DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ach, te korki w uszach...

Woskowina i... patyczek?

Moi pacjenci często pytają mnie, jak dbać o uszy, zwłaszcza jeśli mają kłopoty z nadmierną ilością woskowiny.  Woskowina stanowi naturalną ochronę przewodu słuchowego. Chroni przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, pyłami oraz innymi zanieczyszczeniami. Pełni również funkcje oczyszczające oraz nawilżające przewód słuchowy zewnętrzny. Woskowina ma na ogół lepką konsystencję i nieprzyjemny zapach, stąd też mylnie kojarzy się z niewłaściwą higieną uszu. Dlatego też, za wszelką cenę staramy się ją usunąć z ucha. Najczęściej próbujemy usunąć woskowinę za pomocą patyczków higienicznych. A to błąd.  Patyczek higieniczny wprowadzony głębiej do ucha, przesuwa i upycha woskowinę, przez co tworzy się korek woskowinowy. Poza tym patyczkiem łatwo uszkodzić skórę przewodu słuchowego, a nawet narazić na uraz błonę bębenkową. Nieleczona rana może ulec zakażeniu, a to wywołać zapalenie ucha. Tak więc, najlepiej nie czyścić przewodu słuchowego patyczkami, a ograniczyć się jedynie do czyszczenia małżowiny usznej.

Korek woskowinowy

Zaczopowanie ucha korkiem woskowinowym może powodować uczucie pełności w uchu, pogorszenie słuchu, ból ucha, szumy uszne, a w ciężkich przypadkach nawet zawroty głowy. Objawy te nie muszą występować jednocześnie, ale jeśli pojawi się choć jeden z wymienionych, warto udać się do lekarza otolaryngologa na konsultację. W gabinecie lekarskim, specjalista otolaryngolog może usunąć woskowinę stosując irygację, a więc płukanie ucha lub mechanicznie oczyścić ucho z woskowiny przy pomocy narzędzi laryngologicznych (np. haczyk, pętla, ssak). Poza tym lekarz często dysponuje specjalistycznym sprzętem w postaci wideoskopu, czy mikroskopu, dzięki czemu usuwanie woskowiny odbywa się pod większą kontrolą.

Higiena uszu na co dzień

Choć samodzielne czyszczenie ucha nie jest zalecane, to można używać substancji rozpuszczających nadmiar woskowiny. Najczęściej mają one postać kropli lub sprayów do ucha i są ogólnodostępne w aptekach, bez recepty. Głównymi składnikami takich środków są: parafina, gliceryna, olejki roślinne, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne. Warto zapytać lekarza lub farmaceutę, jakie preparaty można bezpiecznie stosować.

O czystość i higienę ucha muszą szczególnie dbać osoby, które w przeszłości przechodziły zabiegi operacyjne uszu, mają przewlekłe stany zapalne ucha, perforację błony bębenkowej, a także użytkownicy aparatów słuchowych. Zaleca się wtedy bycie pod stałą opieką poradni otolaryngologicznej. Pamiętając o higienie ucha nie zapominajmy o kontrolnych badaniach słuchu. Należy je wykonywać przynajmniej raz w roku, zwłaszcza jeśli przekroczyło się już 65 rok życia lub pracuje się w warunkach hałasu. Badanie słuchu można wykonać bezpłatnie w gabinecie protetycznym. Użytkownicy aparatów słuchowych ponadto powinni też w szczególny sposób dbać o czystość i higienę aparatów wewnątrzusznych oraz wkładek dousznych i ich regularne serwisowanie.

AGNIESZKA KOŁACZEK
protetyk słuchu, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w pomocy ludziom z problemami związanymi ze słuchem

MS 2/2020, 6 lutego 2020