, dziekani i profesorowie poszczególnych wydziałów tej uczelni, a także dyrygenci i przyjaciele Zmarłego z całej Polski. Mszy przewodniczył wówczas ks. Stanisław Zarosa SAC (ówczesny kustosz i proboszcz Sanktuarium), zaś Słowo Boże wygłosił ks. Adam Zelga, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. Na zakończenie Mszy pogrzebowej głos zabrał prof. Ryszard Zimak – rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także uznany kompozytor i prezes Związku Kompozytorów Polskich – prof. dr hab. Edward Sielicki.

Paweł Buczyński posiadał dar muzycznej serdeczności i empatii, który w szeregu jego dzieł nabrał rysów artystycznej wypowiedzi. Był skromnym człowiekiem, sam nie wywyższał się i nie narzucał nikomu. Muzyka Pawła Buczyńskiego pozostanie z nami na zawsze. Zostanie też wspomnienie, wręcz legenda jego barwnej, pełnej humoru i ciepła postaci.

dr Mariusz Latek

MS 2/2020, 6 lutego 2020