DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Tworzywa termoplastyczne w służbie pięknego uśmiechu

Pacjenci z brakami w uzębieniu mają obecnie relatywnie nowe rozwiązanie: protezy akronowe. Protezy z akronu umożliwiają utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej, są praktycznie niewidoczne (przezroczyste klamry), a także bardziej wytrzymałe niż te wykonane z akrylu. Niemożliwe jest jednak ich zastosowanie w przypadku protezy całkowitej.

DOPASOWANIE

Akron jest opatentowanym polskim tworzywem termoplastycznym. Wykonane z niego protezy zębowe są bardzo estetyczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Dzięki swoim właściwościom termoplastycznym protezy z akronu dopasowują się do warunków panujących w jamie ustnej, ściśle przylegając do tkanek miękkich.

Tworzywo jest jasnoróżowe, ale częściowo przezroczyste, dzięki czemu proteza na zęby maskuje się podczas uśmiechu – jest praktycznie niewidoczna, nie rzuca się w oczy.

Kolejną nowością i wielką zaletą jest to, że klamry zapewniające stabilizację uzupełnienia protetycznego są wykonane z akronu w przeciwieństwie do tradycyjnych protez częściowych z rzucającymi się w oczy klamrami metalowymi.

ESTETYKA

Wśród wielu zalet akronu najważniejsza dla pacjentów jest estetyka. Tak jak było wspomniane, protezy te mają przezroczyste klamry wykonane z tworzywa, zatem nie zaburzają estetyki naturalnego zęba pacjenta.

HIGIENA I WYTRZYMAŁOŚĆ

W porównaniu do protez akrylowych są bardziej wytrzymałe mechanicznie, nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej, nie wywołują odczynów alergicznych (w przeciwieństwie do akrylu).

Mimo wilgotnego środowiska w jamie ustnej, akron nie chłonie wody, stąd protezy te są bardziej higieniczne, a tym samym ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej jest zminimalizowane. Kolor uzupełnienia jest niezmienny, nawet przy długoletnim użytkowaniu, a materiał nie odkształca się.
Wymagane są minimum trzy zdrowe zęby, aby wykonać protezę akronową.

PIERWSZA WIZYTA

Lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty przeprowadza wywiad i badanie kliniczne oraz przedstawia propozycję zastosowania protez. Jeśli pacjent ją zaakceptuje rozpoczyna się proces leczenia.

Istnieje również możliwość wymiany metalowych klamer w starych protezach i zastąpienie ich estetycznymi klamrami acetalowymi. O możliwości wymiany klamer decyduje lekarz.

Centrum Stomatologii Alfa Medic serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Na zdjęciach: Porównanie mocowania protezy tradycyjnej z metalowymi klamrami i protezy akronowej z estetycznymi klamrami wykonanymi z akronu

MS 1/2020, 16 stycznia 2020