DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wystawa obrazów Zofii Grabskiej

W grudniu 2018 roku w Domu Kultury „Miś” przy ul. Traktorzystów w Ursusie prezentowana była wystawa malarstwa Zofii Grabskiej z domu Wojciechowskiej (1905–1992). Okazale i niezwykle interesująco wypadł wernisaż wystawy 4 grudnia 2019 roku.

Zofia Wojciechowska-Grabska była córką Stanisława Wojciechowskiego, Prezydenta RP w latach 1922–1926. Jej mężem był pisarz Władysław Jan Grabski, syn prof. Władysława Dominika Grabskiego – Premiera RP w latach 1922–1925. W 1930 roku Zofia ukończyła Warszawską Szkołę Sztuk Pięknych. Uprawiała malarstwo portretowe i ścienne, ale głównym nurtem jej pracy było tradycyjne malarstwo religijne. Pozostawiła około 100 obrazów w ponad 30 polskich kościołach, w tym dwadzieścia kilka w kościołach warszawskich (kilka w kościele parafialnym na Gołąbkach). W filii Biblioteki Publicznej przy ul. Czerwona Droga na Gołąbkach znajduje się kolekcja obrazów religijnych artystki. Wyjątkową ozdobą kolekcji jest inspirowany malarstwem flandryjskim tryptyk „Madonna z Dzieciątkiem adorowana przez anioły”. Obrazów religijnych z zasady nie podpisywała, uważając, że tworzone były dla chwały Boga, nie artysty. Rysowała też liczne portrety węglem. Stare obrazy religijne przyjmowała również do renowacji. Pewnego razu w trakcie renowacji obrazu z kościoła na białostocczyźnie pod wierzchnią warstwą odkryła piękny, XVI-wieczny obraz Madonny.

Wernisaż z historią w tle

Inicjatorką i organizatorką wystawy była nauczycielka przyrody w szkole podstawowej na Gołąbkach, Irena Jarzębak. Na wernisażu, 4 grudnia, pojawiło się bardzo wiele osób, a wśród nich członkowie rodziny Grabskich, Burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński, Wiceburmistrz Kazimierz Sternik, Proboszcz Parafii św. Jana Apostoła na Gołąbkach ks. Dariusz Kuczyński, Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński, kierownik DK „Miś” Paweł Wyrzykiewicz, Dyrektor LO im. Rotmistrza Pileckiego Beata Żeromska, Dyrektor Biblioteki Publicznej Agnieszka Proszowska.

Wnuk artystki, Grzegorz Grabski zaprezentował pokaz slajdów, obrazujących historię rodziny i dworku na Gołąbkach. Pani Jarzębak i Grabski podzielili się z gośćmi wieloma interesującymi informacjami na temat malarki i rodziny Grabskich. Dworek jest siedzibą rodziny od 1923 roku, kiedy to premier Grabski zakupił folwark, obejmujący część wsi Gołąbki i nazwał go „Grabkowem”. Dowiedzieliśmy się, jak doszło do połączenia obu rodzin, jak powstawało osiedle Gołąbki i o pomocy mieszkańcom Warszawy w czasie i po Powstaniu Warszawskim. Obecna na wernisażu emerytowana dyrektor LO im. Adama Mickiewicza w Piastowie, Anna Sobczak, zdradziła, że z okazji obchodów XX-lecia szkoły w 1965 roku Zofia Grabska podarowała liceum specjalnie na tę okazję namalowany portret wieszcza.

Obecnie w rodzinnym domu Zofii Grabskiej zamieszkuje prawnuczka premiera i prezydenta, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska z mężem.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 01/2019, 17 stycznia 2019