DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Babcie i dziadkowie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kilkuset członków Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkało się 23 stycznia 2020 roku, jak w każdy czwartek, w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” w Ursusie. Uczestnicy Uniwersytetu zazwyczaj spotykają się w czwartki, żeby wysłuchać kolejnego wykładu. Tym razem był jeszcze jeden powód...

NIESPODZIANKA

21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka, a ponieważ studenci UTW to w większości babcie i dziadkowie, więc było to ich wspólne święto. Nie zapomniało o nich pokolenie wnuczków ze Szkoły Podstawowej nr 14, która od dawna jest zaprzyjaźniona z Uniwersytetem. Grupa uczniów w galowych strojach pod kierunkiem nauczycielek Anny Dudek i Jolanty Koszewskiej po złożeniu serdecznych życzeń przede wszystkim zdrowia przez długie lata, pięknie wykonała koncert kolęd. Wzruszeni seniorzy nagrodzili młodzież gromkimi brawami.

TRAKTOREM PRZEZ ŚWIAT

Drugim punktem programu było spotkanie z Marcinem Obałkiem, podróżnikiem, który ciągnikiem Ursus 6014 wyruszył w podróż dookoła świata. Jego podróż rozpoczęła się w 2002 roku. Ówczesnej dyrekcji Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus zaproponował współpracę na zasadzie promowania marki poprzez wyprawę Ursusem przez świat. Pomysł zyskał akceptację i zakłady udostępniły globtroterowi nowy ciągnik. Po powrocie z wyprawy ciągnik miał trafić z powrotem do zakładów doświadczalnych i zostać rozebrany na śrubki, żeby poddać go dokładnej analizie.

Zamiast Azji Ameryka Południowa

Wyprawa miała się rozpocząć od Azji, ale przeszkodziła temu wojna w Afganistanie – przejazd przez kraje Bliskiego Wschodu okazał się niemożliwy. Zagrożenie zdrowia i życia sprawiło, że zrezygnowali z tej trasy, choć podróż mieli bardzo dobrze zaplanowaną. Zdecydowali się wtedy na Amerykę Południową. Dotarli do Argentyny, Boliwii, Chile, Peru oraz Urugwaju. Przejechali ok. 20 tys. kilometrów przez dżunglę amazońską, przełęcze andyjskie, pola gejzerów, bezkresną pampę, a także największą słoną pustynię świata (Salar de Uyuni). Zobaczyli najwyżej położone jezioro świata – Titicaca. Ustanowili rekord wysokości dotarcia maszyny rolniczej – 5012 m n.p.m. 10 lat później Hindusi w Himalajach wjechali na wysokość 5300 m. Marcin Obałek zamierza rekord odzyskać.

W międzyczasie przestała istnieć fabryka traktorów w Ursusie i ciągnik pozostał w Ameryce Południowej, ale pan Marcin nie poddał się. Zamierza projekt reaktywować.

Opowieść o legendarnym ciągniku

Seniorzy z UTW usłyszeli od niego fascynującą, ilustrowaną slajdami, opowieść o przygodach, jakie spotkały ich w czasie podróży (współtowarzysze w międzyczasie się zmieniali), o spotkaniach z traktorami C330, pracującymi od 30 lat na południowoamerykańskich polach, o tym, jak przez tysiąc kilometrów ciągnęli ciężarówkę Mercedesa, która nie wytrzymała trudów wyprawy i wiele innych ciekawostek. Spotkanie było niezwykle interesujące również dlatego, że duża część publiczności albo pracowała kiedyś w ZM Ursus, albo miała z pracownikami fabryki związki rodzinne. Prezes UTW Lucyna Wasilewska pochwaliła się, że jest posiadaczką prawa jazdy na ciągniki. Obałek, któremu towarzyszyła żona Monika FilipiukObałek, podziękował Jaśminie Wójcik za możliwość wzięcia udziału w jej filmie „Symfonia fabryki Ursus” i Stefanowi Sobczakowi, który jest motorem działań, służących upamiętnieniu ludzi Ursusa i fabryki, której już nie ma.

 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski
MS 2/2020, 6 lutego 2020